امروز رهبر انقلاب در حکمی رئیس، دبیر و اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام را برای یک دوره پنج‌ساله منصوب کردند.

به گزارش سحر به نقل از اعتدال، بعد از درگذشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در 19 دیماه سال گذشته، آیت‌الله موحدی کرمانی اداره جلسات مجمع تشخیص مصلحت نظام را برعهده گرفته بود. همچنین گمانه‌زنی‌های مختلفی درباره رئیس و ترکیب جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام در رسانه‌ها مطرح و از افراد و چهره‌های مختلفی نیز نام برده شده بود. از جمله اینکه گفته شده بود به احتمال زیاد محمود احمدی‌نژاد در بین اعضای جدید نخواهد بود.

همچنین از حسن روحانی، آیت‌الله موحدی کرمانی و آیت‌الله هاشمی شاهرودی نیز به عنوان گزینه‌های ریاست نام برده می‌شد. با این حال امروز رهبر انقلاب طی حکمی همه چیز را مشخص و ریاست و ترکیب جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام را معرفی کردند.

آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی از ابتدای تاسیس رسمی مجمع تشخیص مصلحت نظام تا زمان فوت، ریاست این مجمع را بر عهده داشت.

در حکم رهبر انقلاب، آیت الله سیدمحمود هاشمی شاهرودی به‌جای مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی ریاست مجمع را برعهده خواهد داشت.

همچنین تغییراتی که در این مجمع به وجود آمده، می‌توان به اضافه شدن رئیس ستادکل نیروهای مسلح به بخش اعضاء حقوقی اشاره کرد.

در اعضاء حقیقی نیز مجتهدشبستری، رئیسی، توکلی، صدر، قالیباف و میرمحمدی به عضویت مجمع درآمدند و اینکه هیچ‌یک از اعضای دوره قبل مجمع که در قید حیات هستند، از ترکیب مجمع کنار گذاشته نشدند و احمدی‌نژاد نیز برخلاف گمانی‌زنی‌ها، کماکان عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام باقی ماند‌ه‌است.

 

به گزارش اعتدال، در حکم رهبر انقلاب آمده است: لازم می‌دانم از همه‌ی اعضاء و کارگزاران این نهاد تشکر کنم و یاد درگذشتگان این مجموعه را گرامی بدارم، مخصوصاً جناب آقای هاشمی رفسنجانی که از استوانه‌های سیاسی کشور بودند و سال‌ها مسئولیت سنگین ریاست این مجمع را برعهده داشتند، و نیز جناب حجت‌الاسلام والمسلمین آقای طبسی و جناب آقای عسگراولادی و جناب دکتر حسن حبیبی رحمة‌الله‌علیهم.

رهبر انقلاب همچنین در این حکم افزودند: با عنایت به آنچه گفته شد آیت‌الله آقای حاج سیّدمحمود هاشمی شاهرودی را به ریاست و جناب آقای دکتر محسن رضائی را به دبیری مجمع تشخیص مصلحت و اشخاص حقوقی و حقیقی نامبرده در زیر را به عضویت آن در دوره‌ی پنج‌ساله‌ی جدید منصوب می‌کنم:

اشخاص حقوقی: الف) رؤسای محترم سه قوه ب) فقهای معزّز شورای نگهبان ج) رئیس ستاد کل نیروهای مسلّح د) دبیر شورایعالی امنیت ملّی ه) وزیر یا رئیس دستگاهی که موضوع مورد بحث، به آن دستگاه مربوط است و) رئیس کمیسیون متناسب با موضوع بحث از مجلس شورای اسلامی

اشخاص حقیقی: آیات و حجج اسلام: آقای حاج سیّدمحمود هاشمی شاهرودی، آقای حاج شیخ احمد جنتی، آقای امینی نجف‌آبادی، آقای موحدی کرمانی، آقای ناطق نوری، آقای حاج شیخ حسن صانعی، آقای محسنی اژه‌ای، آقای مجتهد شبستری، آقای سیّدابراهیم رئیسی، آقای درّی نجف‌آبادی، آقای محمّدی‌عراقی، آقای مجید انصاری، آقای مصباحی‌مقدم. و حضرات: آقای غلامرضا آقازاده، آقای علی آقامحمّدی، آقای محمود احمدی‌نژاد، آقای محمّدجواد ایروانی، آقای محمّدرضا باهنر، آقای احمد توکّلی، آقای سعید جلیلی، آقای غلامعلی حدّادعادل، آقای داود دانش‌جعفری، آقای پرویز داودی، آقای محسن رضائی، آقای سیّدمحمد صدر، آقای محمّدحسین صفارهرندی، آقای محمّدرضا عارف، آقای محمّد فروزنده، آقای سیّدحسن فیروزآبادی، آقای محمّدباقر قالیباف، آقای حسین محمّدی، آقای حسین مظفّر، آقای سیّدمصطفی میرسلیم، آقای سیّدمحمّد میرمحمّدی، آقای سیّدمرتضی نبوی، آقای علی‌اکبر ولایتی، آقای صادق واعظ‌زاده، آقای احمد وحیدی.

38875_670

تغییرات در ساختار مجمع تشخیص مصلحت نظام

ضمن اینکه طبق حکم رهبری، تغییراتی در ساختار مجمع تشخیص مصلحت نظام داده شده است.

در حکم رهبر انقلاب آمده است:

اکنون با آغاز دوره‌ی جدید این نهاد، به حکم تجربه‌های ارزنده‌ی موجود، تغییراتی در ساختار و محتوا ضروری می‌نماید که عمدتاً عبارت است از:

-    سامان بخشیدن به مجموعه‌ی سیاست‌های کلّی و بازنگری در عناوین و نیز در فرآیند تعیین و تنظیم آن.

-    سامان بخشیدن به مسأله‌ی نظارت بر اجرای سیاست‌ها.

-    سازوکار لازم برای ارزیابی کارآمدی و اثربخشی سیاست‌ها.

-    ایجاد انسجام کامل در ساختار تشکیلاتی و مدیریتی و تمرکز برنامه‌ها بر اساس آئین‌نامه‌ی مصوّب.

-    چابک‌سازی تشکیلات و حذف بخش‌های موازی و غیر ضرور.

به جز اینها تغییرات اصلاحی دیگری نیز در خلال کار و در سایه‌ی دقّت نظر دست‌اندرکاران و انعطاف‌پذیری تشکیلات، لازم خواهد نمود و به کار گرفته خواهد شد ان‌شاءالله.

38879_469

آشنایی بیشتر با رییس جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام

آیت‌ الله‌ سید محمود هاشمى شاهرودى در سال‌ 1327 هجرى شمسى در شهر نجف‌ اشرف و در خانواده‌ى مذهبى و از سادات‌ منسوب‌ به‌ امام‌ حسین‌(ع‌) چشم‌ به‌ جهان‌ گشود. پدرش‌ مرحوم‌ آیت‌ الله‌ سید على حسینى شاهرودى، از شاگردان برجسته مرحوم آیة الله العظمی خویی (رحمة الله علیه) بود که بحث های اصول و فقه استاد خود را به رشته تحریر درآورد.

دوران‌ تحصیل‌

آیت‌ الله‌  سید محمود هاشمى شاهرودى، تحصیلات‌ ابتدایى را در مدرسه‌ علویه‌ نجف‌ به‌ پایان‌ رسانید و سپس‌ به‌ تحصیلات‌ حوزوى روى آورد. او با توجه‌ به‌ موقعیت‌ علمى خانوادگى و نیز با توجه‌ به‌ هوش‌ و استعداد سرشار و کوشش‌ فراوان‌ خود، در مدتى اندک‌ توانست‌ دروس‌ دوره‌ سطح‌ را به‌ پایان‌ رساند.

پس‌ از آن‌ به‌ حلقه‌ درس‌ آیت‌ الله‌ العظمى شهید سید محمد باقر صدر(اعلی الله مقامه الشریف) پیوست‌ و سالها در خدمت‌ استاد خود، مبانى اجتهاد در اصول‌ و فقه‌ را به‌ خوبى آموخت‌ و در درس‌ دیگر مراجع‌ آن‌ روز نجف‌ ـ از جمله‌ امام‌ خمینى‌(س‌) و آیت الله العظمی خویی (رحمة الله علیه) ـ نیز با جدیت‌ شرکت‌ جست‌ و بهره‌هاى فراوان‌ برد.

 

استادان‌‌:

آیت‌الله‌ سید محمود هاشمى شاهرودى در سالهاى تحصیل‌ خود از محضر استادان‌ بسیارى بهره‌ برد. مهم‌ترین‌ و اصلی‌ترین‌ استاد او در درس‌ خارج‌ آیت‌ الله‌ العظمى شهید سید محمد باقر صدر بود. آن‌ شهید سعید که‌ از افتخارات‌ شیعه‌ و مرجعیت‌ به‌ شمار می‌آید، شاگردان‌ بسیارى را به‌ عالم‌ اسلام‌، تقدیم‌ داشته‌ است‌. شهید صدر که‌ از حافظه‌ و استعدادى سرشار برخوردار بود، توانست‌ با نوآوریهاى فراوان‌ در فقه‌ و اصول‌ و دیگر علوم‌ اسلامى و به‌ روز ساختن‌ مباحث‌ علوم‌ دینی و نیز نگاشتن‌ کتب‌ درسى در زمینه‌هاى یاد شده‌، گام‌ مهمى برى تعالى اسلام‌ و تشیع‌ بردارد و از این‌ رهگذر، شاگردان‌ او، همچون‌ آیت‌الله‌  سید محمود هاشمى شاهرودى، این‌ خدمات‌ و اندیشه‌ها را پى گرفتند.

از دیگر استادان‌ آیت‌ الله‌ هاشمى شاهرودى، حضرت‌ امام‌ خمینى‌(س) و حضرت‌ آیت‌ الله‌ العظمى خویى‌(رحمة الله علیه‌) را می‌توان‌ نام‌ برد. ایشان سالها در محضر ایشان‌ به‌ تحکیم‌ مبانى اجتهادى خود مى پرداخت‌.

 

فعالیتهاى علمى و فرهنگى‌

آیت‌الله‌ هاشمى شاهرودى تا کنون‌ فعالیتهاى بسیارى را در زمینه‌هاى علمى و فرهنگى به‌ انجام‌ رسانده‌ است‌. در یکى از دیدارهاى اعضای مجلس‌ اعلاى عراق‌، امام‌ خمینی‌(س‌) با توجه‌ به‌ شناخت‌ خود، از ایشان‌ می‌خواهد که‌ تدریس‌ در حوزه‌ علمیه‌ قم‌ را بر هر کارى ترجیح‌ دهد و به‌ تربیت‌ طلاب‌ مستعد در زمینه‌هاى علمى و اخلاقى بپردازد. معظم‌ له‌ نیز با ورود به‌ ایران‌ ـ در فروردین‌ 1358 ـ به‌ تدریس‌ درس‌ خارج‌ فقه‌ و اصول‌ مى‌پردازد که‌ این‌ تدریس‌ تا هم‌ اکنون‌ نیز ادامه‌ دارد و طلاب‌ بسیارى از محضر ایشان‌ بهره‌مند شده‌اند. ویژگى درس‌ ایشان‌ دقت‌ فراوان‌، تسلط‌ بر مباحث‌ و نوآورى در زمینه های متعدد و مختلف علمی است.

آیت‌ الله‌ هاشمى شاهرودى، ریاست‌ دو کنگره‌ مهم‌ نقش‌ زمان‌ و مکان‌ در اندیشه‌ امام‌ خمینی‌(س‌) و نخستین‌ کنگره‌ دایرة‌ المعارف‌ فقه‌ اسلامى را بر عهده‌ داشت‌ که‌ هر دو کنگره‌ با استقبال‌ بزرگان‌ و فضلاء حوزه‌ و دانشگاه‌ و اندیشمندان‌ خارجى و داخلى مواجه‌ شد.

از خدمات‌ دیگر ایشان‌، ریاست‌ مؤسسه‌ دایرة‌المعارف‌ فقه‌ اسلامى با حکم‌ مقام‌ معظم‌ رهبرى است‌. مقام‌ معظم‌ رهبرى در حکم‌ خود، خطاب‌ به‌ ایشان‌ مى‌فرماید: «جناب‌ عالى را که‌ چهره درخشانى در علم‌ و عمل‌ بوده‌ و بحمدالله‌ از مقام‌ والایى در فقه‌ و علوم‌ مرتبط‌ با آن‌ برخوردارید، براى انجام‌ این‌ اقدام‌ بزرگ‌، شایسته‌ دانسته‌ و مسئولیت‌ ایجاد و اداره مؤسسه‌ اى براى تهیه‌ این‌ دایرة‌ المعارف‌ را به‌ جناب‌ عالى محول‌ می‌کنم‌».

از آیت‌الله‌ هاشمى شاهرودى ، مقالات‌ فراوانى در فصلنامه فقه‌ اهل‌ بیت‌ به‌ چاپ‌ رسیده‌ است‌. همچنین‌ وى در زمینه‌هاى گوناگون‌ کتابهایى منتشر کرده‌ است‌ که‌ برخى از آنها به‌ شرح‌ زیر است‌:

1 ـ بحوث‌ فى علم‌ الاصول‌ (تقریرات‌ درسهاى اصول‌ شهید صدر در 7 جلد)؛ 2 ـ کتاب‌ الخمس‌ (2 جلد)؛ 3 ـ مقالات‌ فقهیه‌؛ 4 ـ قاعده‌ فراغ‌ و تجاوز؛ 5 ـ حکومت‌ اسلامی‌؛ 6 ـ جهان‌ بینى اسلامی‌؛ 7 ـ تفسیر موضوعى بخشى از نهج‌ البلاغه‌؛ 8 ـ تفسیر آیه‌ «مودت‌ ذى القربی‌»؛ 9 ـ بحوث‌ فى الفقه‌ الزراعی؛ 10 ـ محاضرات‌ فى الثورة‌ الحسینیة‌؛ 11 ـ الصوم‌، تربیة‌ و هدایة‌؛ 12 ـ کتاب‌ الاجارة‌ (2 جلد)؛ 13 ـ کتاب الزکاة 14-کتاب المضاربة 15-قراءات فقهیه معاصره 16-بحثهایی پیرامون اصول فقه 17- درسنامه اصول فقه 18- رساله توضیح المسائل 19- مناسک حج فارسی وعربی 20 – الصوممسائلوردود 21- پرسشها وپاسخهایی پیرامون روزه و...

فعالیتهاى سیاسى‌

آیت‌الله‌  هاشمى شاهرودى در سالهاى تحصیل‌ و تدریس‌، فعالیتهاى سیاسى بسیارى را پدید آورده‌ است‌. در پى یورش‌ مزدوران‌ رژیم‌ صدام‌ به‌ علما و اندیشمندان‌ در سال‌ 1974 میلادى، آیت‌الله‌ العظمی هاشمى شاهرودى به‌ زندان‌ افتاد و شکنجه‌هاى فراوان‌ بدنى و روحى را به‌ جان‌ خرید. او در پى تظاهرات‌ مردم‌ عراق‌ پس‌ از پیروزى انقلاب‌ اسلامى ایران‌ به‌ رهبرى امام‌(س‌)، به ویژه‌ در نجف‌، و در گرامیداشت‌ این‌ پیروزى، تحت‌ پیگرد رژیم‌ بعث‌ قرار گرفت‌ و به‌ سفارش‌ شهید صدر(ره‌) به‌ وطن‌ خود بازگشت‌ تا وکالت‌ عام‌ شهید صدر و نمایندگى او را نزد امام‌ خمینى (س) بر عهده‌ گیرد.

او با ورود به‌ ایران‌ به‌ خدمت‌ امام‌ خمینى‌(س) مشرف‌ شد و با موافقت‌ ایشان‌، رابط‌ امام‌(س) و شهید صدر شد و پیامهاى علمى نجف‌ را به‌ سمع‌ امام‌(س) مى‌رساند. او با دستور آیت‌الله‌ العظمی خامنه‌ اى که‌ در آن‌ زمان‌ با حکم‌ امام‌(رس) مسؤولیت‌ نهضت‌هاى اسلامى را بر عهده‌ داشت‌، تشکیلاتِ جامعه‌ روحانیت‌ مبارز و مجلس‌ اعلى عراق‌ را به‌ راه‌ انداخت‌ و آن‌ را مدیریت‌ و سازماندهى کرد.

او که‌ به‌ دستور امام‌(س) تدریس‌ و بررسى مسائل‌ فقهى، به ویژه‌ احیاى فقه‌ حکومتى استوار بر ادلة‌ استنباط‌ جواهرى را بر عهده‌ داشت‌، در طول‌ سالیان‌ انقلاب‌ از هیچ‌ کوششى در جهت‌ اعتلای  انقلاب‌ اسلامی ایران، دریغ‌ نورزید.

آیت‌ الله‌  هاشمى شاهرودى سالها از اعضاى فقهاى شوراى نگهبان‌ بود ودر این‌ نهاد مقدس‌ به‌ خدمت‌ اشتغال‌ داشت‌ تا اینکه‌ با حکم‌ مقام‌ معظم‌ رهبرى به‌ ریاست‌ قوه‌ قضائیه‌ منصوب‌ شد. او در طول‌ مسؤولیت‌ خود در قوه‌ قضائیه‌،  خدمات‌ بسیارى را انجام‌ داد که‌ توسعه‌ قضایى، تسریع‌ در رسیدگى به‌ پرونده‌ها و ایجاد ارتباط‌ مردمى از جمله‌ آنهاست‌.پس از مسئولیت در قوه قضایه آیة الله هاشمی شاهرودی با شروع مجدد درسهای فقه و اصول خود  در شهر مقدس قم در کنار فعالیت های مؤثر سیاسی و استمرار خدمات شایان خود به نظام مقدس اسلامی ،مسئولیت خطیر مرجعیت دینی را نیز بر عهده گرفت.

اکنون جلسه درس خارج فقه و اصول ایشان ، یکی از حلقه های پویای علمی در حوزه مبارکه قم بشمار می رود.

امروز (23 مرداد 96) آیت الله هاشمی شاهرودی از سوی مقام معظم رهبری به ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام منصوب گردید که پیش از او این منصب در اختیار مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی بود.

 

 برخی مناصب سیاسی و اجتماعی

    عضو مجمع جهانی اهل بیت

    عضو مجمع جهانى تقریب مذاهب اسلامى

    رئیس ومؤسس مؤسسه دائرة المعارف فقه اسلامی بر مذهب اهل بیت

    عضو و نائب رئیس مجلس خبرگان رهبری

    عضو و نائب رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام

    عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم

    عضو فقهای شورای نگهبان

    رییس قوه قضاییه

    رئیس هیئت عالی حل اختلاف و تنظیم روابط قوای سه گانه .

38880_604