رییس‌ جمهوری در دیدار سفیر جدید اروگوئه در تهران تاکید کرد: اراده سیاسی جمهوری اسلامی ایران، توسعه روابط با کشورهای دوست در آمریکای لاتین از جمله اروگوئه است

به گزارش سحر ، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز چهارشنبه هنگام دریافت استوارنامه 'کارلوس سگار بی‌فون اشتانماین'، ضرورت توسعه همکاریهای کنونی دو کشور در حوزه های علمی و فناوری، از جمله داروسازی را مورد تاکید قرار داد و ابراز امیدواری کرد بخش‌های خصوصی و دولتی ایران و اروگوئه با کسب آگاهی دقیق از ظرفیت‌های یکدیگر، فعالیت های خود را به نفع منافع دو ملت گسترش دهند.

روحانی اظهار داشت: دیدگاه ها و مواضع جمهوری اسلامی ایران و اروگوئه درباره مسایل جهانی به یکدیگر نزدیک است و هر دو کشور معتقدند روابط در عرصه بین‌الملل باید براساس احترام متقابل برقرار باشد.

رییس‌ جمهوری تصمیم‌گیری برای امور هر کشوری را صرفا در حوزه اختیارات مردم آن کشور دانست و تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران تلاش برخی قدرتهای بزرگ برای تهدید و مداخله در امور داخلی کشورهای دیگر از جمله در آمریکای لاتین را ایستادگی در برابر اراده ملت‌ها و موجب گسترش تنش‌های منطقه‌ای می‌داند.

سفیر جدید اروگوئه نیز در این دیدار ضمن تقدیم استوارنامه خود به رییس جمهوری کشورمان و همچنین ابلاغ پیام تبریک رییس جمهوری اروگوئه به مناسبت انتخاب مجدد دکتر روحانی، گفت: مونته ویدئو مصمم به توسعه و گسترش روابط خود با تهران است.

کارلوس سگار بی‌فون اشتانماین افزود: تمام تلاش خود را برای توسعه و تقویت همکاریهای دو کشور در همه حوزه ها بکار خواهم گرفت.

وی اظهارداشت: دیدگاه ها و مواضع جمهوری اسلامی ایران و اروگوئه در مجامع بین‌المللی به یکدیگر نزدیک و شبیه است و اروگوئه همواره در کنار ایران به عنوان یک کشور دوست است.