رییس‌ جمهور به استناد اصل یکصد و بیست و چهارم قانون اساسی ، در حکمی دکتر "سورنا ستاری" را به عنوان «معاون علمی و فناوری رییس جمهور» منصوب کرد.

به گزارش سحر به نقل از  اعتدال، متن حکم حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی به این شرح است:

 

بسم الله الرحمن الرحیم

جناب آقای دکتر سورنا ستاری

به استناد اصل یکصد و بیست و چهارم قانون اساسی و نظر به مراتب تعهد و تجربیات جناب‌عالی به موجب این حکم به عنوان «معاون علمی و فناوری رییس جمهور» منصوب می‌شوید.

توفیق شما را در خدمت به نظام اسلامی و ملت شریف ایران با رعایت اصول قانون‌مداری، اعتدال‌گرایی و منشور اخلاقی دولت تدبیر و امید از خداوند بزرگ مسألت می‌نمایم.

حسن روحانی

رییس جمهوری اسلامی ایران

 

بررسی سوابق سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری

سورنا ستاری، دانشیار دانشگاه صنعتی شریف، معاون علمی و فناوری رئیس جمهور ایران و رئیس بنیاد ملی نخبگان در دولت یازدهم است. وی، فرزند سرلشکر شهید منصور ستاری، فرمانده اسبق نیروی هوایی ارتش است.

او در سال ۱۳۸۴، بعد از برکناری مهدی هاشمی رفسنجانی به عنوان مدیرعامل سازمان بهینه‌سازی مصرف سوخت انتخاب شد، اما یک سال بعد از سمتش استعفا داد.

او در تاریخ ۲ مهر ۱۳۹۲ با حکم بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت به عنوان رئیس پژوهشگاه صنعت نفت منصوب گردید. اما با گذشت چند روز در تاریخ ۱۳ مهر ۱۳۹۲ با حکم حسن روحانی به عنوان معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور منصوب شد.

سورنا ستاری، مدارج کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری مهندسی مکانیک را در دانشگاه صنعتی شریف گذراند. از سال ۱۳۸۷ عضو هیئت علمی این دانشگاه و همچنان بعنوان دانشیار مشغول تدریس و تحقیق در دانشکده مهندسی انرژی دانشگاه صنعتی شریف و پژوهشکده علوم و فناوری انرژی دانشگاه صنعتی شریف است. وی که پژوهش‌هایی در حوزه انرژی‌های نو و کارایی انرژی داشته، عضو هیئت علمی و سرپرست گروه مدیریت و بهینه‌سازی انرژی پژوهشکده علوم و فناوری انرژی دانشگاه صنعتی شریف است.

او دو اختراع داخلی و خارجی را به ثبت رسانده‌است و دارای نشان درجه یک هنری است.

از مسئولیت‌های اجرایی ستاری می‌توان به موارد «ریاست بنیاد ملی نخبگان»، «عضویت در شورای عالی انقلاب فرهنگی»، «دبیر هیات امنای صندوق نوآوری و شکوفایی»، «عضو هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی»، «ریاست هیات امنای پارک فناوری پردیس معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری»، «ریاست هیات امنای صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور»، «عضو هیات امنای موسسه آموزشی و تحقیقاتی صنایع دفاعی»، «ریاست پژوهشگاه صنعت نفت»، «مدیرعامل سازمان بهینه سازی مصرف سوخت کشور»، «ریاست پژوهشکده نانو تکنولوژی پژوهشگاه صنعت نفت» و «ریاست گروه انرژی موسسه مطالعات بین‌المللی انرژی» اشاره کرد.

معاونان پیشین علمی و فناوری ریاست جمهوری

سرین سلطان‌خواه متولد  ۱۳۴۲ در تهران، از ۱۳۸۸ تا پایان کار دولت دهم معاون علمی و فناوری رئیس جمهور ایران و رییس بنیاد ملی نخبگان بود.

سلطانخواه در سال ۱۳۵۸ در رشته مهندسی برق دانشگاه صنعتی شریف قبول شد و پس از گذشت ۵ ترم تحصیلی به ریاضی تغییر رشته داد و در سال ۱۳۶۵ و ۱۳۶۷ لیسانس و فوق لیسانس خود را از دانشگاه صنعتی شریف دریافت کرد. او در سال ۱۳۷۳، به عنوان اولین فارغ‌التحصیل دکترای ریاضیِ دانشکده ریاضی دانشگاه صنعتی شریف فارغ‌التحصیل شد.

وی عضو هیئت علمی دانشگاه الزهرا و عضو شورای شهر تهران در دوره دوم بوده است. این عضو شورای شهر تهران پس از روی کار آمدن دولت نهم سمت مشاور رئیس جمهور و رییس مرکز امور زنان و خانواده  (که بعدها به معاونت زنان ریاست جمهوری تبدیل شد) از ۱۸ آذر ۱۳۸۴ – ۲ اسفند ۱۳۸۴  را نیز دارا شد. در اسفند همان سال بدلیل ذو شغله بودن سلطان‌خواه از سمت خود کناره‌گیری کرد.

نسرین سلطان‌خواه نتوانست رای مردم تهران را برای ورود به دور سوم شورای شهر تهران به دست آورد.

با آغاز فعالیت‌های انتخاباتی هشتمین دوره مجلس شورای اسلامی نام سلطان‌خواه در فهرست نهایی جبهه متحد اصول‌گرایان تهران درج شد. او نتوانست آرای مردم تهران را این بار برای ورود به مجلس هشتم جلب کند و از ورود به خانه ملت باز ماند. چهار ماه بعد یعنی در تیر ماه ۱۳۸۷ از سوی احمدی نژاد به عضویت هیئت امنای سازمان ملی پرورش استعدادهای جوان درآمد و هفت ماه بعد رئیس موسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه‌ریزی در معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس‌جمهور شد.

 

صادق واعظ‌زاده متولد ۱۳۳۸، مشهد استاد گروه قدرت دانشکده مهندسی برق دانشگاه تهران و عضو حقیقی شورای عالی انقلاب فرهنگی و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام است. او در دولت اول محمود احمدی‌نژاد اولین معاون علمی رئیس جمهور ایران، دبیر شورای عالی آموزش، پژوهش و فناوری و رئیس بنیاد ملی نخبگان بود. وی هم اکنون رئیس شورای عالی مرکز الگوی اسلامی-ایرانی پیشرفت است.

وی در سال ۱۳۶۷ در امتحانات سراسری بورسیه پذیرفته شد و پس از پایان جنگ در سال ۱۳۶۹ برای ادامه تحصیل عازم کانادا شد. فوق لیسانس و دکتری خود را در رشته مهندسی برق به ترتیب در سال ۱۳۷۲ و ۱۳۷۶ از دانشگاه کویینز کانادا دریافت کرد و پس از بازگشت به ایران به عضویت هیئت علمی دانشکده فنی دانشگاه تهران درآمد.

واعظ زاده در سال ۱۳۷۸ انجام ارزیابی‌های نظام مند از وضعیت علم و فناوری و فرهنگ ایران را به شورای عالی انقلاب فرهنگی پیشنهاد کرد و با حکم سید محمد خاتمی (رئیس جمهور وقت و رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی)، هیئت نظارت و ارزیابی فرهنگی و علمی شورای انقلاب فرهنگی را تأسیس نمود.

وی در سال ۱۳۸۱ از سوی رهبری به عضویت شورای عالی انقلاب فرهنگی درآمد.

او از ۲۴ اسفند ۱۳۹۰ خورشیدی با حکم رهبری به عضویت در مجمع تشخیص مصلحت نظام منصوب شد. در تاریخ ۲۳ مرداد ۱۳۹۶ خورشیدی، عضویت وی در مجمع تشخیص مصلحت نظام با حکم رهبری به مدت پنج سال تمدید شد.