دومین روز از بررسی کابینه دوازدهم درحالی سپری شد که چندان خالی از حاشیه نبود و علاوه بر ادامه گعده ها صحن شاهد توهین به برخی وزرا نیز بود.

 دومین روز از بررسی کابینه دوازدهم در ساختمان بهارستان درحالی آغاز شد که چند دقیقه نمایندگان جلسه ای غیر علنی داشتند و آن‌طور که گفته شد موضوع این جلسه غیر علنی نحوه تنظیم وقت و برنامه ریزی برای سرعت بخشیدن به کار رای اعتماد بوده است به گونه ای که بشود تا فردا تکلیف 17 وزیر مشخص شود و فرایند بررسی کابینه به پایان برسد. البته  پیشنهاد سه شیفت شدن مجلس از سوی علی لاریجانی مطرح شد که به قول رئیس مجلس از سوی نمایندگان بدجور رای نیاورد

ساعت تقریبا 8 و 30 دقیقه بود که زنگ آغاز جلسه به صدا در آمد. اکثریت وزرا بر صندلی های خود نشسته بودند و به جای روحانی معاون اولش یعنی اسحاق جهانگیری بر روی صندلی های ردیف اول جای گرفته بود.

از انجایی که ارزیابی وزیر پیشنهادی وزارت اطلاعات روز گذشته نیمه کاره ماند جلسه امروز با ادامه صحبت درباره سید محمود علوی کارش را آغاز کرد.

پسر در کنار پدر

پس از پایان صحبت های نادر قاضی پور نماینده مردم ارومیه در قالب موافق وزیر اطلاعات (اینجا) نوبت به علی مطهری رسید تا به عنوان سومین مخالف صحبت کند. این نماینده مردم تهران پشت تریبون قرار گرفت و انتقاداتی را متوجه وزیراطلاعات دانست و با اشاره به بازداشت های مدیران تلگرامی و برخی دانشجویان و خبرنگاران اظهار داشت که وزیر نمی تواند سوالات نمایندگاه را پاسخ دهد(اینجا) با پایان صحبت های مطهری و همین‌طور علاءالدین بروجردی و قدیانی که در موافقت با وزیر نطق کردند. سپس سید محمود علوی پشت تریبون قرار گرفت تا ضمن تشریح برنامه هایش از عملکردش در گذشته نیز دفاع کند(اینجا) . با پایان صحبت‌های وزیر پیشنهادی اطلاعات، محسن علوی نماینده مردم لامرد و مهر در مجلس دهم به سمت صندلی پدر رفت و با او خوش و بشی کرد.

اخطار لاریجانی به امیرآبادی

علاءالدین بروجردی که اسمش در قرعه کشی برای صحبت کردن در موافقت با وزیر اطلاعات درآمده بود قرار بود بخشی از زمان خود را به محمدحسین قربانی نماینده اصولگرای آستانه اشرفیه بدهد با طولانی شدن صحبت های بروجردی امیرآبادی به نماینده مردم بروجرد درمورد وقت تذکر داد که علی  لاریجانی در واکنش به او گفت: «شما دخالت نکن! شما مازاد زمان را اعلام کنید.»

لحظاتی بعد امیرآبادی با حضور در کنار صندلی لاریجانی چند دقیقه‌ای با رئیس مجلس شورای اسلامی صحبت کرد.

گعده های اقتصادی

از آنجایی که بررسی وزرای پیشنهادی بر اساس حروف الفبا وزارتخانه ها به پیش می رود پس از پایان ارزیابی وزیر اطلاعات نوبت به مهمترین وزارتخانه در حیطه معیشت مردم یعنی وزارت اقتصاد رسید؛ در این هنگام صحن که از دقایق اولیه صبح برخلاف روز قبل وضعیت با ثبات و آرامی داشت به یکباره شلوغ شد و عده ای از نمایندگان در کنار صندلی وزرا تجمع کردند و عده ای هم با یکدیگر وارد گفت و گو شدند. در میان حلقه های نمایندگان، گعده های کمیسیون های اقتصادی قابل توجه بود. حاجی بابایی، پورابراهیمی، و فولادگر در یک سوی صحن و محمود بهمنی و تعداد دیگری از نمایندگان در سوی دیگر تجمع کرده بودند و به نظر می رسید محور گفت و گوها وزیر اقتصاد باشد.

لیست سمت های نماینده در میان خبرنگاران

دقایقی قبل از بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی وزارت اقتصادی کاغذهایی در بین خبرنگاران پخش شد که عکس نماینده دشتی و تنگستان بر آن حک شده بود و در ادامه به لیستی از سمت های او اشاره شده بود؛ هرچند این اقدام محل سوال قرار گرفته بود اما  گویا هدف این نماینده از چنین کاری این بود که در خبرنگاران درهنگام درج خبر اشاره ای هم به سمت های این نماینده داشته باشند. زمانی که حراست مجلس متوجه این موضوع شد برگه ها را جمع آوری کرد درست در همین حین بود که نام کمال الدین شهریاری برای  صحبت کردن در جهت موافقت با وزیر اقتصاد از تریبون هیات رئیسه اعلام شد.

واعظی، سیف، زنگنه   

طبق آئین نامه حضور وزرا درمیان نمایندگان خلاف قانون آئین نامه است اما از روز گذشته برخی وزرا هنگام خروج از صحن از درب های پشت صندلی نمایندگان، طبیعتا صحبتی هم با نمایندگان دارند. روز گذشته این موضوع در مورد وزرای کار و ارتباطات رخ داد و امروز نیز صحن علنی مجلس شاهد چنین گپ و گفت های عبوری بود.

در این میان اما بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت در مسیر خروج با محمدمهدی زاهدی و شهباز حسن پور و علی وقف چی از نمایندگان اصولگرا وارد گفت و گو شد. در همین هنگام طرف دیگر صحن، محمود واعظی با محمود صادقی نماینده اصلاح طلب مردم تهران بحثی جدی داشت.

آغوش باز آقای برجام برای مخالف

در ادامه جلسه امروز بررسی صلاحیت و برنامه‎های وزرای پیشنهادی کابینه دوازدهم، نوبت به محمدجواد ظریف، وزیر پیشنهادی وزرات امور خارجه رسید. جواد ابطحی در مخالفت با ظریف پشت تریبون رفت. او زمانی که می خواست ظریف را مورد خطاب خود قرار دهد، به جای «آقای ظریف»، گفت «آقای برجام!» این مغالطه کلامی موجب خنده ظریف و سایر نمایندگان شد.

 ابطحی در بخش دیگری از سخنانش از بی اعتمادی به آمریکایی‎ها سخن گفت و افزود: آمریکایی‌های قابل اعتماد نیستند، 400  قرارداد با سرخپوست‌ها نوشتند ولی به هیچ کدام پایبند نبودند! بله، سوئیفت باز شده اما برای واردات شکر و آب معدنی! چقدر به شما بگوییم که آمریکا غیر قابل اعتماد است؟

این نماینده مخالف ظریف، در بخش دیگری از نطقش اضافه کرد: «در همین دولت باید تیم دیگری در وزارت خارجه کار را ادامه دهد و به قول قوام، "سیاست را مرد دیگری آمد". ابطحی آمد!». اینک او یکباره خودش را به عنوان گزینه پیشنهادی وزارت امورخارجه معرفی کند، منجر به خنده نمایندگان شد. ابطحی هم در پاسخ گفت گفت: البته شوخی کردم، من که عددی نیستم!

پس از اتمام صحبت‌های این نماینده مخالف، ظریف با لبخند او را در آغوش گرفت و با یکدیگر روبوسی کردند.

توهین نماینده خرمشهر به ظریف

از همان روز اول این انتظار وجود داشت که بررسی وزیر امور خارجه در صحن علنی خالی از حاشیه نباشد هرچند همه تصور می کردند کریمی قدوسی از نمایندگان جبهه پایداری در غیاب یارانش و با توجه به حاشیه سازی های گذشته امروز بارمخالفت با این وزیر را به دوش بکشد اما او یا نخواست یا نامش از گردونه قرعه بیرون نیامد به هر حال نطقی برای مخالفت با ظریف انجام نداد. اما از عبدالله سامری نماینده اصولگرای مردم خرمشهر بار این حاشیه را به عهده گرفت و در میان صحبت های ظریف باصدای بلند او را دروغ‌گو خطاب کرد.

او چند بار این لفظ را تکرار کرد و ناسزاهایی را هم اضافه کرد. {خبرآنلاین از انتشار این الفاظ که از جایگاه خبرنگاران به وضوح شنیده شده است، معذور است}

تعدادی از نمایندگان از جمله جهانبخش محبی نیا خود را به صندلی او رساندند و تلاش کردند با بیرون بردن او، این نماینده مجلس را آرام کنند. عبدالله سامری هنگام خروج بار دیگر به ظریف توهین کرد و با همان الفاظ او را مخاطب قرار داد و گفت تو اقتصاد کشور را برهم زدی!

البته این نماینده پس از پایان جلسه علنی در نوبت صبح در گفت و گو با خبرآنلاین، گفت: من فحاشی نکردم چنین نبود! من به آماری که وزیر داشت ارائه می داد اعتراض کردم که این آمار کذب است و درست نیست. من مگر بچه ام که فحاشی کنم.

او در واکنش به اینکه خبرنگاران صدای ناسزاگویی وی را شنیده‎اند و دیده اند که دلخوش جلوی دهان وی را گرفته است، گفت: من اعتراض کردم. فحاشی نکردم!

کاظم دلخوش نیز در رابطه با علت این اعتراض به خبرآنلاین گفت:احتمالا این نماینده مجلس خواسته ای به حق درمورد حوزه انتخابیه یا بخشی از مردم  داشته است که این موضوع محقق نشده و نگرانی از این بابت برای او پیدا شده است که در آینده حتما رفع خواهد شد.

احتمال بررسی فحاشی نماینده در هیات نظارت

محمدجواد جمالی عضو هیات نظارت بر رفتار نمایندگان درباره بررسی این موضوع به خبرآنلاین گفت: سازوکار هیات نظارت بر رفتار نمایندگان بر این اساس است که حتما باید شکایتی واصل شود تا این موضوع مورد ارزیابی قرار گیرد و پیگیری شود. موضوع حاشیه ای هم که امروز در مورد وزیر امورخارجه اتفاق افتاد خارج از این سازوکار نیست.

این نماینده مجلس افزود: از آنجایی که بعید می دانم آقای ظریف از این نماینده شکایتی بکنند به نظر می رسد موضوع آقای سامری اساسا در هیات نظارت بر رفتار نمایندگان مطرح نشود.