معاون وزیرخارجه سوریه گفت: آمریکا، انگلیس و هم پیمان های منطقه ای آن ها قانون منع گسترش سلاح شیمیایی را نقض می کنند و مواد سمی دراختیار تروریست ها قرارمی دهند.

به گزارش سحر به نقل از خبرگزاری رسمی سوریه(سانا) فیصل المقداد روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: این کشورها درکنار همه انواع سلاح ها، مواد سمی دراختیار تروریست های در سوریه قرار می دهند .

وی از سازمان جلوگیری از گسترش سلاح های شیمیایی خواست درباره تجهیز تروریست ها در سوریه به مواد سمی توسط آمریکا، انگلیس و ترکیه تحقیق کند.

المقداد اضافه کرد: از ابتدای بحران سوریه، رسانه ها به صورت مکرر اخبار بکارگیری سلاح شیمیایی در مناطق مختلف سوریه را منتشر می کردند و کشورهای غربی براساس ادعاهای گروه های تروریستی و بدون هیچ مدرکی، نظام سوریه را به انجام آن متهم می کنند.

وی اظهارداشت: براساس ادعاهای غیرواقعی تروریست ها درباره حمله شیمیایی ارتش سوریه به شهر خان شیخون، آمریکا مناطقی از سوریه حتی پیش از انجام تحقیقاتی دراین باره هدف قرارداد.

معاون وزیر خارجه سوریه گفت: سوریه از کمیته حقیقت یاب سازمان جلوگیری از گسترش سلاح های شیمیایی استقبال و همه درها را به روی آن گشود و به این کمیته اعلام کرد که امکان رفتن به خان شیخون وجود دارد و تسهیلات لازم تا آخرین مقر ارتش در این منطقه دراختیار آن قرار می گیرد و باید برای تامین امنیت اعضای این کمیته در مناطق تسلط تروریتس ها بر کشورهای حامی تروریست ها فشار وارد شود.

المقداد اضافه کرد: دولت سوریه اطلاع یافت که کشورهای غربی مایل به تحقیقات دراین باره نیستند و کمیته حقیقت یاب اعلام کرد که امکان رفتن به خان شیخون را ندارد و پس از آن دولت سوریه به این کمیته اعلام کرد که هواپیما برای انتقال اعضای کمیته به پایگاه هوایی الشعیرات آماده است ولی این هیات پاسخ داد که ماموریت رفتن به این پایگاه و تحقیقات درآنجا را ندارد.

وی اظهارداشت: ما به همه تعهدات خود پایبند بودیم و به همه درخواست ها پاسخ مثبت دادیم ولی هنگامی که چیزی در راستای منافع آمریکا نباشد پذیرفته نمی شود.

المقداد بیان کرد: روسیه، ایران و چین پیش نویس قطعنامه ای را به منظور درخواست از بازرسان برای رفتن به پایگاه الشعیرات ارائه کردند که با مخالفت همه کشورهای غربی روبرو شد.

وی افزود: تنها هدف جنجال ایجاد شده درباره حمله شیمیایی در خان شیخون، متهم کردن دولت سوریه به نقض قوانین بین المللی و قوانین جنگی بود.

معاون وزیرخارجه سوریه تاکید کرد: سوریه سلاح شیمایی در اختیار ندارد و همه ذخایر و وسایل ساخت آن با نظارت سازمان جلوگیری از گسترش سلاح های شیمیایی منهدم شده است و سوریه به همه تعهدات خود را درباره از بین بردن سلاح شیمیایی خود عمل کرده است.

المقداد افزود: دشمنی غربی ها با سوریه همچنان ادامه دارد و هدف برنامه محرمانه آمریکا برای پشتیبانی از مخالفان فقط حمایت از تروریست ها و افراد مسلح بود و کاهش خسارت و شکست سیاست های آمریکا بود.

وی بیان کرد: سیاست های آمریکا در دوره ترامپ با اوباما تفاوتی باهم ندارد و اگر تفاوت داشت، ائتلاف بین المللی را منحل و با دولت قانونی سوریه که نماینده کشور در همه سازمان های بین المللی است، ارتباط برقرار می کردند برهمین اساس نمی توان اطمینان حاصل کرد که حمایت آن ها از تروریست ها و گروه های مسلح اطمینان حاصل کرد و این حمایت به گونه های مختلف ادامه دارد.

المقداد اضافه کرد: کارگروه حقیقت یاب در روزهای آینده وارد سوریه می شود و با توجه به اینکه سوریه تاکنون از سلاح شیمیایی استفاده نکرده و نخواهد کرد، تمام تسهیلات مورد نیاز در اختیار آن ها قرار می گیرد.

وی اظهارداشت: کارگروه حقیقت یاب باید طرفی که از سلاح شیمیایی استفاده کرده است را مشخص و شناسایی کند و ما نیاز به فشار نداریم و آن ها را به بازدید از پایگاه هوایی الشعیرات دعوت و اعلام می کنیم هیچ مکانی درمقابل تحقیق عادلانه بسته نیست.

معاون وزیرخارجه سوریه گفت: سوریه از تحقیق استقبال می کند و خواستار آن است و امیدوار است که بحث هایی که در شورای امنیت می شود دقیق و شفاف باشد و در راستای تبلیغ اهداف تروریست ها در سوریه نباشد.

المقداد افزود: امیدواریم کشورهایی که حاکمیت خود را محترم می شمارند اجازه تجاوز به دیگر کشورها را به بهانه مخالفت با سیاست های آمریکا و منافع کشورهای غربی نیز ندهند.