سخنگوی وزارت امورخارجه گفت: اولویت کار دولت دوازدهم حمایت و حفاظت از برجام و دستاوردهای آن است که به روش های مختلف باید پیگیری شود.

به گزارش سحر به نقل از ایرنا،  بهرام قاسمی روز دوشنبه در نشست خبری با خبرنگاران با تبریک به وزیران دولت دوازدهم برای کسب رای اعتماد افزود: برای دولت تدبیر و امید آرزوی موفقیت می کنم که توانستند رای اعتماد را کسب و مسئولیت خود را آغاز کنند.

وی در خصوص اولویت و برنامه کاری دولت دوازدهم در عرصه سیاست خارجی تصریح کرد : اولویت دولت دوازدهم بحث حمایت و حفاظت از برجام و دستاوردهای آن است که به طرق و روش های مختلف باید پیگیری شود.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی ادامه داد: برجام یک بحث بین المللی است و تعداد زیادی از کشورهای مهم جهان حامی این تفاهم هستند که فکر می کنم در یک اجماع فراگیر بتوانیم از دستاوردهای برجام حفاظت لازم را بعمل آوریم.

قاسمی همچنین در پاسخ به این سوال که وزارت پیشمرگه اقلیم کردستان در واکنش به سخنان اخیر سردار باقری اظهارداشت که صحبت کردن در مورد حقوق مردم کردستان در حوزه کاری ایشان نیست و این دخالت روشن در امور داخلی است موضع وزارت خارجه در این زمینه چیست؟ گفت: مواضع ما در مورد همه پرسی و در مورد عراق حاکمیت ملی و تمامیت ارضی روشن است.

وی ادامه داد: صحبت های سرلشگر باقری دقیق و بجا بود.

خبرنگاری از سخنگوی وزارت خارجه پرسید: پیرو سفر اردیبهشت ماه دکتر ظریف به به افغانستان مقرر شد برای حل و فصل مسایل فی مابین کمیته هایی تشکیل شود که خرداد ماه هیات افغانستانی وارد تهران شد و در آن سفر اعلام کردند ماه آینده هیات ایرانی به کابل می رود اما با گذشت دو ماه هنوز هیات ایرانی به کابل سفر نکرده است، علت آن چیست؟

قاسمی پاسخ داد: در آمد و شدها بین کشورها اظهارنظرهایی در مورد زمان دیدارها می شود که لزوما همه پیش بینی ها در زمان مشخص و اعلام شده درست در نمی آید و کارهای کارشناسی طول می کشد.

وی ادامه داد: امیدوارم هرچه زودتر تاریخ این دیدارها نهایی شود.

خبرنگار دیگری به حادثه نژاد پرستی در آمریکا اشاره کرد و گفت: ترامپ در این زمینه موضعی نگرفته است اما در سایر حوادث تروریستی وی موضع گیری کرد موضع ایران نسبت به حقوق بشر آمریکایی چیست؟

سخنگوی وزارت امور خارجه نیز اظهارکرد: مواضع آمریکا و دولت جدید این کشور و استانداردهای دوگانه که در حاکمیت آمریکا وجود دارد، مشخص است؛ ما شاهد موضع گیری ها نسبت به حوادث کشورهای مختلف و سیاست دوگانه آمریکا هستیم.

قاسمی ادامه داد: به نظرم این موضوع عجیب و جدیدی نیست و انتظار از حاکمیت ترامپ همین است

و متاسفانه این وضعیت وجود دارد.

وی همچنین در پاسخ به این سوال که با توجه به برنامه ارایه شده توسط وزیر خارجه به مجلس در خصوص اولویت سیاست خارجی دولت دوازدهم پیام شما برای کشورهای منطقه چیست، گفت: پیام ما روشن است، تلاش برای ارتقا روابط با همسایگان و کشورهای پیرامونی و کمک به صلح و ثبات منطقه در اولویت ما است.

وی افزود: یکی از اولویت های ما ارتقا کار با همسایگان و توجه به همسایگان است که امیدواریم در این حوزه گام های بیشتری را برداریم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی ادامه داد: مهم تلاش برای حفظ ثبات و امنیت و مبارزه با تروریسم و کمک کردن به کشورهایی که می توانند در این حوزه اقدام کنند که می تواند از اهداف اساسی ما در دوره جدید باشد.

قاسمی همچنین در پاسخ به این سوال که چه گام هایی برای بهبود روابط ایران و عربستان برداشته می شود، تاکید کرد: روابط همیشه دو طرفه است و یک طرفه نیست، ما اقدامات لازم را انجام دادیم و امیدوارم عربستان در یک واقع بینی بیشتر بتواند شرایط منطقه را تجزیه و تحلیل کند و این آمادگی برای کمک به ارتقا روابط با کشورهای پیرامونی همیشه وجود داشته است .

وی افزود: فکر می کنیم امنیت جمعی و آنچه می تواند برای همه مهم و سرنوشت ساز باشد ثبات و امنیت منطقه است.

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: ما امنیت را تنها برای خودمان در منطقه نخواهیم خواست و امیدواریم شرایطی وجود آید که همه کشورها از این وضعیت استفاده لازم را بکنند.

قاسمی همچنین گفت: آنچه در یک سال گذشته لازم بود در تماس هایی که وجود دارد، انجام شود به طرق مختلف به هنگام و بجا در زمان لازم انجام شد.

وی افزود: در حال حاضر نوبت عربستان است که گام های بیشتری را بردارد.

** میانجیگری میان ایران و عربستان

سخنگوی وزارت امورخارجه در پاسخ به سوالی در زمینه میانجی گری برخی کشورها برای رابطه بین ایران و عربستان گفت: سیاست اعلامی ما مشخص است، ما از هرگونه تحولی که بتواند مسایل فی مابین و مشکلات کشورهای منطقه را کاهش دهد و از تنش ها بکاهد استقبال می کنیم.

قاسمی افزود: در این جهت همواره تلاش کردیم اما روابط همواره دوجانبه است و یکسویه نیست و باید هر دو کشور به یک شرایط مشخصی برسند تا بتوانند مراحلی را برای کاهش تنش آغاز کنند، لفظ کمک و کمک خواستن لغت مناسبی برای این مساله نیست.

وی ادامه داد: دیگران مراجعه کردند تا در این خصوص گام هایی بردارند و ایران هیچ گاه براساس سیاست خودش این کار را نقد نکرده ولی عملا آن کشورها موفق نبودند. دولت ریاض باید با واقعیت های منطقه آشنا شود و تلاش بیشتری داشته باشد.

** توهین روزنامه های کویتی و نماینده خرمشهر

سخنگوی وزارت امورخارجه در خصوص توهین های اخیر روزنامه های کویت گفت: این بار اول نیست که برخی رسانه ها نسبت انتشار اخبار دروغ و بی ربط می پردازند و بعدا دروغ آن ها مشخص می شود.

قاسمی افزود: دولت کویت باید از مکانیزم های قانونی برای جلوگیری از اتهاماتی که توسط برخی رسانه های کویت صورت می گیرد استفاده کند و از اتهاماتی که به دیگران و کشور همسایه وارد می کنند جلوگیری کند.

وی در ادامه در پاسخ به سوالی درباره توهین و اتهام نماینده خرمشهر در مجلس به ظریف گفت: وزارت خارجه و شخص دکتر ظریف طی چهار سال گذشته نشان دادند بسیار اخلاقی و صبور هستند و برخی ناملایمات را تحمل و منافع ملی را ارجح بر برخی بداخلاقی ها می دانند که البته نماینده مشخص نزد دکتر ظریف آمد و دلجویی و عذرخواهی کرد.

وی ادامه داد: سیاست وزارت امورخارجه صبر و متانت در برابر بداخلاق ها بود و این سیاست را ادامه خواهد داد.

سخنگوی وزارت خارجه در خصوص تناقض گویی آمریکایی ها که حضور ایران در منطقه برای مقابله با تروریسم برهم زننده نظم و امنیت منطقه می دانند اما خودشان با پایگاه های نظامی در منطقه حضور دارند گفت: سیاست آمریکا و ایالات منطقه همواره همین گونه بوده و این استانداردهای دوگانه بحث جدیدی نیست.

قاسمی افزود اتهاماتی که به ایران وارد می کنند غلط و نادرست است، ایران در مقابل داعش و تروریسم ایستادگی می کند و اگر تلاش های ایران نبود اتفاقات در حوزه کشورهای اروپایی بسیار بیش از این بود.

وی ادامه داد: تلاش های ایران و موضع آن در مقابله با تروریسم بسیارعیان است و این موضوع برای خردمندان اروپایی نیز امری روشن واقعی است. ایران کشوری مقتدر و توانمند با شاخص های مختلف است.

وی اضافه کرد:ایران با توان اقتصادی و توان نیروی انسانی می تواند آینده بسیار روشنی داشته باشد و باید به آینده خوشبین بود، صحبت ها گاهی در جهت ایران هراسی و ایجاد وحشت صورت می گیرد که باید به آن توجه لازم را داشت.

سخنگوی وزارت خارجه در رابطه با همکاری سیاسی و امنیتی ترکیه و ایران در منطقه و در قبال عراق گفت: آنچه در مذاکرات طرفین وجود داشت تاکید بر تمامیت ارضی سوریه و عراق بوده و دو طرف در این زمینه اتفاق نظر داشتند.

قاسمی افزود: بهتر است پیش بینی نکنیم و قضاوت زودهنگام در خصوص اینکه آینده چه خواهد شد نکنیم.

وی در پاسخ به این سوال که دولت دوازدهم برای بهره گیری از ظرفیت مساجد جهانی در جهت اتحاد بیشتر در جهان اسلام چه استفاده های خواهد برد گفت: در شهرهای جهان مساجد متعددی وجود دارد و نمایندگی های ما به عنوان کانون گردهمایی مسلمانان همواره مساجد را مدنظر داشتند و رفت و آمدهایی داشتند.

** جلوگیری از ورود مواد مخدر به ایران از افغانستان

وی درپاسخ به سوالی در مورد اقدامات وزارت خارجه برای جلوگیری از ورود مواد مخدر به ایران از افغانستان گفت: این مساله به روابط ایران و افغانستان و مسایل مرزی ما برمی گردد. این بحث بین ایران و افعانستان و اتحادیه اروپا و کشورهای همسایه وجود داشته و وزارت خارجه تلاش زیادی انجام داده است. بخشی از این موضوع نیز به سیستم قضایی بر میگردد که ربطی به وزارت خارجه ندارد.

وی ادامه داد: آنچه به مسایل وزارت خارجه برمی گردد ما در روابط دو جانبه دنبال می کنیم امیدوارم در دولت جدید به کمک سایر قوا اقدامات اساسی در این خصوص انجام شود.