دولت دوازدهم در حالی آغاز به کار کرد که سرنوشت دو وزارتخانه ( علوم و نیرو ) فعلا به سرپرستی ختم شد و دو معاونت رییس جمهور ( امورمجلس و امور اجرایی )  نیز همچنان بلا تکلیف است .

به گزارش سحر به نقل از  اعتدال، معاون امور مجلس رییس جمهور در دولت یازدهم علیرغم اینکه با مصاحبه های خود تلاش کرد رییس جمهور را در مقابل عمل انجام شده قرار دهد و حکمش صادر شود تنها معاونتی است که به دلیل عملکرد ضعیفش در طول یکسال گذشته درمعاون پارلمانی رییس جمهور چه کسی می شود؟ تعامل با مجلس نتوانسته نظر مثبت رییس جمهور را جلب کند .

نارضایتی عمومی نمایندگان فارغ از گرایش سیاسی از عملکرد معاونت امور مجلس ، عدم حضور معاون پارلمانی در جایگاه دفاع از دولت از تریبون مجلس حتی برای یکبار بصورت نمادین، عدم برگزاری جلسه مشترک دولت با مجلس غیر از جلسه افطاری سالانه رییس جمهور ، عدم تغییر معاونین و مدیران پارلمانی غیر همسو با دولت، تسویه مدیران حامی دولت از معاونت پارلمانی و مواردی از این دست از جمله دلایل عدم تمایل احتمالی برای ادامه فعالیت  حسینعلی امیری هست البته  گویا اطرافیانش در تلاش اند برای مجاب کردن فراکسیون امید برای حمایت از وی ، محمود واعظی و محمد نهاوندیان را عامل اصلی عدم امضای حکم وی جلوه دهند  .

یکی از گزینه های جدی ،کاظم جلالی رییس مرکز پژوهشهای مجلس بوده است که در مجلس جایگاه بسیار خوبی دارد و گزینه اصلی مورد حمایت حزب اعتدال و توسعه در لیست امید تهران بود. علی الظاهر در روزهای اخیر این مسئولیت به ایشان پیشنهاد شده ولی از سوی خود وی مورد ‍پزیرش قرار نگرفته است .گرچه از ابتدا هم  به نظر نمیرسید ایشان بپذیرند که جایگاه مؤثر فعلی خود را رها کنند و از همه مهمتر پشتوانه رای بالای مردم تهران را فدای این پیشنهاد نمایند ولی چنانچه این فداکاری را انجام میدادند یقینا در تعامل دولت و مجلس بسیار میتوانستند موثرباشند .گرچه ممکن بود این امر موجب ناخرسندی برخی از نمایندگان فراکسیون امید را در پی داشته باشد .

گزینه محتمل بعدی مجید انصاری معاونت امور مجلس و معاون امور حقوقی دولت یازدهم است. عملکرد سه ساله مسئولیت ایشان در معاونت امور مجلس مصادف بود با مجلس نهم که حدود ١٥ نماینده طرفدار جدی دولت حضور داشتند. وی با ١٥ نماینده طرفدار دولت عملکردی از خود به نمایش گذاشت که در یکسال گذشته حوزه معاونت پارلمانی با بیش از ١٨٠ نماینده طرفدار دولت نتوانسته است .

دفاع تمام قد او از دولت باپیشینه سیاسی روشن اصلاح طلبی و انتساب به بیت حضرت امام (ره) ،سابقه پنج دوره حضور درمجلس و تسلطش بر نظام حقوقی و پارلمانی که برکناریش تعجب همگان را بر انگیخت و هنوز مخالفان و طرفداران دولت از بهت بوجود آماده خارج نشده اند ، چرا که پاشنه ورکشیده ترین عضو کابینه بدون هیچ پیشنهاد جدیدی کنار گذاشته شد ،با این وصف و علیرغم روابط عمومی ضعیف ناشی از حجب و حیایش ، همچنان از حمایت قاطبه نمایندگان برخوردار است،گرچه شاید دیگر تمایلی به این جایگاه نداشته باشد.

گزینه دیگری که محتملترین است سیدحسین هاشمی استاندار فعلی تهران است ،وی سابقه پنج دوره نمایندگی مجلس در ادوار مختلف  ، عضو هیات رئیسه مجلس ،چندین دوره ریاست کمسیون صنایع ، ٨ سال معاون حقوقی ومجلس وزارت صنایع و استانداری تهران در دولت یازدهم  را در کارنامه خود دارد .

از نظر سیاسی کاملا با مشی اعتدال دولت سازگار است بطوریکه مورد احترام تمام جریانات سیاسی اعم از اصلاح طلبان و اعتدالگرایان است عملکرد خوبش در استانداری تهران با برگزاری بدون حاشیه ٤ انتخابات که همگی منجر به پیروزی طرفداران دولت شده است با اینحال مورد احترام اصولگرایان نیز میباشد انتخاب ایشان میتواند چتر بزرگی را در مجلس از اصلاح طلبان ،مستقلین و اصولگرایان ایجاد کند.

گزینه دیگر سید ابوالفضل رضوی معاون توسعه روستایی معاون اول رییس جمهور است ، وی ٣ دوره سابقه حضور در مجلس ، معاون سیاسی استانداری تهران و فرمانداری قزوین را در کارنامه خود دارد.

مجلس را به خوبی میشناسد ،روابط عمومی خوبی دارد و سال گذشته بخاطر عملکرد خوبش  از سوی تعداد کثیری از نمایندگان مجلس مورد تقدیر قرار گرفت و در ضمن در انتخابات ٩٦ رییس ستاد روستاییان ستاد انتخاباتی دکتر روحانی بوده است .

آخرین گزینه محمود زمانی قمی استاندار فعلی استان مرکزی است. وی استانداری ایلام ، چهارمحال بختیاری ، معاون سیاسی امنیتی استانهای همدان و سمنان را در کارنامه خود دارد . شخصیتا دارای روابط عمومی بسیار خوب و اهل تعامل هست اهل قم است و با روحانیون سرشناس و نیز با علی لاریجانی رابطه خوبی دارد و از طرفی مورد احترام محمدرضاعارف و فراکسیون امید است و از مدافعان بسیار جدی دولت است .

از چهره های جدی ذکر شده که بگذریم  علی الظاهر افراد دیگری نیز هستند که شخصا در تلاشند با لابی و ارتباط ، خود را به این جایگاه نزدیک کنند از جمله این افراد ، جواد هروی معاون هماهنگی و نظارت فعلی معاونت امور مجلس است .

وی در دوره نهم مجلس با حمایت اصولگرایان وارد مجلس شد و حتی در معرفی فرجی دانا به عنوان وزیر علوم به عنوان مخالف صحبت کرد  ولی بعد از مدتی با چرخش کامل از طرفداران دولت شد و در استیضاح فرجی دانا به عنوان موافق صحبت کرد ،نامبرده  فاقد تجربه اجرایی بوده و فقط ۶ ماه است عهده دار این مسیولیت شده است.

البته اخیرا به عضویت حزب اعتدال و توسعه درآمده  و برای رسیدن به این مسیولیت تنها به حمایت محمود واعظی امیدوار است و گرنه در میان نمایندگان اقبال چندانی  برای حمایت ندارد.