رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه گفته است همکاری کشورش با ایران علیه گروه های تروریستی می تواند در منطقه ای وسیع از عراق از کوهستان های "قندیل" در شمال منطقه اقلیم کردستان تا منطقه "سنجار" در استان نینوا  و "عفرین" در شمال باختری سوریه ، گسترش داشته باشد.

به گزارش سحر به نقل از سی ان ان ترک در حالی که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی خبر همکاری نظامی بین دو کشور ایران و ترکیه برای مقابله با گروه های مسلح کرد در عراق را که برای نخستین بار از سوی اردوغان مطرح شده بود،تکذیب کرده است؛ رییس جمهور ترکیه در اظهاراتی جدید به هنگام بازگشت از سفر رسمی به اردن، در این باره توضیحاتی ارایه داد.

او در مصاحبه ای با خبرنگاران روزنامه " پوستا" و شبکه تلویزیونی "دوغان" ترکیه در پاسخ به سوالی درباره چارچوب و عمق همکاری های نظامی دو کشور ایران و ترکیه علیه گروه های مسلح کرد همچون پ.ک.ک، پژاک و "یگان های مدافع خلق" در سوریه، گفت:" مبارزه مشترک دو کشور با تروریسم یکی از محورهای اصلی گفت وگوها با ژنرال باقری رییس ستاد مشترک نیروهای مسلح ایران در آنکارا بود. وضعیت موجود در مناطق عاری از تنش در سوریه و نیز موقعیت ایران در این مناطق از دیگر محورهای مذاکرات مان بود. "

او افزود:" برای ما وضعیت منطقه " عفرین" در سوریه – در کنترل پ.ک.ک و یگان های مدافع خلق کرد – از اهمیت ویژه ای برخوردار است. از نظر ترکیه ایجاد کریدوری تحت اختیار تروریست ها در منطقه شمال سوریه و رو به سمت مدیترانه قابل تحمل نخواهد بود و ترکیه به هر قیمتی حتی به قیمت مداخله نظامی از چنین احتمالی جلوگیری خواهد کرد. اساسا مداخله نظامی ما در عملیات سپرفرات نیز در همین راستاست.

اردوغان درباره دیگر محورهای مذاکرات با ایران افزود: "درباره ادلب ( تحت اختیار روه تروریستی جبهه النصره) سوریه نیز مذاکرات مان با ایران ادامه دارد.

رییس جمهور ترکیه تاکید کرد: ایران پیشنهاد داده دو کشور برای مبارزه با ترویسم همکاری کنیم، در این چارچوب تماس ها و مذاکرات دو کشور ادامه دارد؛ این همکاری می تواند هم در قندیل و هم در سنجار باشد."

اردوغان گفت هم اکنون مذاکرات در حوزه های اطلاعاتی و دیپلماتیک برای شکل دادن به چارچوب و سطح همکاری های دو کشور ایران و ترکیه در مناطق ذکر شده، در جریان است.