فرانسه از توافق هسته‌ای حمایت می‌کند و به آن پایبند استرئیس‌جمهور فرانسه گفت که کشورش از توافق هسته‌ای حمایت می‌کند و اولویت پاریس در سیاست‌خارجی مقابله با تروریسم تکفیری‌هاست.

به گزارش سحر به نقل از عتدال، «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه امروز در سخنانی که به تشریح برنامه‌های مربوط به سیاست‌خارجی کشورش می‌پرداخت، اعلام کرد که اولویت کشورش در  این عرصه مقابله با تروریست‌های تکفیری است.

وی در جریان افتتاح مراسم سالانه سفرای فرانسه در کاخ الیزه افزود: «گروه تماس سوریه ماه آینده در سازمان ملل دیدار خواهد داشت ضمن اینکه نتایج ملموسی از روسیه در زمینه جلوگیری از استفاده از تسلیحات شیمیایی به دست آورده‌ایم.»

ماکرون گفت که کشورهایی که نقش اصلی در بحران سوریه ایفا می‌کنند باید (در این گروه تماس) مشارکت داشته باشند ضمن اینکه هنوز مشخص نیست که هدف گروه جدید چه خواهد بود و این گروه با گروه قبلی چه تفاوتی دارد.

رئیس جمهور فرانسه همچنین گفت که کشورش از توافق هسته‌ای با ایران حمایت و بر ان پایبند است و معتقد است که هیچ جایگزینی برای این توافق وجود ندارد.

وی ادامه داد: چارچوب توافق هسته ای ایران بسیار خوب و از جانب فرانسه قابل پذیرش است. هیچ جایگزینی برای برنامه منع گسترش سلاح اتمی وجود ندارد و ما بر این اساس، با قاطعیت اجرای این برنامه را دنبال می‌کنیم.

امانوئل مکرون درباره خاورمیانه و اختلاف های موجود میان کشورهای این منطقه نیز گفت: فرانسه خود را در اردوگاه عربستان سعودی یا ایران، به عنوان دو رقیب بزرگ منطقه خاورمیانه قرار نخواهد داد.

مکرون با بیان این که نباید میان شیعه‌ها وسنی‌ها یکی را انتخاب کرد، گفت: «برخی این کار را کرده‌اند که اشتباه است. قدرت دیپلماسی ما گفت‌وگو با همه است».

ماکرون همچنین گفت که فرانسه می‌خواهد با مصر، اردن و دیگر کشورهای منطقه به منظور مقابله با تروریسم همکاری کند.

مکرون همچنین درباره بحران موشکی و هسته‌ای کره شمالی با اشاره به آزمایش اخیر موشکی از سوی پیونگ یانگ که حریم هوایی ژاپن را نقض کرده، گفت که رهبران کره شمالی بار دیگر 'بی‌مسئولیتی' خود را نشان دادند.

رئیس جمهوری فرانسه همچنین درباره بحران ونزوئلا، با «دیکتاتور» خواندن دولت این کشور نسبت به وضعیت ونزوئلا ابراز نگرانی کرد.

مکرون گفت که امیدوار است با دیگر کشورهای منطقه برای پرهیز از تنش‌های جدید همکاری کند.