دبیرکل حزب‌الله لبنان گفت، توافق با اعضای مسلح داعش در چارچوب انتقال آنها از یک منطقه در سوریه به منطقه‌ای دیگر در داخل همین کشور بوده است.

به گزارش سحر به نقل از ایسنا، به نقل از سایت انگلیسی شبکه خبری المنار، سیدحسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان در واکنش به انتقادهای برخی از مقام‌های عراقی تأکید کرد که توافق با داعش شامل انتقال تروریست‌ها به عراق یا هر کشور دیگری در خارج از سوریه نبوده است.

وی اعلام کرد: بر اساس توافق جرود، عناصر مسلح داعش در داخل اراضی سوریه جابجا شده‌اند.

دبیرکل حزب الله لبنان افزود: ۳۱۰ تن از عناصر شکست خورده داعش به نقطه دیگری از سوریه منتقل شده‌اند و حضور این افراد هیچ تاثیری در روند نبرد نداشته است.

وی خاطرنشان کرد: منطقه‌ای که این عناصر به آن منتقل شده‌اند، در خط جبهه بادیه سوریه است که در این نقطه نیروهای ارتش سوریه مشغول نبرد هستند.

سیدحسن نصرالله تأکید کرد: ما این عناصر مسلح شکست خورده را از جبهه‌ای که در حال نبرد بودیم به جبهه دیگر نبرد خود منتقل کردیم.

دبیرکل حزب الله لبنان در بیانیه خود با اشاره به موضع‌گیری برخی از شخصیت‌های عراقی درباره روند گفت‌وگوهای اخیر در منطقه القلمون سوریه گفت: توافق حاصل شده شامل انتقال تعدادی از افراد مسلح داعشی به همراه خانواده هایشان از خاک سوریه به خاک سوریه و نه از خاک لبنان به خاک عراق است.

وی افزود: اکثر مبارزان در منطقه القلمون غربی در سوریه از خود سوری‌ها هستند و جز اندکی از آنها در خاک لبنان باقی نمانده‌اند.

دبیرکل حزب الله لبنان خاطرنشان کرد: تعداد تروریست‌هایی که منتقل شده‌اند،  خیلی زیاد نیست. ۳۱۰  فرد مسلح شکست خورده بی اراده برای جنگ که خود را تسلیم کرده‌اند هیچ چیزی را در معادله نبرد در استان دیر الزور که گفته می‌شود ده ها هزار رزمنده در خود جای داده، تغییر نمی‌دهند.

وی گفت: منطقه‌ای که افراد مسلح به آن منتقل شده‌اند در واقع خط جبهه البادیه سوریه به شمار می آید. حزب الله هم چنان نوک پیکان و خط مقدم نبرد علیه گروه تروریستی داعش است. منطقه‌ای که داعشی ها به آن منتقل شدند در البادیه سوریه است که همه می دانند که ارتش سوریه  و متحدانش در حال نبرد سنگین با داعش از چند ماه قبل هستند.

وی افزود: حزب‌الله شهدایی در این منطقه داده است. حزب الله از جنگ با داعش در هر مکانی دریغ نمی‌کند. ما این افراد مسلح شکست خورده را از جبهه‌ای که در آن می جنگیم به جبهه دیگری که باز هم در آن می جنگیم، منتقل می کنیم.

سید حسن نصرالله یادآور شد: ما در لبنان با یک مساله انسانی ملی فراگیر رو به رو بودیم و نهایتا تنها راه مذاکره با این افراد مسلح برای حل و فصل این مساله بود. استفاده از یک اقدام نظامی فراگیر ممکن و آسان بود اما پرونده سرنوشت نظامیان لبنانی را از بین می‌برد.

دبیرکل حزب الله بر اجماع لبنانی درباره مشخص شدن سرنوشت آنها و آزادی آنها اگر زنده بودند یا بازگرداندن اجساد آنها اگر شهید بودند، تأکید کرد.

وی افزود: تنها راه در نهایت کار گفت‌وگو با افراد مسلح برای مشخص شدن این موضوع انسانی ملی بود. داعش با مشخص کردن سرنوشت آنها مخالفت می‌کرد. پس از نبرد سخت در مرزهای لبنان و سوریه و پس از شکست داعش  و از دست دادن بخش اعظم مناطق تحت سیطره‌اش تن به مذاکره داد. توسل به گزینه نظامی ممکن و آسان بود اما سرنوشت نظامیان لبنانی تباه می‌شد.

سید حسن نصرالله گفت: حزب‌الله با تمام قدرت وارد جبهه‌های نبرد شد و در بسیاری از این جبهه های درگیری در کنار ارتش سوریه ایستاد و به هیچ عنوان استراتژی مهار کردن را در پیش نگرفت. هدف همه ما پیروزی بر تکفیری ها از طریق مبارزه با آنها است اما هر جبهه‌ای فرماندهانی دارد که چگونگی تحقق پیروزی را با استفاده از تاکتیک‌ها بهتر می دانند.

وی افزود: هدف همه ما پیروزی بر تکفیری‌ها از طریق جنگ با آنهاست اما تاکتیک‌ها هر میدانی را فرماندهان می‌دانند و این که چگونه پیروز شوند.

دبیرکل حزب الله لبنان در  ادامه با بیان این که حزب‌الله در جنگ با داعش در هر مکانی که اقتضا کند، تردید نخواهد کرد، گفت: شما خوب می‌دانید که تردید در اهداف، مقاصد، شجاعت و مصداقیت حزب‌الله به ویژه در نبرد کنونی، ممکن نیست.

وی افزود: همچنین نشانه رفتن انگشت اتهام و تردید به سوی رهبری سوریه نیز درست نیست زیرا این توافق مربوط به حزب‌الله است و رهبری سوریه نیز امروز ارتش آن در جبهه‌های متعدد از شرق حماه گرفته تا شرق حمص و جنوب رقه تا غرب دیر الزور و... علیه داعش می جنگد و روزانه شمار زیادی شهید تقدیم این راه می کند.

سید حسین نصرالله گفت: ما به مشارکت برادران مجاهد عراقی‌مان که از همان روزهای نخست برای جنگ در سوریه به سوی میدان شتافتند، می‌بالیم. ما دوشادوش هم جنگیدیم و بارها در میدان نبرد خونمان درهم آمیخت و این قهرمانان عراقی همچنان در همان میادین و جبهه ها می‌جنگند و معادلات را تغییر می دهند و بنابر این ما به وجود این قهرمانان می بالیم و حضور آنها در میدان نبرد و جنانفشانیشان را در دفاع از امت مسلمان و مقدسات ارج می نهیم.

دبیرکل حزب الله لبنان در پایان پیروزی عراق را از موصل تا تلعفر به همه عراقی‌ها تبریک گفت و خطاب به عراقی‌ها تصریح کرد: جنگ و سرنوشت ما یکی است و پیروزی های ما علیه تکفیری ها و تروریست‌ها و متحدان و حامیانشان در منطقه و جهان در تاریخ ثبت خواهد شد و هیچ چیز به هیچ وجه برادری ما را خدشه‌دار نخواهد کرد.