نشست بررسی سیاست های رفاهی و اجتماعی دولت یازدهم با حضور احمد میدری، معاون رفاه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ستاد مرکزی انتخاباتی دکتر حسن روحانی برگزار شد.

به گزارش سحر- پایگاه اطلاع رسانی ستاد انتخاباتی دکتر حسن روحانی- میدری در این نشست با بیان بخشی از عملکرد و دستاوردهای دولت در حوزه رفاه و حمایت‌های اجتماعی، تحقق عدالت اجتماعی را در گرو پیش‌برد برنامه‌هایی منطبق با واقعیات کشور دانست. در این راستا وی مهم ترین ویژگی دولت که در همه مسائل تاثیر گذار بوده را پذیرفتن مشکلات و فراهم کردن زمینه نقد در کشور خواند.

میدری  با اشاره به اینکه دسترسی مردم به تسهیلات بانکی یکی از مشکلاتی است که در حوزه عدالت اجتماعی با آن رو به رو هستیم، گفت: گزارش منتشر شده توسط معاونت رفاه اجتماعی نشان داده که تا چه اندازه در دسترسی مردم به تسهیلات بانکی توزیع ناعادلانه در کشور وجود دارد که البته راهکارهای اجرایی برای حل این مسئله دیده شده است. یکی از اقداماتی صورت گرفته در این راستا آن است که افرادی که وام های کلان گرفتند اما پرونده مالیاتی ندارند به سازمان امور مالیاتی معرفی شده اند.

photo_2017-04-29_20-57-46

وی با اشاره به اینکه در دولت ها کارشناسان می‌ترسیدند حقایق را منتشر کنند، بیان کرد: این درحالیست که در دولت یازدهم اجازه داده شد تا گزارشات منفی تولید شود. به عنوان مثال ما با همکاری آموزش و پرورش کد ملی دانش آموزان مدارس را گرفتیم و با ثبت احوال مقایسه کردیم و متوجه شدیم 125 هزار کودک به مدرسه نمی روند. در ایران زمانیکه یک زن ایرانی با مرد خارجی ازدواج نمی کند نمی تواند برای فرزند خود شناسنامه بگیرد که در راستای حل این مشکل نیز اقداماتی صورت گرفته تا این مسئله نیز حل شود.

به گفته وی؛ اینها نمونه‌هایی موردی از اقشاری کوچک‌ است اما در حوزه حمایت های اجتماعی ما اعتقاد داریم آنچه در اولویت سیاست‌گذاری قرار می‌گیرد، موضوع فقر است.

معاون وزیر کار در ادامه توضیح داد: در ابتدای این دولت بحث فقر اجتماعی در ایران را مطرح کردیم که براساس گزارش‌های رسمی شش یا هفت درصد جمعیت کشور به علت هزینه‌های سنگین بهداشت زیر خط فقر قرار داشتند که در این خصوص ما تلاش کردیم اقداماتی برای حل این مسئله انجام دهیم که بحث طرح تحول سلامت در این راستا صورت گرفت که تنها طرحی بود که دو وزیر خواهان تعلق بودجه بیشتری به آن بودند.

وی اضافه کرد: یکی از مسائلی که در حوزه رفاه اجتماعی مطرح کردیم تا در دولت دوازدهم بتوانیم به راهکاری برای آن دست یابیم این است که از بین 22 میلیون شاغل در ایران چیزی حدود شش میلیون نفر فاقد هرگونه بیمه اجتماعی هستند و حتی بیمه بازنشستگی ندارند که وقتی سالمند شوند به احتمال زیاد فقیر خواهند بود.در سال 65، ما حدود سه درصد جمعیت سالمند در کشور داشتیم که امروز این جمعیت به ششدرصد افزایش یافته که از جمعیت سالمندان کشور حدود 25 درصد تحت پوشش کمیته امداد قرار دارند.

معاون رفاهی وزیر کار در این خصوص به نظام چند لایه تامین اجتماعی اشاره کرد و افزود: یک لایه افرادی هستند که به هیچ وجه نمی توانند تامین شوند و لایه دوم کسانی هستند که با اندکی آموزش می توان آنها را تامین کرد. در حوزه رفاه اجتماعی اقدام ارزشمند دیگری که صورت گرفته آن بود که حقوق کارکنان دولت و بازنشستگان بیش از تورم افزایش یافت، هرچند این افزایش ناچیز است اما اگر دولتی متعهد به کار آرام ولی با ثبات باشد میتوان در بلندمدت خدمات بیشتری ارائه داد.

میدری با اذعان به اینکه برخی عنوان می‌کنند که دولت یازدهم برنامه‌ای در حوزه رفاه اجتماعی نداشته است، در حالیکه چنین اظهاراتی عملا ظلم و جفا به دولت در این حوزه است، توضیح داد: دولت یازدهم علاوه بر اینکه به طور مستقیم در حوزه رفاه اجتماعی اقدامات گسترده‌ای انجام داده، برنامه‌هایی در حوزه‌های اقتصادی نیز صورت گرفته که نتایج آن بر حوزه اجتماعی اثرگذاری مستقیم و غیرمستقیم داشته است.

وی به رویکرد دولت یازدهم در شفاف‌سازی و علنی کردن مسائل و مشکلات در حوزه اجتماعی اشاره کرد و افزود: تازمانیکه نگوییم در کشور مسائل و چالش‌های اجتماعی همچون اعتیاد، کودکان بازمانده از تحصیل، اعتیاد و ... وجود دارد چگونه می‌توان این مسائل را حل کرد. همین دولت گزارشی هزار صفحه‌ای تحت عنوان آسیب‌های اجتماعی تقدیم مقام معظم رهبری کرد. حاشیه‌نشینی یکی از همین مشکلات است که برمبنای گزارش‌های موجود بین هفت تا 10 میلیون نفر حاشیه‎نشین در کشور وجود دارد که البته نمی‌دانم آقای ابراهیم رئیسی در برنامه‌ مناظره برمبنای کدام آمار این رقم را 16 میلیون نفر اعلام کرد!

photo_2017-04-29_20-56-06

وی با اشاره به اینکه دولت یازدهم اقتصاد کشور را برنامه‌ریزی کرد و به واسطه این امر حالا ما در نقطه صفر برنامه‌ریزی قرار گرفته‌ایم، توضیح داد: در حوزه واردات انتقاداتی علیه دولت اعمال می‌کنند در حالیکه بیشترین میزان واردات به کشور به خصوص واردات کالاهای مصرفی در سال 90 صورت گرفت که هیچگاه در دولت یازدهم این میزان واردات به کشور نداشتیم. با این حال وقتی کالایی در این دولت وارد می‌شود به سرعت آن را در صداوسیما اعلام کرده و به نقد آن می‌پردازند.

میدری با تاکید براینکه نوسانات ضریب جینی به عنوان شاخصی برای ارزیابی شکاف طبقاتی در سالهای اخیر محدود بوده، گفت: البته تحریم‌های اقتصادی در دوره‌ای موجب شد که طبقه متوسط و گروه‌های پردرآمد بیش از طبقات فقیر قدرت خریدشان کاهش پیدا کند. جمعیت زیر خط فقر کشور از سال 84 افزایش یافت، در برهه‌ای از سال 89 با پرداخت یارانه نقدی وضعیت این جمعیت کمی بهبود یافت اما از سال 1390 مجددا جمعیت افراد زیرخط فقر افزایش پیدا کرد. در حال حاضر این نوسانات محدود بوده و در فاصله دو سال اخیر تغییر خاصی نداشته است.

معاون رفاه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به انتخابات ریاست جمهوری نیز اشاره کرد و گفت: من شخصا در انتخابات به فردی رای می‌دهم که صداوسیما از او نقد کند، زیرا اگر نقد نکند مسائل و مشکلات پنهان می‌ماند مانند آنچه که در دولت قبل اتفاق افتاد و مشکلات هیچگاه از طریق رسانه ملی مطرح نمی شد.