روسیه و اردن بر همکاری با ایالات متحده در زمینه ایجاد منطقه «کاهش تشن» در جنوب سوریه، پس از موفقیت توافق آتش بسی که حدود دو ماه از آن می گذرد، تاکید می کنند.

به گزارش سحر به نقل از عتدال، بنا بر ادعای الحیات، دیپلماتیکهای غربی فاش کردند که واشنگتن و امان مذاکراتی را در مسکو در خصوص زمان اعلام منطقه «کاهش تشن» در جنوب سوریه انجام می دهند، که براساس آن نیروهای مورد حمایت ایران 40 کیلومتر از مرزهای اردن دور می شوند.

وزیر خارجه روسیه پس از مذاکراتش در اردن گفت: «عربستان برای حل بحران جدی است و این امر را با حمایتش از گفتگوهای مطرح شده در آستانه نشان داد».

به گزارش منابع سیاسی آگاه، لاوروف در امان به دنبال ظهور انعکاسها و تاثیرات پابرجایی آتش بس در جنوب سوریه به روی بازگشایی گذرگاه مرزی بین امان و دمشق پیش از پایان سال است و انتظار می رود که دیدارهای وزیر خارجه روسیه با ایمن الصفدی، وزیر خارجه اردن به نتایج عملی در سطح میدانی سوریه برسند و حتی تجربه ایجاد مناطق «کاهش تشنج» را در تمام سوریه عمومیت بخشیده و به مرحله مذاکرات مستقیم در ژنو بین هیئتهای نظام و معارضان سوریه برسند.

الحیات مدعی شد: آتش بسی که با وساطت اردن، روسیه و ایالات متحده در استانهای درعا و قنیطره برقرار شده، همچنان پابرجاست اما اسرائیل خواستار تعدیلهایی در سوریه است که شبه نظامیان ایرانی و حزب الله و هم پیمانان آنها را از مناطق مرزی بین اسرائیل و سوریه دور کند.

بنا بر این ادعا، همزمان، وزیر اطلاعات اسرائیل اعلام کرده است که بشار اسد آماده دادن اجازه به ایران برای برپایی پایگاههای نظامی در سوریه است، به مانند توافقی که با روسیه امضا کرده و به موجب آن دمشق به پایگاه هوایی روسیه در لاذقیه اجازه باقی ماندن در سوریه به مدت 50سال را داده است.

به گفته این مسئول اسرائیلی اسد و ایران این روزها در حال نزدیک شدن به امضای توافقی طولانی مدت هستند که به ایران اجازه حضور نظامی در سوریه را بدهد، درست مشابه قراردادی که با روسیه امضا کرده اند و این قرارداد شامل پایگاه دریایی ایران و پایگاههای هوایی و زمینی و حضور دهها هزار از شبه نظامیان شیعه و نیروهای حزب الله در سوریه می شود.

درخواست روسیه از سوریه و حزب الله برای عدم واکنش به حملات اسرائیل

از سوی دیگر روسیه از دولت بشار اسد خواسته واکنشی به حملات جنگنده‌های رژیم صهیونیستی به خاک این کشور نشان ندهد.

مرکز اطلاع رسانی فلسطین به نقل از روزنامه عبری زبان یدیعوت آحارونوت گزارش داد، یک شخصیت دیپلماتیک بلندپایه روس تصریح کرد که روسیه تلاش می‌کند تا ضمانت‌هایی به رژیم صهیونیستی در مورد اوضاع سوریه بدهد و در همین راستا اعلام کرده اگر ایران و حزب الله بخواهند در مداخله در سوریه زیاده روی کنند، مانع از این کار خواهد شد.

این منبع روس اظهار داشت: ما ترس و نگرانی‌های اسرائیل را درک می کنیم و در نشست اخیر نتانیاهو و پوتین در روسیه هم این مساله مورد بحث و گفت‌وگو قرار گرفت.

وی تصریح کرد که سازمان اطلاعات نظامی روسیه به دولت بشار اسد و حزب الله لبنان توصیه کرده واکنشی به حملات هوایی جنگنده‌های رژیم صهیونیستی به خاک سوریه نشان ندهند.

جنگنده‌های رژیم صهیونیستی تاکنون بارها به خاک سوریه حمله کرده‌اند که آخرین مورد آن بمباران یکی از پایگاه‌های نظامی ارتش سوریه در استان حماه بود که به کشته شدن دو سرباز سوری و وارد آمدن خسارت‌های سنگین به این پایگاه منجر شد.

منابع دیپلماتیک آگاه در روسیه به جزئیات تازه‌ای از دیدار اخیر نتانیاهو و پوتین اشاره و تاکید کردند که نتانیاهو و یوسی کوهن رئیس سازمان موساد در گفت‌وگو با پوتین گفته بودند، ایران طرحی عمیق برای تقویت نفوذ خود در سوریه داشته و در همین راستا قصد استقرار مداوم نیروهای سپاه پاسداران و شبه نظامیان شیعه از پاکستان و افغانستان و عراق را دارد.

همچنین برآوردهای اطلاعاتی رژیم صهیونیستی که در دیدار نتانیاهو با پوتین به او ارائه شده است، حاکی از آن است که ایران در تلاش برای احداث بندری در شهر طرطوس و برنامه‌ریزی برای احداث کارخانه ساخت موشک در لبنان است.

در برآوردهای اطلاعاتی صهیونیستی که نتانیاهو و کوهن به پوتین ارائه داده‌اند، ادعا شده است که طرح استراتژیک ایران در سوریه، روسیه را شامل نمی‌شود، به گونه‌ای که تهران در تلاش برای دور کردن روسیه از سوریه است.