دونالد ترامپ برای سومین بار از زمان آغاز به کار به عنوان رئیس ایالات متحده آمریکا تاکنون، تعلیق 120 روزه تحریم های آمریکا علیه ایران در قالب برجام را امضا کرد.

به گزارشسحر به نقل از  اعتدال، براساس برجام (توافق ایران و گروه 1+5 درباره فعالیت های هسته ای تهران)، رئیس ایالات متحده باید 120 روز، تعلیق تحریم های ایران را تمدید کند.

قبل از این خبرهای غیررسمی به گوش می رسید که ترامپ این بار تعلیق تحریم ها را تمدید نخواهد کرد اما این چنین نشد.

با این حال و به مانند گذشته، همزمان با تمدید تعلیق تحریم ها، دولت آمریکا شماری از افراد و سازمان های شرکت های ایرانی و غیرایرانی را به فهرست تحریم های ایران اضافه کرد.

ترامپ همزمان با امضا تمدید تعلیق تحریم های ایران در قالب برجام ایران را به نقض روح برجام متهم کرد و گفت:

- ایران روح برجام را نقض می کند و آمریکا این موضوع را نمی پذیرد

-  ایران روح برجام را نقض کرده است. در برابر اقدامات ایران بیکار نخواهیم نشست.

- تا یک ماه دیگر خواهید دید که چه خواهم کرد/ در برابر ایران بیکار نمی‌نشینیم

- به زودی در ماه اکتبر خواهید دید که چه خواهم کرد.

- توافق (هسته‌ای ۱+۵ با) ایران یکی از بدترین توافق‌هایی‌ست که تاکنون دیده‌ام. توافق ایران، توافق عادلانه‌ای برای کشور ما نیست.

- این توافق هیچ‌گاه نباید منعقد می‌شد.

- ما قصد نداریم در برابر آنچه آنان با کشور ما می‌کنند، بیکار بنشینیم. آنها مولفه‌های بسیاری و همچنین روح توافق را نقض کرده‌اند

بنا بر تصویب کنگره آمریکا، دولت این کشور هر 90 روز یکبار باید پایبندی یا عدم پایبندی ایران به برجام را تایید کند که ضرب العجل بعدی این دوره، یک ماه دیگر است.

وزارت امور خارجه آمریکا نیز اعلام کرد این کشور روز پنجشنبه تعلیق تحریم‌ها علیه ایران را در چارچوب موافقتنامه هسته‌ای سال 2015 با این کشور تمدید کرد اما درمورد اینکه این موافقتنامه باید حفظ شود یا خیر هنوز تصمیمی گرفته نشده است.

هدر نائورت سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت:‌ دولت تعلیق تحریم‌های ایران را به منظور حفظ کمی انعطاف پذیری تصویب کرد زیرا درحال آماده سازی سیاستی با هدف پرداختن به طیفی از رفتارهای ایران است.

وی افزود :معافیت برخی از این تحریم‌ها (علیه ایران) نباید به عنوان نشانه‌ای از موضع رئیس جمهور دونالد ترامپ یا دولت وی درمورد موافقتنامه هسته‌ای ایران تلقی شود. این معافیت تحریم‌ها همچنین نباید به عنوان مجوزی برای رفتار بدخواهانه رژیم ایران تلقی شود.

هیتر نوئرت افزود: این اقدام به منظور حفظ انعطاف انجام شده و دولت آمریکا همچنان در حال تدوین سیاست جامع خود در قبال ایران است.

نوئرت همچنین تاکید کرد: تمدید (تعلیق تحریم های هسته ای ایران) را نباید به عنوان نشانه ای از موضع ترامپ یا دولت او در قبال ایران دید و این اقدام به معنای باز گذاشتن دست ایران در رفتارهای مخرب آن نیست.

تحریم های جدید آمریکا علیه ایران

دولت ترامپ در اقدامی متناقض روز پنجشنبه 18 فرد و شرکت ایرانی و خارجی را به اتهام ارتباط با سپاه پاسداران و حملات سایبری علیه آمریکا به فهرست تحریم وزارت خزانه داری این کشور افزود.

همانطور که رسانه‌های آمریکایی خبر داده بودند، دولت ترامپ در روزی که انتظار می‌رود تعلیق تحریم‌های هسته‌ای ایران را تمدید کند، تحریم‌های جدیدی علیه ایرانیان وضع کرد.

 وزارت خزانه‌داری آمریکا با انتشار بیانیه‌ای از اضافه شدن 7 شخص و 2 موسسه ایرانی به فهرست تحریمی‌های این کشور خبر داد.

آقایان صادق احمدزادگان، احمد فتحی، حمید فیروزی، امید غفارنیا، سینا کیسار، نادر سعیدی و امین شکوهی 7 فردی هستند که امروز وارد فهرست تحریمی‌های آمریکا شدند.

شرکت‌های ایرانی ITSec (امن پردازش خوارزمی) و مهندسی سدید کاران صبا هم در کنار افراد فوق‌الذکر، به اتهام حمایت از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ترتیب دادن حملات سایبری علیه آمریکا، تحریم شده‌اند.

در متن این بیانیه، «استیو منوشین» وزیر خزانه‌داری آمریکا گفته: «وزارت خزانه‌داری به اقدامات قاطع برای مقابله با تحریکات ایران، شامل حمایت از نیروی قدس سپاه و افراط‌گرایان تروریست، خشونت‌ها در سوریه و حملات سایبری با هدف ثبات‌زدایی از سیستم مالی ایالات متحده، ادامه خواهد داد.»

وی افزوده: «این تحریم‌ها، یک شرکت ایرانی که از برنامه موشک‌های بالستیک سپاه پشتیبانی می‌کند، خطوط هوایی که از انتقال نیرو و سلاح به سوریه حمایت می‌کنند و هکرهایی که به نهادهای مالی آمریکا حمله سایبری می‌کنند، را هدف قرار داده است.»

وزارت خزانه‌داری آمریکا همچنین دو شرکت مستقر در اوکراین را هدف تحریم‌های جدید خود قرار داده است که به گفته آن، خدماتی را به شرکت‌های هواپیمایی مرتبط با نیروی قدس سپاه پاسداران ارائه می‌دادند.

این دو شرکت‌های هواپیمایی «دارت» و «خورس» نام دارند که وزارت خزانه‌داری آمریکا می‌گوید آنها با شرکت هواپیمایی «کاسپین ایر» در ایران و «النصر» در عراق ارتباط دارند، دو شرکتی که تحت تحریم‌های آمریکا قرار دارند.