این روزها با توجه به نزدیک شدن به اول مهر و خریدهایی که خانواده‌ها در این ایام انجام می‌دهند، بازار کالاهای مصرفی مورد نیاز دانش آموزان از لوازم تحریر گرفته تا پوشاک و کیف و کفش اندکی رونق گرفته و فرصتی شده تا بازار اقتصادی ایران کمی از رکود خود را خارج کند. گرچه هنوز صنف بازاریان همچنان از کسادی بازار نالیده و در مقایسه با سال های نه چندان دور، اوضاع را مناسب ارزیابی نمی کنند.

به گزارش سحر به نقل از اعتدال، همزمان با تکاپو و پویایی این روزهای بازارها، خیابانها و مراکز تجاری و حجم انبوهی از عرضه و تقاضا، حاشیه هایی بعضا تلخ را نیز به همراه دارد.

متاسفانه دروازه ای که زمان دولت های نهم و دهم به روی کالاهای کیفیت پایین چینی باز شد همچنان گریبان گیر بازار ایران، تولید کنندگان و البته مصرف کنندگان داخلی است. انبوه کالاهای بی کیفیت با قیمت پایین تر باعث شده تولید کنندگان داخلی کمتر از این رونق نسبی ایجاد بهره برده و این چینی ها باشند که محصولاتشان را به فروش برسانند.

محصولات چینی که بیشتر بازارهای ما را به خود اختصاص داده‌اند، در این بخش هم حضور فعالی دارند و اغلب بازار لوازم التحریر ایران تحت سلطه محصولات رنگارنگ چینی است. هرچند که در برخی انواع لوازم التحریرها می‌توان حضور تولیدکنندگان ایرانی را دید اما تقریبا در اغلب محصولات این حضور بسیار کمرنگ است.

متاسفانه بی توجهی به عرصه تولیدات مربوط به سال تحصیلی و واردات بی رویه از چین طی دهه های اخیر موجب شده است عملا بازار این محصولات از دست تولید کنندگان داخلی محدودی که در کشور وجود دارد، نیز خارج شود.

در طول سال های گذشته با افزایش واردات بی رویه کالاهای چینی و عدم حمایت از تولید داخلی، اکثر تولید کنندگان داخلی ورشکست شده و دیگر توان رقابت با نمونه های وارداتی نداشته باشند.

گرچه برای مدتی کالاهای ایرانی با ابداع نمادهای داخلی و محبوب توانسته بودند، با کالاهای کم کیفیت چینی رقابت کنند، اما چشم بادامی ها با شناسایی مداوم نیازهای بازار و کم کردن قیمت نهایی و افزایش عرضه، شوک جدیدی را به بازار وارد کرده اند و در کشاکش مشکلاتی که تولید کنندگان داخلی در معرض آن قرار دارند، بیش از گذشته در بازار مصرف ایران می تازند.

عجیب آنکه حتی اگر در بازار محدودشده برای کالاهای داخلی، در مقایسه بین دو کالای ایرانی و چینی اگر از لحاظ قیمت نیز یکسان باشند، خریداران به دلیل رنگ و لعاب بیشتر و طرح های جذاب و نوع علاقه دانش آموزان، برخی مصرف کنندگان ترجیح می دهند کالای خارجی را خریداری کنند. این در حالی است که در اغلب موارد کیفیت اجناس تولید داخل به مراتب از اجناس چینی بیشتر است.

برخی از عمده فروشان لوازم التحریر بر این نکته اذعان دارند که مردم نسبت به سالهای قبل بیشتر به اجناس ساخت داخل توجه می کنند اما دو مشکل وجود دارد اول اینکه تنوع اجناس داخلی بسیار محدود است و دوم اینکه رنگ و لعاب و ظاهرا اجناس خارجی که اکثرا چینی هستند بسیار بیشتر است والدین نیز که به شدت تحت تاثیر کودکان خرید می کنند به سمت زیبا ترین کالایی می روند که وجود دارد.

این در حالی است که خردمند، رییس اتحادیه سراجان نیز تاکید دارد: تولیدکننده به دنبال این است که طرحی را که بر روی کیف می‌زند به چشم خریدار که همان بچه‌ها هستند جالب بیاید زیرا اگر اینطور نباشد آن کیفی که از خارج وارد می‌شود به راحتی بازار را می‌گیرد. پس ما اگر می‌خواهیم در بازار بمانیم باید طرح‌هایی را بزنیم که مشتریان خوش‌شان بیاید.

نباید فراموش کرد سود ناشی از لوازم التحریر میلیاردی است و متاسفانه سهم کارخانه های داخلی کمتر از ۵ درصد است. در حال حاضر بازار اجناس سال تحصیلی به طور کامل در اختیار تولیدات چینی قرار گرفته است. این در حالی است که افزایش هزنه های تولیدی در داخل کشور و عدم حمایت مسئولان ۹۰ درصد از تولید کنندگان داخلی ورشکست شده و خانه نشین شده اند. از این رو توان تولیدی و رقابتی محصولات ایرانی در مقابل کالاهای همنوع چینی به شدت کاهش یافته است. تاسف بارتر اینکه بسیاری از افرادی که روزگاری تولیدکننده و عامل ایجاد اشتغال بودند، اکنون به وارد کننده اجناس چینی تبدیل شده اند.

گرچه با پایان دوران احمدی نژاد و آغاز دولت یازدهم، حمایت بیشتری از تولیدکنندگان صورت پذیرفته اما حال و روز تولیدکنندگان و وضعیت بازار داخلی به خوبی حاکی از آن است که بخش تولیدی کشور نیازمند حمایت و توجه بسیار بیشتری برای به جریان انداختن چرخ های تولیدی کشور است. بازار آغاز سال تحصیلی می تواند تلنگری باشد بر مسئولان اقتصادی که حمایت از بخش تولیدی را بیشتر از پیش در سیاست های خود جای دهند. ضمن اینکه مصرف کنندگان نیز باید با تفکر و تدبیر خرید محصولات داخلی را مد نظر قرار دهند تا دست یاری رسانی باشند برای تولید داخلی و افزایش اشتغال در کشور.