جمعیت هلال احمر در مردادماه سال 1301ودر راستای اجابت دعوت ماده 26 میثاق نامه جامعه ملل تأسیس شده و به صلیب سرخ جهانی پیوسته است .

برطبق میثاق نامه های بین المللی و اساسنامه جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران ، جمعیت جهت انجام وظایفی خاص درراستای کمک به صلح جهانی و تسکین آلام بشری بدون در نظر گرفتن هیچگونه تبعیض میان آنها راه اندازی شده است .

ارائه خدمات امدادی و کمک های اولیه در حوادث غیر مترقبه در داخل و خارج کشور ، تأمین امکانات لازم جهت ارائه خدمات ، آموزش کادر امدادی و نیروی انسانی بالاخص از میان کودکان و جوانان ، کمک به امر توانبخشی آسیب دیدگان ، تسکین آلام آنها ، تلاش در راستای صلح جهانی ، کمک به تهیه دارو و تجهیزات پزشکی مورد نیاز مراکز بهداشتی و درمانی کشور اهم وظایف جمعیت هلال احمر می باشد .

با نگاهی گذارا به آنچه ذکر شد ، واضح است که جمعیت هلال احمر زیر مجموعه هیچ وزارت خانه ونهاد دولتی نبوده بلکه معین دولت محسوب می شود لذا مدیر این سازمان بین بخشی باید توانایی تعامل سازنده با بالاترین مقام سازمانها و وزارتخانه های درگیر در اجرای وظایف جمعیت را داشته باشد.

وزارت کشور در حوزه مدیریت بحران ، وزارت رفاه و تأمین اجتماعی ،وزارت آموزش و پرورش ، وزارت ورزش وجوانان ،وزارت امور خارجه ،وزارت بهداشت ،درمان و آموزش پزشکی ، وزارت دفاع، سازمان بهزیستی و ... مجموعه هایی هستند که مدیر جمعیت هلال احمر باید با آنها تعاملات سازنده ای داشته باشد .

 

در روزهای اخیر شایعات زیادی در مورد رئیس جمعیت هلال احمر به گوش می رسد ، گزینه های مختلفی برای دستیابی به این سمت مطرح اند که برخی از آنها کوچکترین شناخت از جمعیت نداشته و هیچ سابقه اجرایی مناسبی در رزومه آنها دیده نمیشود .

دکتر علی اصغر بیوندی یکی از این گزینه هاست. وی که در کارنامه خود تنها ریاست بر دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی را دارد، از سوی خود و نزدیکانش به عنوان گزینه نهایی تصدی پست ریاست جمعیت هلال احمر مطرح میشود!

جالب آنکه همکاران وی در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی دوران مدیریتش را بسیار ناموفق ارزیابی میکنند.

دکتر پیوندی که هیچ سابقه ای در جمعیت هلال احمر ندارد از دو سال قبل جهت حضور در آن ابراز علاقه کرده، تا جایی که تلاش هایی نیز در جهت حضور در هیات مدیره استان تهران و شورای عالی جمعیت انجام داد که با عدم اقبال بدنه کارشناسی جمعیت مواجه شد.

در شرایطی که کم نیستند افراد شایسته و کارشناسی که شرایط لازم برای تصدی ریاست جمعیت هلال احمر را دارند، این شائبه که نسبت فامیلی دکتر پیوندی با ریاست محترم جمهور باعث طرح نام وی شده است شدت گرفته و دهان به دهان میچرخد.

باید منتظر ماند و دید که آیا ژن خوب این بار بواسطه هم روستایی بودن با رییس جمهور منتقل خواهد شد و یا اینکه حسن روحانی به عهدی که با مردم بسته پایبند خواهد ماند و جلوی چنین انتصاب ناشایستی را خواهد گرفت.