معاون فنی و نگهداری اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان گفت: 3 فروند اسکله شناور چند منظوره به ارزش 50 میلیارد ریال درنیمه نخست امسال در تعمیرگاه دریایی بندر شهید رجایی ساخته شد.

به گزارش سحر به نقل از ایرنا، محمدرضا پوررجبی روز سه شنبه در جمع خبرنگاران افزود: اسکله های شناور با هدف تکیه بر دانش و توانمندی متخصصان داخلی و در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی با مشارکت بخش خصوصی در بندرهای شهید رجایی و جاسک بهره برداری می شود.

وی با بیان اینکه در زمان ساخت این اسکله ها 60 نفر به طور مستقیم مشغول کار بودند، ادامه داد: 2 فروند از این اسکله های شناور ویژه تخلیه و بارگیری مواد معدنی در کوتاه مدت در بندر شهید رجایی به ارزش 38 میلیارد ریال و یک فروند هم در بندر جاسک به ارزش 12میلیارد ریال مستقر است.

معاون فنی و نگهداری اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان، رساندن سطح تخلیه و بارگیری در بندرهای استان به استانداردهای جهانی از لحاظ ایمنی و اعتماد به دانش و توان فنی متخصصان ایرانی را از مزایای ساخت اسکله های شناور چند منظوره عنوان کرد.

پور رجبی تصریح کرد: از آن جایی که بندر جاسک تقاضای زیادی در زمینه توسعه زیرساخت های صنعت گردشگری دریایی دارد ، کاربری مهم این اسکله شناور در زمینه ارتقاء روابط بین المللی با کشور عمان است.

وی رونق اقتصادی سواحل مکران و گسترش ارتباطات بین المللی را از جمله اهداف کلیدی اجرای این طرح عنوان کرد و افزود: این اقدام در راستای بسترسازی و رونق بخشی به خط دریایی بندرجاسک - عمان صورت گرفته تا از این رهگذر یک مسیر ایمن بین المللی برای ترابری مسافر و خودرو در دریای عمان فراهم شود.

وی یاد آور شد: طرح های توسعه و آبادانی بنادر و جزیره های هرمزگان در سال های اخیر از اهمیت بالایی برخوردار بوده و افزایش سهولت دسترسی در امر تخلیه و بارگیری مواد معدنی و افزایش رونق اقتصادی در سواحل و جزیره ها از طریق جذب گردشگر از سیاست های سازمان بنادر و دریانوردی است.

اسکله های شناور نوعی اسکله نصب سریع محسوب می شوند که درآب های دارای سطح متغیر زیاد مانند مناطق جزر و مدی شدید و نیز در مناطق دور از ساحل مورد استفاده قرار می گیرند.

سطح اسکله های شناور و کشتی مجاور آن بطور معمول اختلاف ارتفاع زیادی ندارند لذا در شرایطی که اختلاف سطح کشتی بین حالت پر و خالی زیاد نباشد، استفاده از این گونه اسکله ها برای انتقال خودرو و مسافر و برخی کالاها مثل مواد معدنی مناسب است.

استان هرمزگان دارای 32 بندر فعال است که به اسکله های تجاری و صیادی برای تخلیه و بارگیری کالا و جابه جایی مسافر معروف هستند، مهمترین آن ها بندر شهید رجایی، شهید باهنر، شهید حقانی، بندرلنگه، آفتاب، چارک، کیش، قشم، تیاب، کلاهی، کرگان، جاسک و سیریک هستند.