وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرد اگر برجام اصلاح نشود کشورش از آن خارج خواهد شد.

به گزارش سحر به نقل از رویترز "رکس تیلرسون" وزیر امور خارجه آمریکا پس از سخنرانی دیروز دونالد ترامپ در سازمان ملل در مصاحبه ای با شبکه خبری محافظه کار "فاکس نیوز" آمریکا این خواسته را مطرح کرده است.

او گفته است بر اساس برجام محدودیت های اعمال شده بر برنامه هسته ای ایران تا سال 2025 پایان می یابد و این مساله نگران کننده است.

به گفته تیلرسون اگر قرار است ایالات متحده آمریکا در داخل این توافق بماند باید بخش هایی از آن از جمله محدودیت های اعمال شده بر برنامه هسته ای ایران تغییر کرده و بلندمدت شود.

تغییر مفاد برجام خواسته ای است که تنها از سوی دولت جدید ایالات متحده آمریکا مطرح شده است و 3 شریک اروپایی آمریکا در گروه 1+5 و نیز روسیه و چین با این پیشنهاد مخالفت کرده اند.

"امانوئل ماکرون" رییس جمهور فرانسه نیز دیروز در نیویورک با این درخواست مخالفت کرده و برجام را یک توافق خوب در راستای تامین صلح و امنیت جهانی دانست.

این خواسته تیلرسون در حالی مطرح می شود که قرار است امروز (چهارشنبه) در حاشیه نشست مجمع عمومی ملل متحد در نیویورک با حضور وزرای امور خارجه گروه 1+5 و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نشست ویژه حل و فصل اختلافات برجام تشکیل شود که تیلرسون و محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و یکی از معماران اصلی برجام نیز در آن حضور دارند.

انتظار می رود نشست امروز کمیسیون برجام تحت تاثیر مواضع ضدبرجامی دولت جدید آمریکا، پرتنش باشد.

دونالد ترامپ در سخنرانی دیروز خود در مجمع عمومی ملل متحد حملات تندوتیزی علیه حکومت جمهوری اسلامی ایران و توافقنامه برجام مطرح کرد. او حکومت ایران را یک دیکتاتوری فاسد خواند که پشت نقاب یک دموکراسی دروغین پنهان شده است!

ظریف به این سخنان ترامپ پاسخ داد و این حرف ها را جاهالانه و عوامانه توصیف کرده است.

خواسته "تغییر و یا لغو" برجام مورد حمایت بنیامین نتانیاهو نخست وزیر راستگرای اسراییل نیز هست. نتانیاهو نیز دیروز ساعاتی پس از سخنرانی ترامپ در اجلاس مجمع عمومی ملل متحد سخنرانی کرد. او در سخنان خود که لحنی مشابه با ترامپ داشت ضمن انتقاد از برجام خواستار اصلاح یا لغو برجام شد.

دولت های آمریکا و اسراییل خواستار افزایش بازرسی ها از اماکن نظامی ایران و نیز گسترش بازه زمانی محدودیت های برنامه هسته ای ایران از سال 2025 به زمانی طولانی تر هستند.

دولت های کنونی واشنگتن و تل آویو مدعی اند توافق هسته ای نه تنها برنامه راهبردی دست یابی به سلاح هسته ای در ایران را ناممکن نکرده بلکه با برداشتن موانع و محدودیت های اعمال شده از سوی جامعه جهانی از طریق برجام، این خواسته پس از برداشته شدن محدودیت های هسته ای پس از سال 2025 ، در دسترس ایران خواهد بود.

منبع: عصر ایران