نماینده پیشین مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی معتقد است که برخی وعده‌های کاندیداها فقط برای رای جمع کردن است.

جواد آرین منش در گفت‌وگو با ایسنا، در خصوص آرایش سیاسی انتخابات ریاست جمهوری اظهار کرد: رئیسی و قالیباف دو کاندیدای جمنا هستند اما وضعیت آن‌ها اینکه هنوز میثاق نامه جمنا را امضاء کرده‌ یا نه مشخص نیست و هنوز صراحتا هیچ یک اعلام نکرده‌اند، اگر به میثاق‌نامه متعهد باشند باید در ادامه راه، یکی از این دو به نفع دیگری کنار برود.

وی ادامه داد: ضلع دوم این رقابت، نامزدهای دولت مرکب از روحانی، جهانگیری و هاشمی طبا است که از همان ابتدای ثبت‌نام، جهانگیری قرار بود به عنوان یک فرد تشریفاتی و در جهت تقویت روحانی در مسیر حاضر شود.

آرین‌منش تصریح کرد: یکی از چهره‌هایی که می تواند ضلع سوم این رقابت را تشکیل دهد، میرسلیم است که در جمنا نیز حضور پیدا نکرد و به عنوان نماینده حزب موتلفه وارد رقابت شد که برجستگی‌های قابل ملاحظه‌ای نیز دارد. در واقع شخصیتی متفاوت از دیگر کاندیداها دارد.

دبیر حزب موتلفه اسلامی در خراسان رضوی خاطرنشان کرد: با این حال پیش بینی‌ها به بعد از اتمام مناظره‌ها موکول می‌شود. میرسلیم یک چهره سیاسی آرام و متین دارد و سال‌ها در کنار رهبری بوده است و برای آن‌هایی که دنبال یک چهره سالم در میان نامزدها می‌گردند، میرسلیم گزینه خوبی است.

آرین‌منش تصریح کرد: در اردوگاه اصول گرایان میرسلیم به این زودی‌ها کنار نخواهد رفت و مستقل نیز هست. پیش از این قالیباف شانس اول اصولگرایان بود ولی حالا اراده نخبگان اصولگرایی متمرکز بر رئیسی است؛ اما اراده توده مردم و به ویژه قشر خاکستری هنوز مشخص نیست.

این فعال سیاسی اصولگرا ادامه داد: حدود 10، 15روز دیگر باید سپری شود و بعد کسانی که تعیین کننده نامزد اصلی است، توده مردم خواهند بود و نخبگان سیاسی و احزاب سیاسی دیگر نقشی نخواهند داشت زیرا بالاترین رای از سوی مردم خواهد بود. باید بگذاریم آرایش سیاسی شکل بگیرد تا به نظر مردم جهت داده شود.

نماینده پیشین مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی با اشاره به نقش جهانگیری در این انتخابات تصریح کرد: جهانگیری بازوی اجرایی دولت روحانی است، در موفقیت‌ها و ناکامی‎های دولت نقش اصلی دارد، به دنبال احتمالاتی که جریان اصلاح طلب داشته ، وی وارد میدان شده و تلاش می‌کند تا با حمایت از عملکرد دولت در مناظرات جلوی برخی از فشارها را بگیرد. جهانگیری برای ماندن نیامده بلکه برای حمایت و تقویت روحانی و رای جمع کردن آمده و قطعا به نفع روحانی کنار خواهد رفت، در مجموع می‌توان گفت جهانگیری از خودگذشتگی کرده است.

آرین‌منش درخصوص شعارها و وعده‌های نامزدها اظهار کرد: ظرفیت‌ها وامکانات کشور بیانگر این است که تحقق شعارهای دور از واقع تحقق نیافتنی است. مثل انتخابات آمریکا که ترامپ شعارهای مخصوص خود را داشت اما فقط مخصوص انتخابات بود و در اجرا شعارها عوض شدند. اما ما بارها گفته‌ایم در ایران دیانت، سیاست و اخلاق باید هماهنگ باشد و حفظ شود. مشخص است که این شعارها برای جمع آوری رای است اما در عمل کارنامه از زمین تا آسمان فاصله دارد.

وی افزود: هرکسی مدعی شود در کوتاه مدت بیش از 5 میلیون فرصت شغلی ایجاد می‌کند، امکان‌پذیر نیست و این امر مستلزم وجود سرمایه است. سرمایه کشور نیز یا از محل درآمدهای نفتی است یا مالیات، برای افزایش درآمد باید سرمایه گذار خارجی وارد کار شود. همه این منابع هم اگر با رقم بالا جمع شود بازهم نمی‌توان این تعداد فرصت شغلی را در این زمان ایجاد کرد.

نماینده پیشین مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: در دولتی که مقادیر زیادی به بانک‌ها بدهی دارد و این عقب‌ماندگی‌ها در دوران رکود و کاهش رقابت‌های نفتی ایجاد شده، هرکسی هم که رئیس جمهور شود، مثل احمدی نژاد با یک دولت ثروتمند و نفت 120 دلاری مواجه نیست، پس امکان تحقق شعارهای بلندپروازانه امکان پذیر نیست و نامزدها از ارائه این شعارها باید پرهیز کنند.

وی گفت: با مردم باید صادقانه صحبت شود و به وعده‌های خود عمل کنند، در این صورت مردم به آن‌ها اعتماد خواهند کرد، مسئولین باید مشکلات قانونی و موانع را مطرح کنند تا مردم بدانند که چه شرایطی در اداره امور کشور وجود دارد و مسئولین چه اختیاراتی دارند.