«سیدمصطفی تاج زاده» فعال سیاسی اصلاح طلب ضمن تحلیل دلایل بقای برجام علیرغم همه‌ی تهدیدها و کارشکنی‌ها، از دو طیف مخالف برجام در داخل و خارج از ایران گفت.

مصطفی تاجزاده درباره‌ی دلیل بقای برجام، علیرغم تمامی مخالفت‌ها و کارشکنی‌ها به انصاف نیوز گفت: علت بقای برجام آن است که یک تفاهم بین‌المللی است؛ نه بین ایران و آمریکا که با اراده‌ی رییس جمهور آمریکا این قرارداد فسخ شود؛ ناراحتی ترامپ هم از همین است که به تنهایی نمی‌تواند تصمیم بگیرد که برجام را لغو کند و می‌داند که اگر اعلام کند آمریکا به آن پایبند نیست، خود را تنها و منزوی کرده است. چون هیچ‌یک از کشورهای دیگر جهان، به استثنای اسرائیل و دو الی سه کشور دیگر، حاضر نیستند این اقدام آمریکا را تأیید کنند.

او در ادامه افزود: حتی اروپا نیز مصر است که برجام ادامه یابد؛ چون نبود برجام را بیشتر به ضرر جهان و خود می‌داند. بنابراین ترامپ تلاش زیادی می‌کند تا بلکه بتواند یا ایران را مجاب کند که نخست از برجام خارج شود و کار خود را آسان کند و یا اینکه متحدان خود، به علاوه‌ی روسیه و چین را قانع کند که لازم است اقدام جدیدی صورت گیرد؛ چون هر دو راه تقریباً بسته است، ترامپ به بن‌بست خورده است.

تاجزاده درباره‌ی مخالفین داخلی و خارجی برجام گفت: در ایران و همینطور در آمریکا، دو جریان در برابر هم صف کشیده‌اند. طیفی که معتقد است برجام باید تعمیم یابد و به دیگر مسایل دوجانبه و منطقه‌ای تسری پیدا کند و جریان مقابل که معتقد است برجام باید تعطیل شود. بنابراین آرایش نیروها بین تعطیل و یا تعمیم برجام شکل گرفته است. روشن است که من طرفدار تعمیم برجام هستم و معتقدم، در عرصه‌ی داخلی، در سطح منطقه و حتی روابط دوجانبه با آمریکا نیز باید به برجام‌های جدیدی اندیشید، تنش‌ها را کاهش داد و راه را بر تحریم و تهدید و بازگشت سایه‌ی شوم جنگ به آسمان میهن، بست.

او در آخر تاکید کرد: این کار ممکن است همچنان که در مساله‌ی هسته‌ای شد، و همه‌ی ناراحتی مخالفین نیز همین است، ما را به نمونه‌ی برجسته‌ای چون آن‌چه اکنون داریم رساند که در آن توانسته‌ایم مانع گسترش تحریم‌ها، تنش‌ها و تهدیدها شویم.

حسن روحانی رییس جمهور پیشتر بر ضرورت توافقاتی مانند برجام در بعد داخلی و منطقه‌ای تاکید کرده بود.