روزهای پایانی عمر کوتاه تروریست های تکفیری در حال رقم خوردن است و صهیوینست ها نه تنها نتوانسته اند از آنها استفاده لازم را ببرند بلکه نیروهای ایرانی در سوریه به نزدیک ترین فاصله از مرزهای آنها رسیده‌اند و در این  وضعیت برگزاری رفراندوم کردستان می‌تواند اقدامی باشد برای فتنه‌های جدید اسرائیل.

به گزارش سحر به نقل از  اعتدال، از زمانی که پیشمرگه‌های کرد توانستند در مقابل داعش مقاومت کنند و داعش را از اقلیم کردستان و برخی از نواحی عراق دور کنند مسعود بارزانی بر طبل جدایی کوبید و شروع به تلاش برای فراهم کردن مقدمات همه پرسی کرد.

بارزانی از ضعیف شدن دولت مرکزی عراق و پیروزی در برابرتروریست‌های تکفیری حداکثر استفاده را کرد؛ تا روزها و ساعت های پایانی کمتر کسی فکر می‌کرد اقلیم کردستان همه پرسی را برگزار کند و اغلب کارشناسان می‌اندیشیدند که مقامات کردستان در ازای دریافت امتیازی بزرگ از تصمیم خود صرف نظر می‌کنند.

در این بین تنها کشوری که از کردها حمایت کرد اسرائیل بود. حتی آمریکایی ها نیز در ظاهر با بارزانی مخالفت کردند و ایران و روسیه و ترکیه در کنار دولت عراق به مخالفت با اقلیم کردستان برخواستند و با اقدامات عملی و تهدیدات مختلف از مقامات کردستان خواستند که از برگزاری همه پرسی سربازنند.

حشمت الله فلاحت پیشه تجزیه عراق و استقلال کردستان را برضرر عراق، کردستان و منطقه می‌داند و می‌گوید: طبیعتا اگر حرکت عراق به سمت تجزیه باشد همه مناسب و کرسی‌های کردی در عراق بلا اثر می شود و امتیازات سیاسی کردها در عراق در بین گرو‌ه های دیگر توزیع می‌شود و شرایط تازه‌ای در دولت و مجلس عراق شکل می‌گیرد.

عضو کمیسیون امنیت ملی به وجود آوردن اختلافات قومی را خطرناک تر از بحران سلفی گری خواند و ادامه داد: چالش سلفی گری و تروریسم سلفی با نوعی وحدت میان مسلمانان و عدم پذیرش آنان در بین مسلمانان قابل حل بود و دیدیم چگونه مردم عراق و سوریه توانستند با وحدت، تروریست‌ها را شکست دهند اما اگر موضوع قومی شود اختلافات ژرف‌تر،عمیق‌تر و جدی‌تر می‌شود.

وی در پاسخ به این سئوال که چرا مردم کردستان عراق، استقلال را در راستای احقاق حق خود می‌دانند گفت: بحران آینده بحران قومیت است، برخی از مسائل و اختلافات تدبیل به بحران می‌شود که می‌توان برای آن چاره اندیشی کرد و هرچند برخی از مواضع مسئولان کردستان عراق برای احقاق حقوق مردم کردستان است ولی تبدیل آن به بحران قومیتی زمینه سوء استفاده‌ای می‌شود برای برخی از بازیگران در منطقه و خارج از منطقه تا بتوانند اختلاف را به فتنه و توطئه جدید تبدیل کنند.

اینکه چقدر اسرائیل برای رفراندوم کردستان عراق تلاش کرده و چقدر مسعود بارزانی و سایر مسئولان کردستان با اسرائیل هماهنگ هستند را نمی‌توان به صورت قاطع اعلام کرد اما مواضع بارزانی و نحوه و زمان اقداماتش برای جدایی کردستان مسئله‌ای است که اسرائیل می‌تواند حداکثر استفاده‌اش را از آن ببرد.

سردمداران صهیونیست بارها به صورت رسمی و غیررسمی از همه پرسی دفاع کرده‌اند و اینکه چرا اینهمه خواهان استقلال کردستان هستند را می‌توان در منافع آنها دید، جدایی کامل کردستان از عراق می‌تواند آنها را بیش از پیش به ایران نزدیک کند و هم پیمانی جدید برای خود بیابد.

سرنوشت همه پرسی کردستان هرچه باشد می‌تواند برای اسرائیلی ها به عنوان یک پیروزی قلمداد شود آنها می‌خواهند با تهییج بارزانی، کردستان در هرصورتی مستقل شود که اگر جنگ در گرفت تمرکز ایرانی ها از سوریه برداشته شود و نیروهای نظامی ایران از مرزهای اسرائیل دور شوند و اگر نیز به جنگ ختم نشد هم‌پیمان کردها می‌شوند.

فلاحت پیشه در باره سرنوشت همه‌پرسی کردستان می‌گوید: اگر کردستان عراق به سمت تجزیه و اختلاف پیش برود یک فتنه است ولی اگر به عنوان امری برای ارتقای سطح مذاکرات بین کردستان و دولت مرکزی عراق استفاده شود و کاری کنند که در درجه اول کانون‌های نا امنی محدود بشود و سپس به سمت کسب امتیاز و احقاق حق مردم کردستان بروند آن موقع می‌شود گفت که کردها با تیز هوشی از کانون بحران خودشان را رها کردند.

اینکه بارزانی به اهداف صهیونست‌ها اشراف دارد یا نه را نمی‌توان گفت اما با اقداماتش در زمین اسرائیل بازی می‌کند.

بارزانی برای برآورده کردن آرزوی پدر، خواست کسانی که سال‌ها برای استقلال کردستان کوشیده‌اند و تلاش برای جاودانه شدن در سپهر سیاسی کردستان عراق خود را مجاب می‌داند چشم خود را روی واقعیت‌ها ببندند و با بی‌تفاوتی به اهداف اسرائیل و با عملی خلاف صریح قانون اساسی عراق اقلیم کردستان را کشور کردستان بنامد.