همه پرسی غیر الزام آور کردستان عراق برخلاف مخالفت های بین المللی و دولت مرکزی بغداد و کشورهای همسایه روز دوشنبه گذشته سوم مهر ماه باشرکت بیش از 70 درصد از جمعیت 3 میلیون و 900 هزار واجد شرایط رای در کردستان عراق برگزار شد.

در پی برگزاری همه پرسی و شکل گیری مخالفت های بین المللی از جمله سازمان ملل ، امریکا و اتحادیه اروپا ، مسعود بارزانی رییس اقلیم کردستان عراق در مصاحبه ای در پاسخ به این که که چه کشورهایی از این همه‌پرسی حمایت می‌کنند، گفت: «پس‌از برگزاری همه‌پرسی، این مسأله مشخص خواهد شد. برخی از کشورها، رویکردشان متفاوت از آن چیزی است که در رسانه‌ها اعلام می‌کنند.

بارزانی این سخنان را در یک کنفرانس خبری در اربیل و درحالی‌که پشت سرش پرچم هر دو کشور عراق و کردستان وجود داشت، ایراد کرد.

در پی انتشار این خبر،تحلیل گران ، فعالان و کنشگران سیاسی در صدد برآمدند تا کشورهای حامی این همه پرسی را اعلام کنند.

در بین رژیم ها و حکومت ها تنها رژیم صهیونیستی اشکارا اعلام کرد که از همه پرسی کردستان حمایت می کند و این مساله بارها در رسانه انعکاس یافته و برخی تحلیلگران نیز اعلام کردند که این همه پرسی بخشی از توطئه و سناریوی رژیم اپارتاید تلاویو است اگرچه این مساله از سوی مقامات حزب دمکرات تکذیب شده است.

در عین حال در تحلیل مصاحبه بارزانی ، برخی تحلیلگران گفتند که سیاست های امریکا و انچه که در رسانه ها از سوی کاخ سفید اعلام می شود ، مشکوک بوده و امریکا با اصل همه پرسی مشکلی ندارد تنها نگران پیامدهای ان است .

حال پس از گذشت سه روز از مصاحبه بارزانی برخی رسانه ها از جمله روزنامه ترکیه ای ینی شفق از نشست مخفیانه برخی مقامات امریکا در کرکوک خبر دادند و نوشتند: در این نشست پیتر گالبرایت دیپلمات پیشین آمریکا، 'برنارد کوشنر' وزیر خارجۀ پیشین فرانسه و زلمای خلیل زاد سفیر پیشین آمریکا در عراق حضور داشتند و این روزنامه آنان را طراحان اصلی همه پرسی اقلیم کردستان عراق معرفی و اعلام کرد که این افراد چند روز قبل از همه پرسی در کرکوک با مقامات کُرد دیدار داشته اند.

این روزنامه روز سه شنبه در گزارشی مدعی شد: این سه مقام خارجی چند روز قبل از برگزاری همه پرسی، در کرکوک و در محل اقامت هوشیار زیباری وزیر خارجه و وزیر دارایی پیشین عراق و مشاور کنونی مسعود بارزانی رهبر اقلیم کردستان، مذاکرات مخفی با برخی از سران اقلیم کردستان داشته اند.

ینی شفق هدف این اشخاص را تشکیل یک دولت مستقل کُردی تحت حمایت آمریکا عنوان کرد.

سفین دیزایی سخنگوی اقلیم کردستان عراق، فاضل میرانی رئیس دفتر سیاسی حزب دموکرات کردستان، روژ نوری شاویس اولین معاون پیشین رئیس جمهوری عراق، فؤاد حسین رئیس دفتر ریاست اقلیم کردستان و نجم الدین کریم استاندار کرکوک نیز در این نشست حضور داشته اند.

به ادعای این رسانه، پیتر گالبرایت یکی از معماران اصلی پروژۀ استقلال اقلیم کردستان گفته است که حکومت اقلیم کردستان متحد استراتژیک آمریکاست و سرنوشت نهایی آن کاملا آشکار بوده و نتیجه آن استقلال است.

ینی شفق گالبرایت را تهیه کنندۀ مادۀ 140 قانون اساسی عراق معرفی کرده و معتقد است که این ماده پایه تجزیۀ عراق بوده و وی همچنین بانی ایجاد منطقۀ خودمختار در شمال عراق و عامل ایجاد مسألۀ مناطق مورد مناقشه است.

این روزنامه زلمای خلیل زاد را نیز سفیر خائن به عراق معرفی کرده مدعی شده است که وی در حملۀ آمریکا به عراق در سال 2003 نقش ویژه ای ایفا کرده است.

هنوز مقامات امریکایی نسبت به این خبر واکنش نشان نداده اند و برخی تحلیل گران معتقدند که امریکا از برگزاری همه پرسی کردستان عراق اهداف دیگر را دنبال می کند.

یکی از این اهداف همراهی با رای و نظر مقامات رژیم صهیونیستی به عنوان متحد دیرینه و اصلی کاخ سفید در منطقه است.

حمایت رژیم صهیونیستی از همه پرسی برآیند اهداف مختلف است که می توان تشکیل یک دولت غیر عربی در دل یک کشور عربی ، ایجاد نا امنی و بی ثباتی در مرزهای کشورهای همسایه اقلیم را از جمله این اهداف ذکر کرد.

حال باید منتظر بود که آیا بارزانی همچنان که پیشتر در مصاحبه گفته بود «پس‌از برگزاری همه‌پرسی، این مسأله ( کشورهایی حمایت کننده) مشخص خواهد شد، نام کشورهای حامی این همه پرسی رسانه ای می شود.