به گزارش منابع خبری نظامیان دولت مرکزی عراق با سلاح های سنگین به دستور نخست وزیر این کشور به سمت کرکوک حرکت کردند.

به گزارش سحر به نقل از اعتدال، شورای امنیت کردستان در واکنش به پیش روی نیروهای عراقی اعلام کرد: خبرهای خطرناکی به دست ما رسیده که نیروهای عراقی برای عملیات جدید در جنوب کرکوک آماده می شوند.

استاندار کرکوک از اهالی شهر خواست هر کسی که سلاح دارد برای دفاع از شهر در برابر نیروهای دولت عراق به صحنه بیایند.

منابع عراقی اعلام کردند: عملیات نظامی با هدف کنترل دولت مرکزی عراق بر استان کرکوک است.

الجزیره اعلام کرد: نیروهای ما بدون مقاومت پیشمرگه وارد منطقه الصناعی و پایگاه نظامی خالد در استان کرکوک شدند.

الجزیره  به نقل از منابع کردی نوشت: نیروهای عراق در حال حرکت به سمت پایگاه نظامی کی وان در جنوب کرکوک است. این پایگاه در دست نیروهای کردستان است

حشد الشعبی نیز اعلام کرد: هدف عملیات، کنترل استان کرکوک نیست بلکه به دنبال کنترل میدان های نفتی هستیم.

همچنین تلویزیون عراق به نقل از فرمانده عراقی تایید کرد که نیروهای عراقی بر بخش بزرگی از کرکوک تسلط یافته اند.

منابع محلی گفتند: نیروهای عراقی شامگاه یکشنبه حرکت به سمت شهر کرکوک و مراکز راهبردی استان، شامل پایگاه نظامی 'کیوان' و چاه های نفتی را آغاز کردند.

منابع محلی گفتند، نیروهای عراقی ، وارد برخی نقاط حومه کرکوک شده اند.

این منابع گفتند، نیروهای مشترک عراق، عملیات برای به دست گرفتن کنترل چاه های نفت این استان را آغاز کرده اند، این درحالی است که بحث ها در خصوص بهره گیری از نیروهای پ ک ک در کرکوک نیز بالا گرفته است.

یک منبع محلی از کرکوک گفت که نیروهای مسلح دولت فدرال وارد منطقه 'الصناعی' در کرکوک شده اند و در تعقیب شبه نظامیان و نیروهای خارجی هستند.

این نیروها، از محورهای مختلف به سمت چاه های نفتی حرکت کرده اند تا کنترل این چاه ها را به دست بگیرند و گروه دیگری از این نیروهای مشترک همزمان وارد شهر مکتب خالد در استان کرکوک شدند و کنترل آن را بدست گرفتند.

این منبع گفته که برخی از واحدهای پیشمرگه، منطقه و مواضع خود را ترک کرده اند، اما در برخی محورها در این منطقه درگیری هایی در جریان است.

منابع محلی همچنین از فرار استاندار کرکوک و گریختن به اربیل خبر داده اند.

آنها در عین حال این را هم اضافه کردند که نیروهای مشترک عراق با استفاده از سلاح سنگین و به حرکت درآوردن تانک های خود در حال ورود به مناطقی هستند که از سال 2014 با سقوط موصل و ورود داعش، این مناطق را ترک کرده بودند.

در گزارش این منابع همچنین گفته شده که هنگ پیشمرگه در منطقه الدبس در شمال غرب کرکوک خود را تسلیم نیروهای مشترک عراقی کرده اند.

در همین حال، هنگ نجف از سازمان مبارزه با تروریسم عراق درحال پیشروی به سمت پایگاه هوایی موسوم به 'کیوان' در استان کرکوک است.

گزارش های میدانی همچنین حاکی است دهها فروند هواپیما و بالگرد ارتش عراق در پشتیبانی از نیروهای مشترک، در آسمان منطقه در حال پرواز و گشت زنی هستند.

همچنین خبر می رسد درگیری هایی در اطراف شهر تازه در جنوب کرکوک رخ داده است. از جزئیات این تحولات اطلاعی در دست نیست.

شبکه خبری الجزیره قطر گزارش کرد: وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) از نیروهای عراقی و پیشمرگه کرد خواست، از هرگونه اقدامی که منجر به بی ثباتی شود، خودداری کنند.

پنتاگون در ادامه تاکید کرد که واشنگتن همچنان از عراق یکپارچه حمایت می کند و گفت و گو را بهترین گزینه برای کاهش تنش ها و درگیری ها می داند.

وزارت دفاع آمریکا همچنین از همه طرف های درگیر خواست تا بر تهدید مشترک که گروهک تروریستی داعش است، متمرکز شوند.

به گزارش منابع محلی از کرکوک، نیروهای پیشمرگه بامداد امروز دوشنبه به یک پایگاه نظامی متعلق به نیروهای الحشدالشعبی در حومه شهر تازه در جنوب کرکوک حمله کردند.

حیدرالعبادی نخست وزیر و فرمانده نیروهای مسلح عراق با یک پیام توئیتری از نیروهای عمل کننده در کرکوک خواست: امنیت شهر کرکوک را با کمک مردم شهر و نیروهای پیشمرگه کرد تامین کنند.

در همین حال، شورای امنیت ملی عراق شامگاه یکشنبه با هشدار نسبت به اقدامات تحریک آمیز نیروهای وابسته به اقلیم کردستان در خارج از مرزهای این اقلیم، اظهار داشت: استقرار عناصر مسلح کرد خارج از محدوده امنیتی قانونی و برخی از عناصر وابسته به حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) در کرکوک به معنای اعلام جنگ علیه نیروهای نظامی عراق و مردم این کشور است.

منابع خبری کرد از وقوع درگیری‌هایی در "طور خورماتو" واقع در جنوب کرکوک خبر داده‌اند. یک فرمانده پیشمرگ‌ها در این رابطه گفته است که دو طرف با استفاده از سلاح‌های سنگین در این منطقه تبادل آتش کرده‌اند.

خبرگزاری فرانسه نیز به نقل از پیشمرگ‌ها گزارش داده که توپخانه‌های نیروهای کردی و عراقی در جنوب کرکوک اقدام به تبادل آتش کرده‌اند.

در حالی که تلویزیون دولتی عراق پیش‌تر از کنترل مناطق وسیعی در کرکوک بدون هیچ‌گونه درگیری خبر داده بود، کمال کرکوکی، از فرماندهان پیشمرگ‌ها این موضوع را رد کرده است.

در همین حال، کوسرت رسول، معاون اقلیم کردستان عراق گفته که ۳۰۰۰ پیشمرگ دیگر در کرکوک مستقر شده‌اند. وی پیش‌تر از استقرار ۶۰۰۰ نیرو در این منطقه خبر داده بود.

هیمن هورامی، مشاور ارشد مسعود بارزانی، رئیس منطقه اقلیم کردستان عراق گفت: بارزانی به همه واحدهای پیشمرگ دستور داده که جنگی آغاز نکنند اما اگر نیروهای در حال پیشروی عراقی اقدام به حمله کنند، پیشمرگ‌ها این اجازه را دارند که از هر قدرتی برای مقابله با آن‌ها استفاده کنند.

بر اساس گزارش رسانه‌های کردی، کوسرت رسول، معاون اقلیم کردستان نیز اعلام کرد: پیشمرگ‌ها از کرکوک محافظت خواهند کرد و اجازه نخواهند داد که آسیبی به این شهر برسد.

 

آخرین اطلاعات دریافتی حاکی از بدست گرفتن کنترل فرودگاه، تعدادی از چاههای نفتی، پایگاه های نظامی کیوان و خالد بوسیله نیروی مشترک عراق است.

دولت عراق پیشتر از مقام های اقلیم کردستان عراق خواسته بود، گذرگاه های مرزی، فرودگاه ها و چاه های نفتی را که در قانون اساسی اداره آن به دولت مرکزی واگذارشده است، تحویل نیروهای عراقی بدهند.

این تدابیر و اقدامات پس از آن به اجرا گذاشته شده است که دولت اقلیم کردستان عراق بطور یکجانبه و غیر قانونی اقدام به برگزاری همه پرسی استقلال کردند.

در پی برگزاری این همه پرسی، روابط میان بغداد و اربیل رو به تیرگی نهاده و دولت اقلیم کردستان عراق مدعی شده است که مناطق مورد اختلاف از جمله کرکوک وچاه های نفت آن، متعلق به اقلیم کردستان عراق است.

 

اطلاعیه مسئولان اقلیم کردستان

شورای امنیت اقلیم کردستان در بیانیه‌ای درباره تحولات و درگیری‌های دیشب در جنوب کرکوک اعلام کرد که اقدامات تحریک آمیز ابتدا از سوی حشد شعبی آغاز شده و نیروهای پیشمرگ به آن پاسخ داده‌اند.

به گزارش شبکه اسکای نیوز، شورای امنیت اقلیم کردستان در این بیانیه اعلام کرده که با آغاز حمله حشد شعبی در منطقه "تازه خورماطو" در 10 کیلومتری جنوب غرب کرکوک نیروهای پیشمرگ به مقابله با آنها پرداختند و دست‌کم 5 خودروی زرهی آنها را منهدم کردند.

در این بیانیه‌ آمده است: نیروهای حشد شعبی با پشتیبانی ارتش عراق به شهرک مریم بیک در حومه غربی کرکوک نیز حمله کردند و در درگیری‌های میان طرفین رخ داده است.

ارتش عراق هم در بیانیه‌ای اعلام کرد که توانسته نیروگاه برق کرکوک، ایستگاه پالایش‌ گاز شمال و مرکز پلیس و چند نقطه مهم دیگر نیز به تصرف ارتش در آمده‌اند.

ارتش عراق می‌گوید دو معبر "پل خالد" و مریم بیک نیز از کنترل پیشمرگ‌ها خارج شده است و شهرک صنعتی، منطقه ترکلان و شهرک یایجی نیز اکنون در کنترل نیروهای عراقی قرار دارد و ارتش به پیشروی خود ادامه خواهد داد.

مسئولان کرد عراقی نیز اذعان کرده‌اند که حشد شعبی توانسته وارد برخی مناطق کردنشین که پیشتر در کنترل نیروهای پیشمرگ بوده بشود و می‌گویند بخشی از نیروهای پیشمرگ بدون درگیری این مناطق را خالی کرده‌اند.

پیشمرگ‌های حزب دموکرات کردستان وابسته به مسعود بارزانی نیروهای پیشمرگ حزب اتحادیه میهنی را متهم کردند که بدون درگیری از مواضع خود در جنوب کرکوک عقب نشینی کردند که این امر باعث شده این مناطق به دست حشد شعبی بیفتند.

در همین حال حزب دموکرات اعلام کرده که لشکر چهارم نیروهای ویژه پیشمرگ و تیپ دو این نیروها به منطقه اعزام شده‌اند و هم اکنون در مقابل نیروهای عراقی و شبه‌نظامیان پیشمرگ موضع گرفته‌اند.

شب گذشته در دو منطقه تازه‌خرماطو در جنوب غربی کرکوک و توزخرماطو در جنوب این شهر درگیری‌هایی میان پیشمرگ‌ها و نیروهای حشد شعبی در گرفت که بنا به اعلام مسئولان عراقی با پیشروی چشمگیر نیروهای حشد شعبی همراه بوده است.

مسئولان عراقی همچنین گفته‌اند که نیروهای حشد شعبی وارد پایگاه کیوای در جنوب کرکوک شده‌اند که یکی از مهمترین پایگاه‌های ارتش عراق پیش از افتادن آن به دست پیشمرگ‌ها محسوب می‌شد. این خبر از سوی مسئولان اقلیم کردستان تکذیب شده است.

 با وجود درگیری‌ها در اطراف شهر کرکوک اما نیروهای عراقی هنوز کیلومترها با مرکز این استان فاصله دارند و پیشمرگ‌ها نیز برای مقابله با هرگونه پیشروی به سمت این شهر استراتژیک نزدیک به 10 هزار نیرو به این منطقه فرستاده‌اند.

 

شهرستان طوزخورماتو در تصرف نیروهای عراقی

فرماندهی عملیات مشترک عراق امروز (دوشنبه) اعلام کرد، نیروهای عراقی بر شهرستان طوز خورماتو از توابع صلاح‌الدین تسلط یافته و علاوه بر آن کنترل چند منطقه استراتژیک در مناطق کرکوک را به دست گرفته‌اند.

به گزارش سایت شبکه سومریه نیوز، فرماندهی عملیات مشترک عراق در بیانیه امروز خود تاکید کرد، خلاصه عملیات کنترل امنیتی بر کرکوک شامل تسلط بر گذرگاه پل خالد، تسلط بر مسیر الریاض – دفتر خالد و گذرگاه مریم بیک،‌ تسلط بر مسیر الرشاد – مریم بیک به سمت فلکه تکریت می‌شود.

این فرماندهی افزود: محله صنعتی، ترکلان و شهرک یایجی تحت کنترل نیروهای عراقی هستند.

طبق بیانیه این فرماندهی، نیروهای عراقی بر تاسیسات گاز شمال، مرکز پلیس، نیروگاه برق و پالایشگاه در کنار تاسیسات گاز تسلط یافته‌اند و نیروها هم‌چنان به پیشروی ادامه می‌دهند.

فرماندهی عملیات مشترک از کارمندان دولتی در کرکوک خواسته به اداره‌های آنها پیوسته و تاکید کرده است، امنیت آنها را تامین می‌کند.

در پی اوضاع استثنایی کرکوک اداره آموزش و پرورش این استان تمامی مدارس را تعطیل اعلام کرده است.

منابع رسانه‌ای کرد نیز اعلام کردند، نیروهای پیشمرگ از برخی مواضع خود در جنوب کرکوک عقب‌نشینی کرده‌اند.

پیشتر نجم الدین کریم، استاندار کرکوک از ساکنان این استان خواسته بود سلاح به دست گرفته از شهر خود دفاع کنند.

دفتر حیدر العبادی،‌ نخست وزیر عراق امروز اعلام کرد، العبادی به نیروهای عراقی دستور داده کنترل امنیتی استان کرکوک را با همکاری نیروهای پیشمرگ و ساکنان استان به دست بگیرند. این در پی درگیری‌هایی است که در فلکه محله صنعتی در جنوب استان بین نیروهای پیشمرگ و نیروهای عراقی رخ داد.

پیشروی‌های ارتش عراق از شب گذشته در پی نشست بی‌نتیجه رهبران کرد در سلیمانیه آغاز شد و حکایت از عقب‌نشینی نیروهای پیشمرگ‌ از مواضعی که از اواسط سال ۲۰۱۴ اشغال کرده  بودند، داشت.

از سوی دیگر، منابع نظامی عراقی گفتند، درگیری‌ها طی نیمه‌های شب گذشته در جنوب کرکوک با حملات توپخانه‌ای بین دو طرف همراه شد.

این در حالی است که وزارت دفاع و خارجه عراق از اربیل و بغداد خواسته است دست از خشونت و درگیری نظامی بردارند.

یک منبع امنیتی نیز امروز اعلام کرد، نیروهای عراقی بر شهرستان طوزخورماتو تسلط یافته‌اند. وی به سومریه نیوز گفت: نیروهای عراقی بر چند منطقه در طوزخورماتو در صلاح الدین تسلط یافتند.

این منبع افزود: این نیروها تسلط خود را بر این شهرستان گسترش داده‌اند.

شهرستان طوزخورماتو از چند روز اخیر شاهد درگیری‌هایی بین نیروهای عراقی و حشد شعبی با هدف تسلط نیروهای دولت فدرال بر این شهرستان بود مساله‌ای که اقلیم کردستان عراق مخالف آن است.