تریتا پارسی اخیرا در مقاله ای به بررسی احتمال لغو توافق از سوی ترامپ و حرکت به سوی جنگ گفت.

به گزارش سحر به نقل از نواندیش، ترامپ روز جمعه اگرچه همچنان به توافق پایبند ماند، اما به نوعی آن را در اختیار کنگره قرار داد و در صورتی که این توافق به سمت فروپاشی حرکت کند به پنج دلیل احتمال رویارویی نظامی ایران و آمریکا افزایش می یابد.

1. اگر این توافق لغو شود، ایران دوباره به سمت برنامه هسته ای خود خواهد رفت

توافق هسته ای و یا برنامه جامع جامع اقدامات مشترک (JCPOA) دو سناریوی بسیار بد را از روی میز برداشت: یکی اینکه امکان دستیابی ایران به سلاح هسته ای را از بین برد و دیگری اینکه مانع جنگ با ایران شد. حال با لغو توافق، از سوی ترامپ هر دوی این سناریوهای خطرناک دوباره پرونده شان باز می شود.

اگر این اتفاق رخ دهد شرایط دوباره به بن بست سال 2013 باز می گردد با این تفاوت که امروز مردی روی کار است که برخلاف اوباما چندان علاقه ای به دیپلماسی ندارد.

2. ترامپ به دنبال مقابله با سپاه پاسداران است

ترامپ قصد دارد به طور قابل ملاحظه ای تنش ها را با ایران در منطقه تشدید کند، کاری که هر کدام از دولت های بوش و اوباما از آن اجتناب کردند: سپاه پاسداران هر چه باشد همچنان یکی از مهمترین نیروهای مبارزه با داعش است و اگر آمریکا این حماقت را مرتکب شود و آن را در لیست گروه های تروریستی قرار دهد این بدان معنا خواهد بود که دو طرف می توانند به رویارویی مستقیم در سوریه و عراق روی بیاورند.

3. ترامپ بدون اینکه راه بازگشتی برای خودش بگذارد پیش می رود

ترامپ در حال حاضر به سرعت اقدامات خود علیه ایران را تشدید کرده و در عین حال هیچ راه بازگشتی برای خود نمی گذارد. او در حال بستن تمام کانال های دیپلماتیکی است که پیش از این در دوران اوباما بین دو کشور ایجاد شده بود و در صورت از بین رفتن این کانال ها هیچ راه بازگشت و امکان درک متقابلی بین دو کشور وجود نخواهد داشت.در واقع ترامپ مانند راننده ای شده است که از ترمز استفاده نمی کند و مستقیم به سمت تصادف و برخورد پیش می رود.

4. برخی از متحدان منطقه ای آمریکا به دنبال جنگ با ایران هستند

بر هیچ کس پوشیده نیست که اسرائیل، عربستان سعودی و امارات متحده عربی سالها تلاش خود را برای حمله آمریکا به ایران به کار بستند. به ویژه اسرائیل نه تنها به دنبال این بود که در مقاطعی ایالات متحده را متقاعد سازد به تاسیسات هسته ای ایران حمله کند. بلکه هدف نهایی اش اقدام نظامی پیشگیرانه بود.

5. ترامپ از حامیان مالی بسیاری برای حمله به ایران برخوردار است

اگرچه بسیاری به او گفته اند که به توافق هسته ای پایبند بماند، اما در عین حال تعدادی کمپین و اهدا کنندگان کمک های مالی به او نظرات خود را در مورد ایران بیان کرده و حداقل در یک مورد حتی از استفاده از سلاح هسته ای علیه جمهوری اسلامی نیز حمایت کرده اند! به عنوان مصال برنارد مارکوس و پال سینگر از جمله میلیاردرهای آمریکایی حامی ترامپ هستند که قول های مساعدی درباره کمک مالی به او برای حمله به ایران داده اند.

هیچ یک از پنج سناریو فوق تا چند ماه پیش اینقدر جدی وجود نداشتند. اما امروز آنها جای بحث دارند. نباید فراموش کرد که تا پیش از حمله جرج بوش به عراق نیز بسیاری شانس چندانی برای این کار قائل نبودند، اما دیدیم که در نهایت این اقدام نظامی رخ داد.