فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز دوشنبه با تاکید بر اینکه مساله جایگزین برای برای برجام را بررسی نمی کنم، اعلام کرد که انتظار حمایت قوی از سوی وزرای خارجه این اتحادیه را از توافق هسته ای با ایران دارد.

به گزارش سحر به نقل از ایرنا، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پیش از نشست وزرای خارجه این اتحادیه در لوکزامبورگ خاطر نشان کرد: این توافقی است که در حال اجرا است. این توافقی است که ما برای امنیت مان نیاز داریم.

رویترز گزارش داده است، موگرینی در جمع خبرنگاران گفته است: من امروز از وزرای خارجه اتحادیه اروپا انتظار انتقال یک سیگنال قوی در مورد متحد بودن اروپا و همچنین حمایت و تعهد کامل نسبت به اجرای این توافق(برجام) توسط تمامی گروهها را دارم.

موگرینی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در مورد برجام خاطر نشان کرد: من مواضعم را جمعه شب آشکارا در مورد برجام اعلام کردم. ما انتظار نداریم این توافق پایان یابد. ما انتظار اجرای توافق هسته ای توسط همه طرف ها را داریم. این تعهد قوی اتحادیه اروپا در قبال برجام است. بنابراین من مسئله جایگزینی را برای برجام بررسی نمی کنم.

در همین حال، 'لائورنس نورمان' خبرنگار روزنامه وال استریت ژورنال در بروکسل نوشت: فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پس از گفت و گوی صبح امروز با یوکیا آمائو مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کرد که آمانو به وی گفته است ایران به هیچ وجه مانع از دسترسی های بازرسان آژانس نشده است.

به گزارش ایرنا، این اظهارات آمانو در گفت و گو با موگرینی در حالی مطرح شده است که پیش از این آژانس بین المللی انرژی اتمی بارها بر پایبندی ایران به برجام تاکید کرده است.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا جمعه شب و برغم آنکه آژانس بین المللی انرژی اتمی تاکنون هشت بار پایبندی ایران را به برجام اعلام کرده، با اعلام راهبرد جدید واشنگتن در قبال تهران، پایبندی ایران به توافق هسته ای را تایید نکرد و به رغم تلاش های جامعه جهانی به ویژه اروپا از تایید آن امتناع کرد.

این رویکرد جدید ترامپ با اعتراض شدید بسیاری از کشورها، نهادها و مقامات بین المللی و محافل سیاسی مواجه شده است.

فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بلافاصله در واکنشی قاطعانه به ترامپ اعلام کرد: برجام یک توافق دوجانبه نیست و به هیچ کشوری تعلق ندارد و رئیس جمهور هیچ کشوری نمی‌تواند به آن پایان بدهد.