سخنگوی دولت تاکید کرد: آنچه در مورد برجام در ذهن آمریکاست و خوابی که ترامپ می بیند تعبیر درستی ندارد و دنیا مواضع ایران را تایید می کند.

به گزارش سحر به نقل از ایرنا، محمد باقر نوبخت روز سه شنبه در ادامه نشست خبری خود افزود: امروز در موضوع برجام یک طرف آمریکا و طرف دیگر کشورهای جهان قرار دارند بنابراین اجازه ندهیم مباحث به گونه ای مطرح شود که خط کشی جدیدی بوجود آید و تلاش کنیم صف واحدی شکل نگیرد.

خبرنگاری از نوبخت پرسید: سه کشور اروپایی ضمن تاکید بر اجرای برجام دغدغه مشترک با آمریکا نسبت به مسائل موشکی ایران دارند و خواستار مذاکره هستند، برنامه دولت در این زمینه چیست؟

سخنگوی دولت نیز پاسخ داد: در حال حاضر موضوع مهم برجام در سخنرانی ترامپ مطرح است که در این زمینه هم ترامپ تنهاست.

نوبخت ادامه داد: شرایط امروز نشان داد که نسبت به برجام آنچه در ذهن آمریکاست و خوابی که ترامپ می بیند تعبیر درستی ندارد و دنیا مواضع ایران را تایید می کند.

وی همچنین گفت: آمریکا باید در گوشه ای بماند تا دولتمردان این کور از صحنه سیاسی خارج شوند تا سخنان غیر معقولی بکار نبرند.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی درمورد 9 نامه وزیر امور خارجه نسبت به بدعهدی آمریکا گفت: آمریکائی ها بعد از برجام کنش های مختلفی داشتند که از نظر مقامات کشور با برجام در تعارض بود .

نوبخت ادامه داد: به همین جهت کارگروه ویژه بررسی برجام فعال شد و به مراجع رسمی جهانی اعلام کرد که ای نگونه رفتارها در تعارض با برجام است و برای اینکه این موضوعات به عنوان اسناد تاریخی باقی بماند توسط نامه به آنها اطلاع داده شد .

سخنگوی دولت درباره سفر خانم موگرینی به آمریکا نیز اظهارکرد: ایشان مواضع اتحادیه اروپا را منعکس می کند و برای اولین بار در تاریخ سیاسی معاصر شاهد بودیم که در همان ساعت اولیه بعد از سخنرانی ترامپ اتحادیه اروپا مواضعی مغایر و مخالف با سخنان ترامپ گرفت .

نوبخت افزود: دیپلمات های ایرانی اقدامات موثری برای دفاع از امنیت ومنافع ملی در دست اجرا دارند تا بیش از پیش آمریکا در انزوا قرار گیرد.

وی در پاسخ به این سوال که تصمیم دولت درمورد اصلاح تقویم آموزشی مدارس در چه مرحله ای است، گفت: دولت در این زمینه برنامه ای در دست تهیه ندارد و ممکن است در برخی مواقع نظراتی ارائه شود .

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی درمورد زمان معرفی دو وزیر پیشنهادی علوم و نیرو به مجلس نیز خاطر نشان کرد: در آینده بسیار نزدیک وزیران پیشنهادی به مجلس معرفی می شوند تا این قبیل سئوالات از مدار سئوال خبرنگاران حذف شود.

نوبخت همچنین در پاسخ به برنامه های سفر استانی رییس جمهوری اظهارکرد: رییس جمهوری همواره بطور مجازی یا حضور یا ارتباط مستمر با مردم کشور دارند ودرباره سفر استانی ایشان به محض تهیه برنامه ها اعلام خواهد شد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا دولت برنامه ای برای اصلاح قیمت خرید تضمینی گندم دارد یا خیر ، توضیح داد: از سال 91 که قیمت خرید تضمینی گندم کیلویی 400 تومان بود ودر حال حاضر به یک هزار و300 تومان افزایش یافت که در مقایسه با قیمت های جهانی رشد خوبی را داشته است وتلاش می کنیم متناسب به شرایط و محدودیت های موجود تصمیم مناسبی گرفته شود.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی درباره اقدامات انجام شده درخصوص ربوده شدن دو قایق ایرانی وسط دزدان سومالی نیز گفت: این مسئله در حال پیگیری است.

نوبخت در پاسخ به این که با بستن شدن مرز خسروی دولت برای جایگزین کردن مرز دیگری برای فعالیت اقتصادی هموطنان برنامه ای دارد یا خیر ، افزود: این مسئله کوتاه مدت است ودولت عراق در شرایط خاصی قرار دارد .

وی ادامه داد: بخشی از خاک عراق توسط جنایتکاران تروریستی داعش در اشغال است و از سوی دیگر موضوعاتی در برخی اقلیم ها مطرح است که نیازمند مساعدت دوجانبه دارد و باید تلاش کنیم با ارتباط منطقی با دولت قانونی عراق برخی از فعالیت های مرزی برقرار شود.

سخنگوی دولت در پاسخ به این که در شرایط فعلی دولت برای مقابله با شوک های اقتصادی چه اقداماتی را انجام داده است، گفت: درک درست مردم و فعالان اقتصادی در کنار اقدامات دولت منجر به قرار گرفتن در شرایط اقتصادی امروز است .

نوبخت افزود: اگر برخی عوامل می توانستند مردم را تحریک کنند تا نقدینگی و تقاضا را به هر سمتی که بخواهند ببرند چنین ثباتی بوجود نمی آمد و این شرایط نشان داد که مردم به درستی شرایط را می فهمند .

وی ادامه داد: مسئله پرخاشگری که با نام ترامپ گره خورده است مردم وفعالان اقتصادی فهمیدند که نباید تحت تاثیر قرار گیرد و همه این موضوعات سببئ شد تا تصمیم عقلانی به جای احساسی از شوک های اقتصادی جلوگیری کند.

سخنگوی دولت در پاسخ به این که دولت چه برنامه اقتصادی نسبت به مواضع کنگره نسبت به برجام را در دستور کار دارد، گفت: ما سه بودجه پیش بینی کردیم که یکی استمرار وضع موجود است و پس از آن شرایط بدبینانه و خوش بینانه .

نوبخت افزود: می دانیم کدام شرکت ها در چه وضعیتی می توانند فعال باشند و مشخص شده در عرصه های مختلف اولویت ها در کجا قرار دارد وبرای همه سناریو های احتمالی برنامه و بودجه داریم.

وی ادامه داد: گذشت زمانی که ایران یک طرف بود و دنیا در طرف دیگر و امروز کشور در جایگاه و وضعیت خوبی قرار دارد .

سخنگوی دولت در پاسخ به این که شهردار تهران مدعی عدم تخصیص ردیف بودجه در قانون بودجه سال جاری برای برخی طرح های شهرداری شده است و دیگر شهرهای نیز از عدم پرداخت سهم مترو سخن گفته اند نظر دولت چیست، گفت: در 6 ماهه نخست سال جاری 30 هزار میلیارد تومان برای طرح های عمرانی اعتبار تخصیص داده شده که بخشی از این به دستگاه ها رسیده است .

نوبخت افزود:به جای طرح این موضوعات در رسانه می توانند به سازمان برنامه وبودجه مراجعه کنند کما اینکه در سنوات گذشته هم تخصیص مناسبی به طرح های عمرانی از قبیل مترور مشهد و دیگر شهرستان ها پرداخت شد.

وی در پاسخ به این که دولت چه برنامه ای برای حل مشکل سپرده گذاران موسسات مالی دارد، گفت : این پرونده به محاکم قضایی محول شده است و چگونگی برخورد بانک مرکزی نیز مشخص شده تا سقف های پولی تعیین شده به افراد و سپرده گذاران پرداخت شود و تلاش دولت بر این است که اندوخته های مردم از دست نرود وتا آخر به آنان پرداخت شود.

سخنگوی دولت در پاسخ به این که آیا کسری بودجه را تایید می کنید یا این عدم تحقق درآمد است، تصریح کرد: مسئله عدم تحقق درآمد است نه کسری بودجه چراکه در شرایط موجود بودجه سال جاری را براساس نفت 30 دلار در هر بشکه تنظیم کردیم که 309 هزار میلیارد تومان شد .

نوبخت ادامه داد: از طرفی پیش بینی می کردیم که شاید نفت تا بشکه ای 55 دلار هم افزایش یابد که در روزهایی این اتفاق افتاد وبرنامه ریزی کردیم در این صورت از محل افزایش پنج دلار به میزان 10 هزار میلیارد تومان برای برخی طرح ها از قبیل آب و فاضلاب و ریل در جدولی خاص درنظر گرته شود تا به دیگر طرح ها آسیبی نرسد .

وی افزود: بودجه پیشنهادی دولت در مجلس شورای اسلامی به 346 هزار میلیارد تومان افزایش یافت که دولت می دانست قابل تحقق نیست و این تنها برای رسانه های دولت خوراکی بود که مدام بگویند دولت پولی برای پرداخت ندارد .

سخنگوی دولت همچنین گفت: بنابراین ما از همان ابتدای دولت دوازدهم بودجه را برمبنای 306 هزار میلیارد تومان پیش بردیم و به وزرا ودستگاه های اجرایی هم اعلام کردیم .

نوبخت در پاسخ به این که برخی کارخانجات در وضعیت تعطیلی قرار دارند و مشکلات رکودی هم بر این موضوعات اضافه شده دولت برای حل مشکل چه برنانه ای دارد، یادآور شد: رشد اقتصادی دلیل بر این نیست که واحد های تولیدی مشکل ندارند ولی مشکلات آنها دلایل مختلفی دارد.

وی ادامه داد: بخشی از مشکلات این واحد های تولیدی به ترکیب هزینه ها و نیروهای مازاد، بخشی به نوع تکنولوژی در مقایسه با رقابت با محصولات وارداتی و بخشی دیگر به کمبود سرمایه باز می گردد.

سخنگوی دولت اضافه کرد: دولت تلاش کرد تا سال گذشته با ارائه تسهیلات به واحد های تولیدی که مشکل سرمایه در گردش داشتند مشکل آنها را حل کند ولی برخی از واحد های تولیدی به دلیل عدم کیفیت محصول و یا واردات تلاش داریم تا با محدود کردن قاچاق از آنها حمایت کنیم.

نوبخت در پاسخ به این که گفته شده ممانعت از ورود خانواده ها به ورزشگاه ها به دلیل نبود زیرساخت ها بوده واز سوی دیگر حل این مساله در ایام انتخابات از سوی خانواده ها مطرح شد، دولت برای این موضوع چه برنامه ای دارد، گفت: منظور وجود نداشتن زیرساخت قیزیکی نیست بلکه منظور زیرساخت های فرهنگی و اجتماعی است .

نوبخت افزود: تلاش می کنیم تا زیرساخت ها آماده شوند .

وی در پاسخ به این که با توجه به حمایت عربستان از مواضع ترامپ این موضوع در روابط دوکشور تاثیر گذار خواهد بود، گفت: رابطه ما با عربستان پیچیده تر و مشکلات واختلافات فراتر از موضوع گیری ترامپ است .

سخنگوی دولت اضافه کرد: به نظر نمی آید موضع گیری عربستان تاثیر داشته باشد همین که اکثر کشورهای جهان در تائید برجام در یک طرف و به غیر از یک رژیم و یک و نیم کشور درطرف دیگر قرار گرفتند نشان داد که سخنان ترامپ معقول نیست .

نوبخت ادامه داد: به نظر نمی آید این موضوع تاثیری در کل روابط با این کشور داشته باشد چراکه اینها با همین مشی دیگر امورات خود را اداره می کنند.

وی در پاسخ به این که برخی نسبت به بهبود وضعیت اشتغال در آینده نگرانی هایی دارند، دولت برای حل این مساله چه برنامه ای دارد، خاطر نشان کرد: 920 هزار نفر به عنوان جمعیت فعال وارد بازار کار شدند که در سال جاری از این میزان 703 هزار نفر شغل پیدا کردند .

سخنگوی دولت گفت: برای کاهش بیکاری دولت می بایست بیش از رقم 920 هزار نفر شغل ایجاد کند وبه همین منظر قانون رفع موانع تولید و بهبود فضای کسب و کار به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید.

نوبخت ادامه داد: دولت تلاش دارد تا با برنامه های تنظیمی و سرمایه گذاری های صورت گرفته و ایجاد اشتغال فضای کسب و کار را بهبود بخشد تا بیکاری کاهش یابد.

وی در پاسخ به این که برخی از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام از پیشرفت نکردن سیاست های تجاری اقتصاد مقاومتی گله داشتند، گفت: نسبت به عملکرد دولت هر فردی می تواند انتقاد یا اظهار نظر کند ولی به نظر نمی رسد در جمع چنین باشد چرا که دولت سیاست های ابلاغی اقتصاد مقاومتی را در 200 پروژه تعریف کرده است که هر یک از افراد دولت متولی یک پروژه هستند و بور مستمر گزارش آن در جلسه ارائه می شود .

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: در کشور مد شده است که گفته می شود باید فعالیت بیشتری صورت می گرفت البته دولت از پیشرفت کار در بخش اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی راضی است ولی هرچه بیشتر تلاش شود راضی تر هستیم.

نوبخت در پاسخ به این که رییس کمیسیون اقتصادی مجلس از توقف پرداخت سود سهام عدالت توسط دستور رییس جمهوری سخن گفته است درست است یا خیر ، گفت: خیر درست نیست .

وی در پاسخ به این که برخی معتقدند که سال گذشته قیمت تضمینی گندم بیش از پیش بینی باید پرداخت می شد، گفت: در این زمینه شورای اقتصاد تصمیم کیری می کند و این شورا با در نظر گرفته جمیع جهات قیمت را تعیین می کند .

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: البته دولت راضی به افزایش قیمت است و زحمات کشاورزان را درک می کند ولی باید محدودیت ها و شرایط درآمدی کشور هم در نظر گرفته شود و به طرح های عمرانی کشور هم توجه کنیم .

نوبخت در پاسخ به این که صرفه جویی در هزینه های جاری امسال در کدام بخش ها صورت گرفته است، آیا در بخش حقوق کارمندان بوده یا سایر بخش ها ، گفت: خیر دولت تلاش دارد تا حقوق کارکنان زحمت کش و بازنشستگان کاهش نیابد. این صرفه جویی بیشتر از محل سایر بوده است .

سخنگوی دولت از مجلس شورای اسلامی خواست بر استخدام های جدید نیفزاید چراکه قرار نیست 950 هزار شغل تنها از طریق استخدام انجام شود.

نوبخت در پاسخ به این که برخی نمایندگان مدعی بودند به رغم اظهارات دولت مبنی برخرید تضمینی گندم در مناطق آنها بیش از 50 درصد پول گندمکاران پرداخت نشده است، گفت: خرید تضمینی گندم بطور متوازن در استانها نبوده و متوسط است .

وی افزود: در حال حاضر بسیاری از گندمکاران پول خود را دریافت کرده اند البته هم سخن آنها و هم سخن دولت درست است، دولت تلاش دارد تا پول تمام گندم کاران را با توجه به شرایط موجود تسویه کند .

سخنگوی دولت در پاسخ به این که وزیر بهداشت سخن از پایین بودن کیفت نان و گیشنهاد واردات گندم برای اصلاح کیفیت کرده است ، گفت: از همکارانم در وزارت جهاد کشاورزی و شرکت بازرگانی دولتی می خواهم تا در این خصوص توضیحات لازم را ارائه دهند .

نوبخت خاطر نشان کرد: ظلم است که دولت گندم یک هزار و300 تومانی را تحویل بگیرد ودر نهایت نان 650 تومانی عرضه شود و در آخر رضایت مردم هم جلب نشود .

وی با بیان این که دولت برنامه ای برای واردات گندم ندارد، گفت: اگر دولت اجازه واردات گندم را بدهد اگر چه قیمت به مراتب کمتر از قیمت خرید تضمینی است آن وقت تمام گندم های دنیا صف می کشند تا گندم های خود را به ما بفروشند .