نماینده ایران در سازمان ملل با تاکید بر این‌که توافق هسته‌ای قابل مذاکره مجدد نیست، گفت که آژانس بین المللی تنها نهادی است که پایبندی ایران به توافق را تایید می‌کند.

به گزارش سحر به نقل از ایسنا، غلامعلی خوشرو نماینده دائمی ایران در سازمان ملل در گفت‌وگو با رادیو ملی آمریکا، تاکید کرد: تمام کلمات و بندهای توافق هسته‌ای باید اجرا شود در غیر این صورت ایران در این توافق نخواهد ماند. منظور من این است که توافق قابل مذاکره مجدد نیست. هیچ کس نمی‌تواند چیزی به آن اضافه و یا از آن کم کند.

خوشرو در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آمریکایی‌ها می‌خواهند موردی را به توافق اضافه کنند و اینکه آیا ایران چنین تغییری را خواهد پذیرفت یا نه؟ اظهار داشت: همانطور که می‌دانید آمریکا بیشترین تلاش خود را در مذاکرات به کار گرفت. ایران نیز همین‌طور بود. دیگر طرف‌ها هم بودند که می‌خواستند موارد بیشتری را به توافق اضافه کنند،‌ اما این نتیجه یک توافق و نه تنها اولویت تنها یکی از طرف‌هاست.

وی همچنین در پاسخ به سوالی درباره موضع رئیس جمهور آمریکا که برجام را توافقی بد می‌داند و منتقدان دیگری هم وجود دارند که خواهان دسترسی بیشتر در ایران از جمله دسترسی به مکان‌های نظامی هستند،‌ گفت: در اینجا آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تنها داور است. آژانس تا کنون هشت بار تایید کرده است که ایران به طور کامل به تعهداتش عمل می‌کند. همچنین مدیرکل آژانس بین‌المللی گفته است که به تمام مکان‌های مورد درخواستش دسترسی دارد. خیر، این آمریکاست که ( به توافق) عمل نمی‌کند. این کشور به آنچه آژانس انجام می‌دهد توجه نمی‌کند و خواهان جایگزین شدن آن است.

نماینده کشورمان در سازمان ملل در پاسخ به این سوال که از نظر وی آمریکا در حال حاضر از توافق پیروی می‌کند؟ بیان کرد: آمریکا به ویژه دولت این کشور به دنبال بهانه‌جویی و تهدید به اعمال تحریم‌هاست. همانطور که می‌دانید این اقدامات با متن و محتوای توافق مطابقت ندارد.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه ایران می‌خواهد به جای کنار رفتن از توافق، مخالفت با آمریکا را از طریق خود توافق حل کند، گفت: بله، زمانی که آنها فضای عدم اطمینان در خصوص سرمایه گذاری خارجی، تعاملات تجاری و روابط اقتصادی با ایران ایجاد می‌کنند، ما مخالفت‌های بسیاری داریم. تمام این اقدامات آمریکا تخلف محسوب می‌شود.

خوشرو در پاسخ به این سوال که یکی از اصلی‌ترین اعتراضات آمریکایی‌ها این است که توافق تنها موضوع هسته‌ای را پوشش می‌دهد و از طرفی دیگر رئیس جمهور ایران گفته است که تحریم‌های غیر هسته‌ای بیشتری رفع خواهد شد، آیا با چنین وضعیتی فضای بیشتری برای تطابق ایران و آمریکا وجود دارد؟ تصریح کرد: آمریکا اولویت‌هایی در منطقه دارد که بسیاری در جهان از آنها خرسند نیستند،‌ حتی در داخل آمریکا نیز بسیاری از آنچه این کشور در عراق، سوریه و یمن انجام داد راضی نیستند، چرا که بسیار پر هزینه و بسیار خطرناک بوده است. بنابراین چرا باید ایران در منطقه از آمریکا اطاعت کند؟

این دیپلمات کشورمان در پاسخ به سوالی درباره بازداشت شهروندان ایرانی ـ آمریکایی اظهار کرد: دستگاه قضایی در ایران کار خود را انجام می‌دهد، در آمریکا نیز چنین است. ایرانی‌های زیادی وجود دارند که در دستگاه قضایی آمریکا متهم شده‌اند. افرادی وجود دارند که به اتهام نقض تحریم‌ها هم اکنون در زندان هستند.

خوشرو در پاسخ به سوال دیگری که در آن ادعا شد ایران با امید تبادل زندانیان این شهروندان دو تابعیتی را محبوس کرده است، تاکید کرد: خیر، دستگاه قضایی از دولت کاملا جداست. هیچ ارتباطی میان این دو وجود ندارد.

وی در پایان درباره سطح روابط کنونی میان دولت آمریکا و ایران، گفت: تا آنجایی که من می‌دانم هیچ ارتباطی میان ایران و آمریکا وجود ندارد. در جریان توافق نیز ما در گذشته گفت‌وگوهای زیادی داشتیم، اما اینک همه آنها متوقف شده‌اند.