سختی انتخاب وزارت علوم مهمترین عامل این تاخیر دوماهه روحانی بود، برآورده کردن نظر حامیان دولت، مصلحت اندیشی‌های رئیس جمهور و شرایط درونی دانشگاه‌ها محدودیت‌هایی بود که گزینه های دارای شرایط لازم را کمتر و کمتر می‌کرد.

به گزارش سحر به نقل از اعتدال، وزارت‌خانه های علوم و نیرو پس از گذشت دوماه از کابینه دولت دوازدهم هنوز بدون وزیر هستند، این در حالی است که چند ساعت پس از آنکه وزرای روحانی توانستند اعتماد بهارستان نشین ها را کسب کنند نخستین جلسه هیئت دولت تشکیل شد و احکام وزار از طرف روحانی امضا شد و این اقدام رئیس دولت دوازدهم چنین نمایان می‌کرد که تکلیف دو وزارتخانه ای که هنوز مشخص نشده نیز با همین سرعت مشخص می شود و دولت وزار پیشنهادی خود را به مجلس معرفی می‌کند.

تعجیل دولت و مجلس برای آغاز به کار دولت دوازدهم و پاسخ هرچه سریعتر به اعتماد آرا مردم در 16 وزارتخانه نتیحه داد اما وزراتخانه‌های علوم و نیرو همچنان با سرپرست اداره می‌شوند، هرچند عدم حضور وزیر به معنای انجام نشدن امور تعبیر نمی‌شود اما در این مدت هیچکس انتطار اجرای تمام و کمال سیاست ها و روش و منش دولت امید را از این سرپرست‌ها نداشت؛ وجود ثبات و اقتدار در مجموعه‌ای به بزرگی وزارت خانه به حدی مورد نیاز است که در این مدتی که سرپرست در این وزارتخانه ها حضور داشت بالغ بر 15 بار نمایندگام مجلس به روحانی تذکر دادند که هرچه سریعتر وزرای پیشنهادی دولت را به خانه ملت معرفی کند.

سختی انتخاب وزارت علوم مهمترین عامل این تاخیر دوماهه روحانی بود؛ برآورده کردن نظر حامیان دولت، مصلحت اندیشی‌های رئیس جمهور و شرایط درونی دانشگاه‌ها محدودیت‌هایی بود که گزینه های دارای شرایط لازم را کمتر و کمتر می‌کرد.

اکنون و پس از آنکه منصور غلامی برای وزارت علوم و رضا اردکانیان برای وزارت نیرو به مجلس معرفی شدند در صورت به دست آوردن آرای لازم کابینه دولت دوازدهم تشکیل می‌شود و چه کسانی که به روحانی رای دادند و چه کسانی که روحانی ایده آل آنها نبود می‌توانند پیگیر خواسته‌های خود از این دو وزارت‌خانه دولت دوازدهم باشند.

پیش از معرفی منصور غلامی، 21 گزینه از جمله مثل رضا فرجی‌دانا، جعفر توفیقی، ضیاء هاشمی، الهام امین‌زاده و علی خاکی‌صدیق برای تصدی وزارت علوم مطرح بودند اما در درون دولت و خارج از آن مخالفت‌هایی با آنها شد. منصور غلامی در رشته علوم باغبانی از دانشگاه آدلاید استرالیا دکترا گرفته است و در دوره هشت‌ساله دولت اصلاحات ریاست دانشگاه بوعلی‌سینای همدان را برعهده داشته و از سال ۹۲ و هم‌زمان با آغاز به کار دولت روحانی بار دیگر مسئولیت ریاست دانشگاه بوعلی را برعهده گرفته است.

برای وزارت نیرو مسائل سیاسی و حواشی کمتری مطرح بود و روحانی با فراغ بال رضا اردکانیان را به عنوان گزینه دولت به مجلس معرفی کرد، ویژگی و تمایز این معرفی این است که در صورت اخذ رأی اعتماد او نخستین وزیر در جمهوری اسلامی با سابقه مدیریت درسطوح عالی در یک نهاد بین المللی است و نه تنها سابقه مدیریت دارد که در حال حاضر نیز این همکاری ادامه دارد.

انتخاب غلامی با حواشی زیادی همراه بود، مخالفان و موافقان غلامی صدای خود را به گوش روحانی رساندند. در چند روز گذشته برخی از تشکل‌های دانشگاهی به رئیس جمهور نامه نوشتند و از انتخاب غلامی گلایه کردند و او را تحمیلی خواندند، برخی از دانشجویان دانشگاه بوعلی نیز با زیر سئوال بردن مدیریت گزینه پیشنهادی وزارت علوم در دانشگاه بوعلی خواستار تجدید نظر روحانی شدند.

اما نمایندگان مجلس دیدگاه جامع تری به گزینه معرفی شده دارند. غلامرضا حیدری نماینده مردم تهران در این زمینه گفت: ایشان تازه معرفی شده‌اند و باید بحث بسیاری شود. من نمی‌توانم از الان بگویم موضع فراکسیون چیست؛ چراکه جلسه گذاشته می‌شود و افراد فراکسیون در تصمیم نهایی تأثیرگذار هستند اما امیدواریم منصور غلامی در صورت گرفتن رأی اعتماد بتواند از پسِ مطالبات دانشجویان برآید البته باید به غلامی کمک کرد که بتواند خواسته دانشجویان را برآورده کند.

صادقی یکی دیگر از اعضای فراکسیون امید مجلس گزینه نسبی خواند و گفت: علی رغم وجود نقد‌های مختلف به مدیریت غلامی اما باید شرایط کنونی را نیز در نظر گرفت، دولت روحانی دولت اصلاحات نیست و نباید گزینه وزارت علوم را با مصطفی معین مقایسه کرد.

وی ادامه داد: باید این نکته را در نطر داشت که غلامی منصوب فرجی دانا در دانشگاه بوعلی سینا همدان است و بسیاری از چهره‌های اصلاح طلب و دانشگاهیان با انتخاب ایشان موافق هستند. اما مهمتر از این مسئله نوع انتخاب ایشان است، رئیس جمهور باید محدودیت‌هایی که برای خودشان وضع کرده بودند را بر می‌داشتند و گزینه مدنظر خودشان را به مجلس معرفی می‌کردند.

ویژگی‌های مدیریتی غلامی برای تصدی بر وزارت علوم موضوعی است که جلال میرزایی عضو شورای مرکزی فراکسیون امید مجلس بر آن تاکید دارد و می‌گوید: نکته حائز اهمیت این است که مدیریت دانشگاه‌ها به شیوه‌ هیات امنایی اداره می‌شوند و هر دانشگاهی نیز آیین‌نامه اجرایی و مدیریتی خاص خود را دارد؛ بنابر این مهم این است که وزیر علوم بتواند در ستاد، هماهنگ‌کننده خوبی باشد و بتواند برنامه‌های دولت را نیز به‌خوبی اجرا کند و به نظر می‌رسد آقای غلامی باتوجه به اعتقادی که برنامه‌های روحانی دارد، می‌تواند این مهم را به انجام برساند.

عضو شورای مرکزی فراکسیون امید مجلس با بیان این‌که گزینه پیشنهادی علوم روز یکشنبه در جلساتی با کمیسیون‌های تخصصی و فراکسیون‌های سیاسی مجلس، برنامه‌هایش را تشریح کرد، یادآور شد: وزیر پیشنهادی علوم قطعاً در اجرای قانون مصر خواهد بود و رویکرد کلی که به مسائل دارد، بر این پایه استوار است که باید در محیط فرهنگی و دانشگاه‌ها با تعامل و گفت‌وگو به سمتی برویم که فضای دانشگاه‌ها، باز و پویا باشد و تشکل‌های دانشجویی بتوانند به‌نوعی در چارچوب قانون فعالیت کنند که عملکرد عمومی دانشگاهیان منجر به توسعه کشور در امور مختلف شود.

نگاه‌های گذار و مقطعی به وزارت علوم در دوره‌های مختلف باعث شده وزارت علوم در شرایط و وضعیت مطلوبی نباشد. وزارت‌خانه‌های آموزش و پرورش وعلوم وزارتخانه‌های بسیار مهم در تعیین سرنوشت علمی کشورهستند و انتخاب وزرای مناسب بسیار مهم است انتخاب گزینه ای از جنس دانشگاهیان که هم پویا باشد و هم کار آمد و هم اینکه بتواند اقتضائات داخلی و بیرونی دولت را برآورده کند باعث شد تا روحانی دوماه انتخاب وزیرش را به تاخیر بیندازد اما باید دید مجلسی که همواره با روحانی همراه بوده است و 16 نفر از وزرایش پشتوانه آرا قاطع مجلس دهم را دارند چه برخوردی با منصور غلامی و رضا اردکانیان دارد.