آماری جدید از تعداد حقوق‌بگیران شهرداری تهرانمشکل انبوه نیروی انسانی در شهرداری بحرانی شده و آمارهای ضدو نقیضی درباره پرسنل فعال در شهرداری تهران در رسانه ها منتشر شده است. برخی از اعضای شورای شهر تهران تاکید دارند براساس آمار بیش از 130 هزار نفر از شهرداری تهران حقوق می‌گیرند، در حالی که به صورت رسمی اعلام شده که شهرداری 68 هزار نیرو دارد.

به گزارش سحر به نقل از اعتدال، بر اساس آخرین آمار اعلامی شهرداری تهران هر ماه نزدیک به ۵۵۰ میلیارد تومان به عنوان حقوق پرداخت می‌کند و این عدد بار بسیار سنگینی را به لحاظ هزینه‌های جاری بر دوش تهران گذاشته است. این درحالی است که از ابتدای آغاز به کار دوره جدید شورای شهر و شهرداری تهران، تلاش شهردار تهران، معاون مالی و اقتصادی و مدیران ارشد شهرداری بر این نکته تمرکز یافته که چگونه حقوق این جمعیت عظیم را پرداخت کنند؟

اما اوضاع وقتی بغرنج تر می شود که محمد علیخانی، عضو شورای اسلامی شهر تهران در گفت و گو با اعتدال آمار تازه ای از تعداد حقوق بگیران را ارائه می دهد. علیخانی اظهار داشت: "پیش از این اعلام کرده بودم 135 هزار فیش حقوقی توسط شهرداری تهران صادر می شود، اما اکنون و بر اساس اطلاعات جدید، اعلام می کنم 150 هزار فیش حقوقی توسط شهرداری صادر و پرداخت می گردد."

علیخانی در ادامه افزود: "بسیاری از پیمانکاران و ناظران پروژه، نیروهایی را جذب کرده اند، که شهرداری تهران حقوق آن ها را پرداخت می کند. علت این آمار بالا نیز به دلیل به کار گیری و پرداخت به این گونه نیروهاست."

این در حالی است که به گفته برخی از اعضای شورا شهر وضعیت در برخی از شرکت‌ها و سازمان‌های وابسته به شهرداری بسیار اسفناک‌ تر است. برای مثال در شرکت بهره‌برداری مترو تعداد کارمندان بیکار، بیش از چهار هزار نفر عنوان شده که بلاپست از شهرداری حقوق می گیرند. در این وضعیت شرایط در شهرداری و به خصوص شرکت های تابعه به گونه‌ای شده‌ که اساسا فرهنگ کار از میان رفته است. شرایطی که برای حل آن باید تدبیری عاجل و کارآمد اندیشید.