براساس جدیدترین نظرسنجی میزان عدم محبوبیت دونالد ترامپ، در نوع خود رکوردی در تاریخ سیاست مدرن آمریکا برای یک رئیس‌جمهور بعد از ۹ ماه از آغاز کارش محسوب می‌شود.

به گزارش سحر به نقل از روزنامه دیلی میل، براساس نظرسنجی انجام شده از سوی ان‌بی‌سی نیوز/ وال‌استریت ژورنال میزان عدم محبوبیت دونالد ترامپ به پایین‌ترین سطح خود که معادل ۳۸ درصد است رسیده است.

در این نظرسنجی مشخص شد که تنها ۳۸ درصد آمریکایی‌ها عملکرد ترامپ را تایید می‌کنند و در مقام مقایسه ۵۸ درصد عملکرد او را تایید نکرده‌اند.

این در حالی است که پیشتر ترامپ پایین‌ترین میزان عدم محبوبیت خود را در ماه مه و با کسب محبوبیت ۳۹ درصدی تجربه کرده بود.

باراک اوباما، رئیس‌جمهور سابق آمریکا در این مقطع از ریاست جمهوری‌اش یعنی بعد از ۹ ماه میزان محبوبیت ۵۱ درصدی داشت و بیل کلینتون، رئیس‌جمهور اسبق نیز در همین مقطع از ریاست جمهوری خود میزان محبوبیت ۴۷ درصدی داشته است.

همچنین جورج دبلیو بوش نیز بعد از ۹ ماه از ریاست جمهوری خود محبوبیت چشمگیر ۸۸ درصدی را به دلیل واکنش مثبت آمریکایی‌ها به مدیریت بحران حملات ۱۱ سپتامبر از سوی او تجربه کرد.

با این حال ترامپ مشاهده کرده که میزان محبوبیتش از سپتامبر تاکنون پنج درصد کاهش یافته است. در آن زمان آمریکایی‌ها به دلیل نحوه مدیریت بحران‌های مربوط به طوفان‌های ایرما و هاروی تا حدی به او اقبال نشان دادند.

همچنین او شاهد روی گردانی دو چهره برجسته حزبش از او یعنی سناتور باب کورکر و سناتور جف فلیک بوده که هر دو تصمیم به عدم کاندیداتوری برای نمایندگی کنگره گرفته و مخالفتشان را با رفتارهای ترامپ اعلام کردند.

در عین حال قرار است به زودی اولین موارد اتهامی در پرونده تحقیقاتی مربوط به ارتباط ترامپ – روسیه اعلام و نخستین متهم دستگیر شود.

در نظرسنجی مذکور پاسخگویان جمهوری‌خواه تا حد زیادی عملکرد ترامپ را تایید کردند که به ۸۱ درصد بالغ شد و تنها ۱۷ درصد با آن مخالفت کردند.

با این حال در این نظرسنجی ترامپ میزانی از حمایت‌هایش در میان سفید پوست و رای دهندگان سفید پوست بدون مدرک تحصیلی را از دست داده و همچنین حمایت مستقل‌ها هم از او کاهش پیدا کرده است.

۳۴ درصد مستقل‌ها گفتند که با عملکرد ترامپ مخالف هستند و ۵۷ درصد عملکرد او را تایید کردند اما ۸۹ درصد دموکرات‌ها عملکرد ترامپ را تایید نکرده و تنها هفت درصد از آنها آن را تایید کردند.

در عین حال ۳۶ درصد آمریکایی‌ها گفتند که نگاه مثبتی به ترامپ دارند در حالی که ۵۴ درصد نگاهی منفی به او داشتند اما یک ماه پیش ۳۹ درصد به ترامپ نگاه مثبت و ۴۹ درصد به او نگاه منفی داشتند.

همچنین ۴۲ درصد آمریکایی‌ها گفته‌اند که نحوه مدیریت اقتصاد توسط ترامپ را دوست دارند. در عین حال ۳۵ درصد مدیریت او به عنوان فرمانده کل قوا، ۳۴ درصد مدیریت او در قبال تهدید کره شمالی و ۳۳ درصد واکنش او به کشتار بزرگ لاس‌وگاس را تایید کردند.

همچنین ۲۴ درصد از آمریکایی‌ها گفتند که از نحوه مدیریت توافق هسته‌ای ایران توسط ترامپ حمایت می‌کنند.

در عین حال ۴۸ درصد رای دهندگان گفتند که یک کنگره تحت کنترل حزب دموکرات را ترجیح می‌دهند و ۴۱ درصد خواهان کنگره در کنترل جمهوری‌خواهان بودند.