«من جناح راست سنتی نیستم و این مارک اشتباهی است که در مورد من به کار گرفته شده است.» سه سال و نیم پس از این جمله معروف اکبر ناطق نوری حالا خبرها حکایت از آن دارد که او با چراغ سبز به برخی اصولگرایان به عرصه سیاست بازگشته است.

روز گذشته خبرگزاری‌ها از تشکیل جبهه‌ای جدید به نام «اصولگرایان معتدل» در میان جریان محافظه‌کار خبر دادند که محوریت آن با ناطق نوری است. بر اساس اخبار اولیه، جبهه اصولگرایان معتدل قرار است در انتخابات پیش رو از ریاست‌جمهوری مجدد حسن روحانی حمایت کند و شورای عالی آن متشکل از ناطق نوری، سیدرضا اکرمی و کاظم جلالی است و هیات اجرایی این جبهه نیز شامل مجموعه‌ای از اصولگرایان معتدل از جمله بهروز نعمتی، عباسپور تهرانی، سیدشهاب‌الدین صدر و... است. همچنین گفته شد که بهروز نعمتی، نماینده تهران در مجلس دبیر این تشکل نوظهور است.

با این حال سید رضا اکرمی که از او به عنوان یکی از اعضای شورای عالی این جبهه نام برده می‌شود با انجام مصاحبه‌های مختلفی ابتدا نقش ناطق را نظارتی اعلام کرد و سپس عضویت او در این جبهه را به کلی تکذیب کرد.

اکرمی دیروز به میزان گفت: نقش آقای ناطق نوری در گروه اصولگرایان معتدل، یک نقش هدایتی، حمایتی و نظارتی است و قطعا در روزهای آتی جلسه‌ای میان اعضای این گروه با وی برگزار می‌شود و نقطه نظرات‌شان مورد استفاده قرار می‌گیرد. عده‌ای از اصولگرایان مجلس چه نمایندگان فعلی و چه نمایندگان ادوار دور هم جمع شده‌اند و صرفا با هدف حمایت از حجت‌الاسلام روحانی در انتخابات پیش‌رو «جبهه اصولگرایان معتدل» را ایجاد کرده‌اند. قطعا این گروه تشکیل شده، موسمی و فصلی است و با پایان انتخابات ریاست‌جمهوری دوازدهم، ماموریت آن نیز پایان می‌یابد. خبرگزاری اصولگرای تسنیم نیز در مصاحبه‌ای با اکرمی به نقل از او مدعی شد که «شایعه حضور حجت‌الاسلام ناطق‌نوری در جبهه اصولگرایان معتدل کذب است.» اکرمی البته در سومین مصاحبه روز گذشته خود ناطق نوری را حامی و ناظر این جبهه معرفی کرد.

اما بهروز نعمتی، دبیر این مجموعه در گفت‌وگو با «اعتماد» شکل‌گیری هرگونه جبهه، تشکل یا حزب جدیدی را رد کرد و آنچه رسانه‌ها از آن به عنوان جبهه اصولگرایان معتدل یاد کرده‌اند را تنها یک ستاد انتخاباتی دانست.

نعمتی در این گفت‌وگو اظهار کرد: در تشکلی که دوستان اصولگرای ما تاسیس کردند (جمنا) همه طیف‌های اصولگرایی حضور نداشتند و پیش از ورود به انتخابات نیز راه‌اندازی یک ستاد انتخاباتی در حمایت از آقای روحانی میان برخی اصولگرایان مطرح شده بود.

وی افزود: دوستان یک مجموعه‌ای را به عنوان ستاد انتخاباتی تشکیل دادند من هم دبیر آن هستم و از امروز (یکشنبه) کار ستاد شروع شده است. چیدمان استان‌ها را شروع کرده‌ایم و نام ستاد انتخاباتی‌مان هم «اصولگرایان معتدل حامی روحانی» است.

او در خصوص نقش حجت‌الاسلام ناطق نوری و علی لاریجانی در این تشکیلات گفت: من در مورد حضور این بزرگان اظهارنظری نمی‌کنم. آنها بزرگ من هستند و درست نیست من اظهارنظری داشته باشم. اگر خودشان تمایل داشته باشند صحبت می‌کنند.

نعمتی همچنین درباره طیف‌ها و افرادی که در این ستاد حاضر خواهند بود، گفت: بسیاری از عزیزان و طیف‌های گسترده‌ای از اصولگرایان اعلام آمادگی کرده‌اند تا در این مجموعه فعالیت کنند.

دبیر ستاد انتخابات اصولگرایان معتدل حامی روحانی در معرفی این مجموعه گفت: مجموعه‌ای از اصولگرایان معتدل که از تندروی و بگم بگم خسته شده‌اند با همکاری احزاب، برخی نمایندگان مجلس و افرادی با اسم و رسم مشخص این ستاد را راه‌اندازی کرده‌اند.

نعمتی همچنین نخستین جلسه انتخاباتی این ستاد را عصر امروز در محل ستاد اعلام کرد.

جبهه یا ستاد؟ چراغ سبز ناطق نوری

اصولگرایان در ادوار گذشته انتخابات نیز سابقه راه‌اندازی ستادهای انتخاباتی را داشتند که پس از برگزاری انتخابات، آن ستاد انتخاباتی تشکیل‌دهنده هسته اولیه یک تشکل سیاسی شده بود. جمعیت آبادگران مهم‌ترین تشکلی بود که پیش از انتخابات شورای دوم شکل گرفت و پس از آن انتخابات نیز تبدیل به تشکلی شد که البته فروغ چندانی در عرصه سیاست نداشت.

با این حال به نظر می‌رسد این‌بار اصولگرایان معتدل با چراغ سبز ناطق نوری وارد کار انتخابات شده‌اند و قصد دارند پس از پایان انتخابات دوازدهمین دوره ریاست‌جمهوری تشکیلات جدیدی را راه‌اندازی کنند.