بازار سرمایه در ایران قدمت طولانی و عمق زیادی در اقتصاد سنتی ایران ندارد. اما در سالهای اخیر با رشد تکنولوژی های اقتصادی و تغییر روش های تامین مالی در اقتصاد، اهمیت ویژه ای پیدا کرده است .

به گزارش سحر – پایگاه اطلاع رسانی ستاد انتخاباتی دکتر حسن روحانی- بورس اوراق بهادار به عنوان یکی از بازارهای این حوزه در ایران هنوز برای بسیاری از مردم نا شناخته است، اما در دنیا قدمت و رونق فراوانی دارد.

سرمایه گذاری خارجی در بورس ایران ، یکی از روئیاهای اقتصادی ایران برای جذب سرمایه های بین المللی و رونق بخشی به اقتصاد و معیشت مردم بوده و هست.

هر چند در این سالها روند پرو به رشدی در این بخش شاهد بوده ایم، اما نباید فراموش کنیم که تا قبل از اجرای برجام، این بازار تنها یک بازار کوچک و داخلی محسوب می شده است و حالا محلی برای تمایل سرماه های خارجی شده است.

رشد 2.7برابری ارزش معاملات بورس

 بر اساس گزارش های رسمی از بورس اوراق بهادار، ارزش معاملات بازار سرمایه در دولت یازدهم 2.7برابر شده است.

بدان معنی که ارزش بازار سرمایه از 244هزار میلیارد تومان در ابتدای دولت یازدهم، در پایان سال 95 به بیش از 635 هزار میلیارد تومان رسید .

 بر اساس این گزارش، در ابتدای دولت 6.5 میلیون نفر کد معاملاتی به 10 میلیون و 849 هزار نفر رسید که  رشد 67 درصدی داشت. همچنین سرمایه گذاری خارجی در این مدت با رشدی چشمگیر 33برابری از 390 میلیارد ریال(39 میلیارد تومان) به 13 هزار میلیارد ریال(1300 میلیارد تومان) افزایش یافت.

رشد 782 درصدی سرمایه گذاری خارجی از سال 92

این بزرگ شدن بازار دو دلیل داشت؛ اعتماد داخلی و خارجی به بازار سرمایه و بورس اوراق بهادار. بر اساس گزارش‌ها، سرمایه‌ گذاری خارجی در بازار سرمایه کشور(نه تنها بورس) در اوایل سال 1392حدود 1397 میلیارد ریال بوده که این رقم در آذرماه سال 1395 با 782 درصد رشد به 12 هزار و 321 میلیارد ریال رسیده است.

 گزارش‌ها همچنین نشان می‌دهد تحرک سرمایه‌گذاران خارجی در بازار سرمایه، افزایش چشمگیری داشته و ارزش معاملات آنها نیز نزدیک به پنج برابر افزایش یافته است.

رشد 1328 درصدی جذب سرمایه در 5سال

وزیر امور اقتصادی و دارایی هم با مرور آمار سالانه رشد اعلام کرد:میزان سرمایه گذاری خارجی در بازار سرمایه با رشد 1328 درصدی در دولت یازدهم روبرو شده است.

علی طیب نیا گفت: سرمایه گذاری خارجی در بازار سرمایه دراین دوره از حدود 870 میلیارد ریال در سال 1391 به 12 هزار و 530 میلیارد ریال در اسفند ماه 1395 افزایش یافت.

حضورسرمایه گذاران از 38 کشور خارجی در بورس

در حال حاضر سرمایه‌گذارانی از امریکا، انگلیس، اسپانیا، روسیه، آلمان، سوئیس، سوئد، لهستان، ازبکستان، جمهوری آذربایجان، چین، هلند، هند، ترکیه، لبنان، آفریقای جنوبی، ژاپن، قبرس، ایتالیا، امارات، نروژ، یونان، اندونزی، مالدیو، لهستان، هنگ کنگ، قطر، عراق، پاکستان، سوریه، لوکزامبورگ، کویت، نیوزیلند، مالزی، کره جنوبی، گرجستان، ارمنستان و افغانستان فعال هستند و در این فهرست نام 34 سرمایه‌گذار ایرانی مقیم خارج از کشور نیز دیده می‌شود. تاکنون بیش از 800 کد سهامدار خارجی در این بازار صادر شده است.