در حالی که جمهوری اسلامی ایران نقش انکارناپدیری در مبارزه با تروریست های تکفیری در کشورهای عراق و سوریه و بازگشت ثبات به این دو کشور داشته، اما مقامات اقتصادی این دو کشور مسیری متفاوت در تعامل با ایران و تجار ایرانی را برگزیده اند.

به گزارش سحر به نقل از اعتدال، در حال حاضر تجار ایرانی و محصولاتشان با موانع متعدد از سوی مقامات اقتصادی دولت های شرکای سیاسی ایران مواجه می شود و رقابت پذیری محصولات ایرانی در این دو کشور را به شدت تحت تاثیر قرار داده است.

به نظر می رسد تصمیم گیری های اقتصادی در سوریه و عراق، سیاست را به طور کامل از اقتاد جدا کرده و در این میان تنها به منافع اقتصادی خویش می اندیشند. این در حالی است حداقل به لحاظ اقتصادی ایران در این دو کشور متحمل هزینه های بسیاری گردیده و حتی به امید بهره برداری از منافع اقتصادی در این دو کشور، سرمایه گذاری های کلانی نیز انجام داده است. سرمایه گذاری هایی که به زعم بسیاری از کارشناسان اقتصادی ریسک بالایی داشته و تنها با در نظر گرفتن «هزینه های استراتژیک»، می تواند توجیه اقتصادی داشته باشد.

 با این حال مقامات سوری و عراقی بدون توجه به هزینه های سیاسی، نظامی و اقتصادی ایران در این دو کشور تنها منافع اقتصادی زود گذر کشور خود را در اولویت قرار داده و همکاری اقتصادی با کشوری که تامین امنیت آن ها را در اولویت سیاست خارجه خود قرار داده اند.

با این حال در چنین اوضاعی که تجار و فعالان اقتصادی ایران در تنگنا قرار گرفته اند، باید دستگاه دیپلماسی کشور همانگونه که درعرصه سیاسی نقشی فعال در منطقه بازی کرده، با در اولویت قرار دادن دیپلماسی اقتصادی در برنامه کاری خود، مشکلات را بر طرف نماید.

در همین رابطه، نایب رئیس اتاق بازرگانی گفت: به رغم اینکه ما با سوریه توافق‌نامه ترجیحی داریم و یک خط اعتباری یک میلیارد دلاری در اختیار آنها قرار دادیم اما سوریه در صادرات محصولات ایرانی یک‌سری محدودیت‌هایی ایجاد می‌کند که عملا نتوانیم جنس خود را صادر کنیم.

نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران در گفت‌وگو با ایلنا، در خصوص تهدیدات ترامپ و اثرگذاری آن بر روی تجارت ایران و اروپا گفت: هنوز بانک‌های بزرگ اروپایی در مورد کار کردن با ایران محتاط عمل می‌کنند ولی فضا تا حدود زیادی نسبت به گذشته بهتر شده و در نهایت تعیین این فضا به سهامداران اصلی این بانک‌ها بستگی دارد که بیشتر آنها آمریکایی هستند. البته رفته رفته در اتفاق نظری که روسیه و چین و اروپا در خصوص انتفاع جهانی در خصوص برجام دارند این امید به وجود آمده  که بانک‌ها نیز در این مسیر حرکت کنند.

سلاح ورزی در خصوص استفاده از بازارهای منطقه برای صادرات گفت: بخش مهمی از صادرات به کشورهای منطقه به دیپلماسی اقتصادی و توافق نامه‌های دو جانبه بین دولت‌ها مربوط است به طور مثال در کشوری که تعرفه 20 درصدی برای سیب ما قائل می‌شوند عملا نمی‌توانیم در آن بازار رقابت کنیم.

وی ادامه داد: در هفته‌های گذشته عراق یک شب تعرفه لبنیات را از 5 درصد به 25 درصد رساند. حل این مشکل  نه در اختیار صادرکننده و نه در اختیار اتاق بازرگانی است. بلکه این وظیفه دولت است تا از ظرفیت دیپلماسی خود استفاده کند و این مشکل را برطرف سازد.

سلاح ورزی تصریح کرد: 75 درصد از ظرفیت صادرات ما به عراق، لبنیات است. چنین اتفاقی یک اثر غیرقابل جبرانی بر صنعت لبنیات خواهدگذاشت و در ادامه شاهد ورشکست شدن برخی از فعالان این حوزه خواهیم بود.

وی ادامه داد: به رغم اینکه ما با سوریه توافق‌نامه ترجیحی داریم و یک خط اعتباری یک میلیارد دلاری در اختیار آنها قرار دادیم اما سوریه در صادرات محصولات ایرانی یک‌سری محدودیت‌هایی ایجاد می‌کند که عملا نتوانیم جنس خود را صادر کنیم.

وی افزود: در حال حاضر بازار سوریه توسط کالای قاچاق ترکیه اشباع شده و سوری‌ها نیز تمایل به مصرف آن کالاها را دارند.