انتخاب همدان به عنوان پایتخت گردشگری آسیا از سوی مسئولان دولتی گویا جدی گرفته نمیشود . به این نکته می توان از خبری که معاون اول رییس جمهور در جلسه بررسی رویداد بین المللی تبریز 2018 اعلام کرد پی برد که عنوان کرد : دولت از رویداد بین‌المللی تبریز 2018 حمایت می‌کند

تاکید جهانگیری بر تبریز 2018

انتخاب همدان به عنوان پایتخت گردشگری آسیا از سوی مسئولان دولتی گویا جدی گرفته نمیشود  .  به این نکته می توان از خبری که معاون اول رییس جمهور  در جلسه بررسی رویداد بین المللی تبریز 2018 اعلام کرد پی برد  که عنوان کرد : دولت از رویداد بین‌المللی تبریز 2018 حمایت می‌کند  . در حالی که تاکید و حمایت مسئولان دولتی بر برگزاری رویداد تبریز 2018 غیر قابل انکار است ؛  مسیولان استانی در همدان به رسانه ها اعلام میکنند  ابتدا قرار بود افتتاحیه همدان 2018 به عنوان پایتخت گردشگری آسیا با افتتاحیه تبریز 2018 به عنوان پایتخت گردشگری جهان اسلام همزمان برگزار شود اما همزمانی افتتاح این 2 رویداد بین المللی می توانست به دستاوردهای آنها آسیب بزند، لذا به دنبال تغییر در زمان مراسم افتتاحیه رویداد همدان پایتخت گردشگری آسیا هستیم تا این 2 برنامه تحت شعاع یکدیگر قرار نگیرد! این خبر به گونه ای این ابهام را به وجود می آورد که شاید دلیل جابجایی زمان برگزاری این رویداد ریشه در سوالات دیگر دارد   .

به گزارش اعتدال، اسحاق جهانگیری در این نشست  با تاکید بر اهمیت رویداد بین المللی « تبریز 2018 پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی » گفت: این رویداد فرصت مهمی است تا بتوانیم ضمن معرفی تبریز و جایگاه برجسته این شهر از لحاظ تاریخی، تمدنی ، آثار باستانی و ویژگی های منحصر به فرد، بار دیگر ایران را به دنیا معرفی کنیم.

در دوئل 2018 همدان عقب مانده است

در این زمینه  معاون اول رییس جمهور با اعلام حمایت دولت از برگزاری این رویداد از استاندار آذربایجان شرقی و نیز دستگاه های اجرایی خواست برای این موضوع اهمیت ویژه ای قائل شوند تا بتوانیم تبریز را خوب معرفی کنیم چرا که تبریز از جایگاه مهمی در کشور برخوردار است و هر امتیازی که به لحاظ تاریخی و تمدنی برای ایران قائل هستیم، بی تردید یکی از کانون های اصلی آن تبریز بوده است. این تاکیدات زمانی برای فعالان گردشگری استان همدان سوال برانگیز می شود که نقش کم رنگ تاکید بر همدان در زمینه  انتخاب این شهر به عنوان پایتخت گردشگری آسیا برجسته تر نمایان می شود .

 شهردار مطالبه گر تبریز سنگ ها را واکند

از سوی دیگر و کنار تاکیدات این مقام کشوری ؛ وقتی رسانه ها از سوی برنامه ریزان در حوزه شهری تبریز جدی گرفته می شوند نتیجه این می شود که خبر مطالبه گری شهردار تبریز بی کم و کاست از دولت سر تیتر اخبار می شود مبنی بر اینکه   تبریز ۲۰۱۸ نیازمند تخصیص اعتبار است . شهردار تبریز  در این خبر عنوان کرده است : "همانطور که سال ۲۰۱۶ برای مشهد دو هزار میلیارد ریال کمک شد و اعتباراتی برای مترو قم تخصیص یافت، ما نیز انتظار داریم از طرف دولت برای تبریز ۲۰۱۸ کمک شود." و این به نوعی تعیین تکلیف کردن و پای کار بودن برنامه ریزانی را نشان می دهد که فقط به دنبال نمایش خود در رسانه های تصویری نیستند بلکه به دنبال آن هستند که با د ستی پر کنار ارایه دهندگان برنامه حاضر شوند .

شرایط موجود در تبریز بیانگر آن است که ؛  بخش قابل توجهی از  پروژه ها در ستاد ملی و استانی رویداد بین المللی تبریز 2018، تدوین شده است، از میان این پروژه ها، طرح هایی که در برگزاری هرچه بهتر رویداد بین المللی تبریز 2018 موثر است احصاء شود تا سازمان برنامه و بودجه کشور نیز راهکارهای تامین منابع مالی برای اجرای این پروژه ها را در دستور کار خود قرار دهد.

تاکید معاون رییس جمهور هم مبنی بر اینکه اطلاع رسانی، تبلیغات و فعالیت در فضای مجازی برای معرفی هر چه بهتر این رویداد مهم یک ضرورت است بار دیگر این مهم را یادآور می شود که نقش رسانه های مجازی امروز در معرفی این رویدادها غیر قابل انکار و تاثیر گذار تر از رسانه های ملی است که هم هزینه تبلیغ و انعکاس رویداد در آن میلیاردی است و هم گستره مخاطب کمتری را در بر می گیرد

وقتی جهانگیری تاکید می کند ؛   ستاد ملی و ستاد استانی برای اطلاع رسانی در خصوص « تبریز2018 پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی» با جدیت عمل کنند تا بتوانیم این رویداد را هر چه بهتر مدیریت و با استفاده از این رویداد مهم، چهره مناسبی از ایران به دنیا معرفی کنیم این مهم خود نمایی می کند که ابر و باد و مه و خورشید و فلک در کارند تا تبریز 2018 متمایز ترین رویداد گردشگری ایران باشد

همدان چطور عنوان پایتخت گردشگری آسیا شد

و اما داستان انتخاب همدان به عنوان پایتخت گردشگری آسیا به کجا باز می گردد . همدان شهری است که از جانب سازمان میراث فرهنگی ایران در دومین اجلاس وزرای گردشگری کشورهای آسیایی جهت کسب عنوان پایتخت گردشگری آسیا انتخاب شد.  محمدکاظم خلدی نسب مشاور معاونت گردشگری که به عنوان نماینده این سازمان در جلسه مقامات عالی رتبه گردشگری دومین اجلاس وزرای گردشگری کشورهای عضو مجمع گفتگوهای آسیایی (ACD) که در تاریخ ۲۱ تا ۲۵ خرداد در شهر «سیم ریپ» کشور کامبوج  برگزار شد ،  حضور پیدا کرد و پس از بیان ارزش ها و ویژگی های تاریخی، تمدنی و گردشگری همدان، این شهر را شایسته کسب عنوان پایتخت گردشگری آسیا دانست.

این پیشنهاد که به استناد مصوبات اجلاس وزیران کشورهای عضو در آوریل ۲۰۱۴ در منامه بحرین مبنی بر معرفی شهرهای پیشنهادی برای تعیین پایتخت گردشگری آسیا داده شد، دستاوردهای زیادی را جهت معرفی ظرفیت ها و توسعه گردشگری کشور در ۳۳ کشور عضو از قاره آسیا به همراه خواهد داشت.

دومین اجلاس وزرای گردشگری کشورهای عضو مجمع گفتگوهای آسیایی (ACD) از چهار بخش تشکیل شده که عبارتند از: نشست وزرای گردشگری، نشست کارشناسان ارشد، تور بازدیدهای فنی و نیزکنفرانس گردشگری پایدار و شهرهای تاریخی که متناسب با موضوع، نمایندگانی از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری انتخاب شده و در این رویداد شرکت دارند. این قرعه در حالی به نام همدان افتاد که در رقابت با تبریز 2018 شانس کمتری به همدانی های کم بر نامه برای خودنمایی در عرصه گردشگری بین المللی داد

 

وزیران گردشگری 34کشور آسیایی میهمان رویداد همدان 2018

 به هر ترتیب پس از این انتخاب ، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان همدان به رسانه اعلام کرد: وزیران گردشگری 34کشور آسیایی میهمان رویداد بزرگ و بین المللی همدان 2018 به عنوان پایتخت گردشگری آسیا می شوند .

علی مالمیر اعلام کرده است  : هم اکنون روند احصای رویدادهای ملی و بین المللی برای برگزاری آنها در طول سال 2018 میلادی به میزبانی همدان در دستور کار قرار دارد و بعد از پیگیری های آن در سطح ملی و هماهنگی با وزراتخانه ها مربوطه، برگزاری تعدادی از این رویدادها قطعی می شود.

وی با اشاره به پیگیری های انجام شده در خصوص برپایی جشنواره بین المللی صنایع دستی با محوریت سفال در شهر جهانی لالجین، گفت: چنانچه به اجرای این رویداد بین المللی در سال 2018 موفق شویم می توان آن را یکی از مهمترین رویدادهای همدان در سال 2018 به عنوان پایتخت گردشگری آسیا برشمرد.

وی اظهار کرد: سازمان ورزش و جوانان نیز می تواند در سال 2018 با اجرای رویدادهای مبتنی بر ورزش های زمستانی و مسابقات ورزشی همچون صخره نوردی نقش بسزایی در معرفی ظرفیت های ورزشی همدان ایفا کند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان همدان بیان کرد: در حوزه گردشگری کشاورزی نیز با توجه به محصولات خاص و منحصر به فرد همدان همچون کشمش، گردو، سیر ، آلو و سیب زمینی می توان با همکاری وزارت کشاورزی در برگزاری رویدادهای متناسب با این ظرفیت ورود پیدا کرد.

مالمیر، مشاهیر ادبی همچون باباطاهر عریان و میر رضی الدین آرتیمانی را از مهمترین ظرفیت های استان همدان برشمرد و گفت: وزارت ارشاد می تواند با برگزاری برنامه های ملی همچون همایش باباطاهر در حوزه گردشگری ادبی استان همدان نقش آفرینی کند و مهمترین رویدادهای همدان در سال 2018 را رقم بزند. وی بر نقش مهم شهرداری ها در میزبانی مطلوب رویدادهای سال 2018 همدان تاکید کرد و گفت: با انتخاب شهردار جدید، بخش اعظمی از کار را می توان از طریق این نهاد دنبال کرد و در قالب ستاد اجرایی با همکاری شهرداری رویدادی در شان همدان و کشور رقم زد.

وی گفت: برگزاری نشست اعضای وابسته سازمان گردشگری در همدان نیز اتفاق‌‌ بسیار مهمی است که می‌تواند یکی از مهمترین رویدادهای همدان 2018 باشد که در گسترش و معرفی ظرفیت‌های گردشگری استان موثر باشد‌.

وی بیان کرد: 2018 سالی است که همدان به عنوان پایتخت گردشگری آسیا معرفی شد و در طول سال 2018 فعالیت های ما مختص این عنوان خواهد بود و برای افتتاح این رویداد، وزرای گردشگری 34 کشور آسیایی در همدان حضور به هم می‌ رسانند.

استان همدان که در دامان کوه الوند پهنه گسترانیده با تمدن سه هزار ساله از کهن‌ ترین شهرهای جهان و پایتخت نخستین حکومت های  ایران در دوران مادها بوده‌ است که به واسطه دارا بودن بیش از یکهزار و 800 اثر تاریخی و گردشگری در سال 85 با مصوبه مجلس شورای اسلامی به عنوان پایتخت تاریخ و تمدن ایران معرفی شد.

این استان با دارا بودن آثار تاریخی و باستانی ارزشمندی همچون تپه هگمتانه، کتیبه های گنجنامه، آرامگاه بوعلی سینا، آرامگاه باباطاهر، گنبد علویان و جاذبه های طبیعی همچون غار علیصدر هم‌ اکنون به عنوان پنجمین شهر گردشگری کشور شناخته می‌ شود.