یکی از راه های رشد اقتصادی، ارتباط سیاسی با دنیاست. ارتباطی که زمینه ساز ارتباط اقتصادی و سایر حوزه ها می شود و سرمایه گذاری های مشترک و جذب تکنولوژی را به همراه دارد.

 به گزارش سحر- پایگاه اطلاع رسانی ستاد انتخاباتی دکتر حسن روحانی - استفاده از این فرصت، زمینه رشد دهه‌های بعدی ایران است و هر دولتی بتواند ارتباط سازنده و تعاملی بیشتری با دنیا برقرار کند، راه بازتری برای توسعه ایجاد خواهد کرد.

در این حوزه، نامزدهای انتخابات دوازدهم ریاست جمهوری وعده های متنوع و گاهی روئیا پردازانه برای رشد اقتصاد ایران داده اند، اما کمتر به موضوع سرمایه گذاری خارجی و تعامل سازنده با جهان اشاره ای داشته اند.

بر همین اساس نگاهی به میزان و روند سرمایه گذاری خارجی در ایران طی 4 ساله دولت روحانی می تواند تمایز های موجود که در عمل ثابت شده اس را با شعارهایی که بدون برنامه اعلام می شوند ، روشن سازد.

 آغاز تعامل سازنده سیاسی با دنیا

بر اساس آمارهای رسمی، یک سال پس از امضای برجام،  18 رئیس جمهور و 40 وزیر خارجه به تهران سفر داشتند؛یعنی به صورت میانگین، ایران ماهانه میزبان حدود 5 هیات بلندپایه سیاسی به سرپرستی رئیس جمهور یا وزیر خارجه بوه است.

به عبارت دیگر هر 6 روز، یک هیات خارجی وارد ایران شده و اینها تازه بدون در نظر گرفتن هیات‌هایی است که در حد رئیس جمهور و وزیر خارجه نبوده اند.

به جز این،هیات های بسیار فرهنگی، اقتصادی، تجاری، مقامات اتحادیه اروپا و... هم به کشورمان سفر کرده اند که نتایج سرمایه گذاری انها در اقتصاد ایران بزودی روشن خواهد شد.

4 برابر شدن جذب سرمایه گذاری خارجی

در این حوزه همچنین باید به عواید این رفت و آمدها اشاره داشت .بر اساس آمارهای رسمی، بعد از برجام 12 میلیارد دلار سرمایه خارجی به ایران آورده شده است. گزارش‌های رسمی وزارت اقتصاد در فاصله زمانی دی 94 تا 10اسفند 95نشان می دهد که  در مجموع 12 میلیارد و 48 میلیون و 968هزار دلار سرمایه‌گذاری خارجی به تصویب هیأت سرمایه‌گذاری خارجی رسیده است.

نکته قابل تامل اینجاست که بیشترین میزان جذب سرمایه‌گذاری خارجی تا قبل از حل موضوع هسته‌ای ایران در دولت یازدهم، به سال 2012 میلادی باز می‌گردد که رقمی نزدیک به 4 میلیارد و 700 میلیون دلار بود.

 این رقم در سال 2013 میلادی به 3 میلیارد و 100 میلیون دلار و در سال 2014 به رقم 2 میلیارد و 100 میلیون دلار و در نهایت در سال 2015 به 2 میلیارد و 50 میلیون دلار کاهش یافت.

جذب 9میلیارد دلار فقط در سال 95

بر پایه این تحلیل، روند سرمایه گیری از خارج ایران، بهبود یافته و فقط در سال 1395، هیأت سرمایه‌گذاری خارجی 9میلیارد و 175 میلیون و 586 هزار دلار سرمایه‌گذاری در استان‌ها به تصویب رسانده است.

در این میان آلمان با سه میلیارد و 962 میلیون دلار سرمایه‌ گذاری خارجی مصوب برای 17 طرح جدید، در صدر کشورهای سرمایه‌ گذار در ایران قرار دارد و پس از آن اسپانیا با سه میلیارد و 200 میلیون دلار قرار گرفته است. ارمنستان، اسپانیا، افغانستان، آلمان، امارات، انگلستان، ایرلند، بلاروس، ترکیه، جزایر باربادوس، جمهوری آذربایجان، چین، روسیه، سریلانکا، عراق، عمان، فرانسه، قبرس، کویت، مالزی، هلند، هندوستان و ونزوئلا از جمله کشورهایی هستند که اقدام به سرمایه‌ گذاری در ایران کرده‌اند.

اجرای53 درصد قراردادهای سرمایه گذاری

در این حوزه همچنین قابل ذکر است که در چارچوب اقتصاد مقاومتی و فضای پسابرجام117 سند همکاری صنعت و معدن با طرف ‌های خارجی امضا شده است که همگی با شرکت‌های معتبر خارجی بوده است.

از این میان هم بیش از 53 درصد قرارها به مراحل اجرای سرمایه‌ گذاری مشترک وارد شده است . یعنی از شهریور92 (آغاز دولت یازدهم) تا آذرماه95، تنها در بخش صنعت، معدن و تجارت 159 طرح با سرمایه‌گذاری هشت میلیارد دلاری مصوب شد که 64 مورد آن با سرمایه پنج میلیارد و 500 میلیون دلاری پس از برجام تحقق یافت. در سال 1395، 52 طرح صنعت، معدن و تجارت با ارزش سرمایه‌گذاری پنج میلیارد دلاری تصویب شد. همچنین مشارکت‌ کنندگان خارجی در نمایشگاه‌های جمهوری اسلامی ایران در 9 ماهه سال 1395 (پایان آذرماه) نسبت به مدت مشابه سال 1394 رشد 2برابری را تجربه کرد.