ظهر روز یکشنبه ۱۰اردیبهشت با حضور رییس جمهور فاز نخست پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس در بندرعباس افتتاح شد. پالایشگاهی که نه تنها ایران را از صرف وارد کنندگان بنزین خارج کرده و به خودکفایی می رساند، بلکه باعث تولید مازاد بر مصرف برای صادرات بنزین نیز می شود.

به گزارش سحر- پایگاه اطلاع رسانی ستاد انتخاباتی دکتر حسن روحانی -این پالایشگاه به تنهایی معادل ۵۵ درصد مجموع تولید دیگر پالایشگاه‌های کشور، بنزین تولید می‌کند و با تکمیل همه فازهای آن مجموع تولید بنزین کشور به بیش از ۲۱۱ میلیون لیتر خواهد رسید، ضمن اینکه با در مدار قرار گرفتن تولید این پالایشگاه، ۱۴ میلیون لیتر گازوئیل به ظرفیت تولید فرآوردهای نفتی کشور افزوده می شود.

نکته جالب در این بین این است که با شروع بهره برداری از این کارخانه بزرگ نوک پیکان انتقاد اصول گریان به سمت دولت تدبیر و امید بارگشته است و جناح راستی ها به این فکر افتاده اند که بتوانند حد اکثر بهره برداری را از این مساله به نفع جناح خود برده و با سیاسی کردن مساله، ممکن از این پروژه به عنوان یکی از دستاوردهای این جناح یاد کنند.

«حسین هاشمی تختی نژاد» نماینده بندر عباس شاید اولین کسی بود که جرقه این جریان را زد، وی در روز دوشنبه در مصاحبه ای با یکی از رسانه های اصول گرا با انتقاد از اظهارات رئیس جمهور که افتتاح و بهره برداری از پروژه ستاره خلیج فارس را یکی از نتایج برجام خوانده بود، گفته است که «اینکه اجرا و بهره برداری از این پروژه را از برکات برجام معرفی می کنیم، حرف دقیقی نیست.»

وی زمان انجام پروژه ستاره خلیج فارس را مربوط به زمان تحریم ها و اجرای آن را مربوط به دولت گذشته دانسته و یادآوری کرده است که «البته مشکلاتی برای واردات برخی تجهیزات وجود داشت، اما مسئولان برای اجرای این پروژه تلاش زیادی کردند.»

این درحالی است که این پروژه یکی از پروژه های بزرگ وزارت نفت بوده است که به گفته «سردار عبداللهی» فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء از سال ۱۳۸۹ و بعد از خارج شدن دو شرکت اروپایی که قبل از تحریم ها مسئولیت ساخت آن را در دست داشتند، بر عهده قرارگاه خاتم گذارده شده است.

فعالیت های عملیاتی طرح احداث پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس در اوایل دولت نهم از بهمن ماه سال 1385 با ثبت و تأسیس شرکت نفت ستاره خلیج فارس و با ترکیب سهامداران به‌صورت زیر آغاز به کار کرد.

ــ شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی —------> 40 درصد

ــ شرکت پتروگاس (اندونزی) —------> 50.01 درصد

 صندوق های بازنشستگی صنعت نفت —------> 9.09 درصد.

اما در در اواخر سال 87 به‌دنبال عدم فعال بودن شرکت پتروگاس و همچنین ورود شرکت نفت و گاز تأمین، ترکیب سهامداران آن تغییر کرد، البته در طول سالیان گذشته این ترکیب بارها دستخوش تغییرات شد که در نهایت با با روی کار آمدن دولت یازدهم بار دیگر ترکیب سهامداران تغییر یافته و شرکت پتروگاس (اندونزی) به‌طور کلی از ترکیب سهامداران خارج و ترکیب نهایی آن به صورت زیر شد.

ــ شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی —------> از 48 درصد به 17.9 درصد

 صندوقهای بازنشستگی صنعت نفت —------> از 11.08 درصد به 33.1 درصد

ــ شرکت نفت و گاز تأمین —------> از 38.77 درصد به 49 درصد

ترکیب سهام نشان می دهد که قرار گاه خاتم الانبیاء هیچ سهامی در این شرکت بزرگ نفتی ندارد و صرفا به عنوان یک پیمانکار این خدمت را برای کشور انجام داده است.

اما در روزهای گذشته رسانه های اصول گرا و بخصوص رسانه ملی سعی کردند این دستاورد بزرگ را به عنوان یکی از اقدامات خود در کشور قلمداد کنند، به طوری که روز گذشته نیز یک برنامه تلوزیونی مختص این موضوع از جانب صدا و سیما پخش و تلاش شد قرارگاه خاتم به عنوان اصلی ترین نهاد در ساخت و به سرانجام رسیدن این پروژه معرفی گردد.

این در حالی است که بسیاری از کارشنسان بر این اعتقاد هستند که نقش این قرار گاه در احداث این پروژه تنها به عنوان یک پیمانکار دست اول بوده و به عنوان مجری طرح مسئول ساخت و تکمیل پروژه را نیز بر عهده داشته است.

از سوی دیگر جناح راستی ها این گونه القا می کند که این پروژه تماما بدست متخصصان این قرار گاه تامین شده است این درحالی است که به گفته خود مسئولان سپاه پاسداران و دست اندرکاران این طرح، پروژه مذکور بعد از اعمال تحریم ها چندین سال متوقف شده بود و بعد از لغو تحریم ها و به فرجام رسیدن برجام شرکت های اروپایی از جمله شرکت زیمنس حاظر به همکاری با پیمانکاران ایرانی شده اند.

همانگونه که اشاره شد، به نتیجه رسیدن برجام نقش اساسی در تامین و تجهیز پالایشگاهی که امروز ما را از واردات بنزین بی نیاز می کند، داشته است و اگر این تعامل با دنیا برقرار نمی شد و همکاری شرکت های تامین کننده و سازندگان خارجی تحت تحریم های ظالمانه همچنان میسر نبود، حالاحالاها نمی توانستیم جشن بهره برداری از پالایشگاه ستاره خلیج فارس را برگزار کنیم، چه برسد به اینکه بخواهیم بهره برداری های سیاسی خودمان را به آن اضافه کنیم!

به نظر می رسد این سخن یکی از مسئولان وزارت نفت که گفته بود، «اگر برجام نبود تا صد سال دیگر نیز این پروژه به بهره برداری نمی رسید» حرف درستی باشد. این مساله از سوی پیمانکار نیز مورد تائید قرار گرفته است و لذا بهتر است گروه ها و جریانات سیاسی به جای بی اخلاقی و مصادره به مطلوب پروژه های مهم و تاثیرگذاری اقتصادی علاوه بر رعایت اخلاق، واقعیات را نیز به مردم بگویند.