کارنامه عمل دولت یازدهم، حمایت اصلاح طلبان و میانه روها، سیاست تنش زدایی و بسیاری از مولفه های دیگر از جمله مسائلی است که از دید رسانه های عرب زبان، اقبال «حسن روحانی» را برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری آینده افزایش داده است.

به گزارش ایرنا، فضای سیاسی ایران رنگ و بوی انتخاباتی به خود گرفته است. تحولات مربوط به انتخابات ریاست جمهوری که قرار است 29 اردیبهشت ماه برگزار شود، از موضوع های مورد توجه رسانه های بین المللی به شمار می رود. در این زمینه، رسانه های جهان عرب نیز از رویدادها و حاشیه های انتخاباتی در ایران غافل نمانده اند و این روزها تحلیل هایی در این زمینه منتشر می کنند. در ادامه این گزارش نگاهی به مهم ترین محورهای تحلیلی رسانه های عربی در مورد انتخابات ایران خواهیم داشت.

** شانس بالای روحانی برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری

روزنامه های «الحیات» چاپ لندن و عربی «21 مصر»، تارنمای «ارم نیوز» امارات، شبکه های «النباء» عراق، «الجزیره» قطر با اشاره به کارنامه روحانی و برخی دیگر از مولفه ها، فرصت پیروزی روحانی در انتخابات ریاست جمهوری بالا ارزیابی کردند.

به نوشته روزنامه الحیات، روزنامه های ایران درباره مناظره انتخاباتی اختلاف دیدگاه دارند. روزنامه های هوادار جریان اصلاح طلب از حسن روحانی و «اسحاق جهانگیری» حمایت کردند. این در حالی است که برخی از روزنامه های وابسته به جریان اصولگرایی از سید «ابراهیم رئیسی» و برخی دیگر از «محمد باقر قالیباف» حمایت کردند. این نشان می دهند برای اصولگرایان بسیار سخت است بر روی یک کاندید به توافق نظر برسند. این در شرایطی است که بیشتر شهروندان ایران تمایل دارند روحانی برای ادامه برنامه های اقتصادی خود به ویژه پس از توافق هسته ای و نگرش مثبت برای حل مشکلات اقتصادی مانند بیکاری، رکود و تورم در سمت ریاست جمهوری باقی بماند.

به نوشته ارم نیوز، تحلیلگران مسائل ایران معتقدند روحانی شانس بیشتری را برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری دارد. روحانی از پشتیبانی بسیاری از قشر جوان ایران به ویژه نخبگان برخوردار است. روحانی به حمایت میانه روها و اصلاح طلبان تکیه کرده است. آنان می توانند مردم را به نفع روحانی روانه پای صندوق های رای کنند. همانطوری که در انتخاب سال گذشته چنین کردند. به طوری فهرستی که توسط آیت الله «علی اکبر رفسنجانی» و روحانی در تهران رهبری می شد توانست همه 30 کرسی مجلس را از آن خود کند. این موضوع سبب شده است که جریان اصولگرایی به دنبال بازنگری در محاسبات خود باشد.

به نوشته شبکه النباء، برخی تحلیل ها نشان از این دارد روحانی شانس بیشتری برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری دارد. نخست اینکه در ایران این موضوع سابقه دارد که رئیس جمهوری دو دوره ای است. همانطوری که آیت الله سید «علی خامنه ای»، مرحوم آیت الله علی اکبر هاشمی رفسنجانی، سید «محمد خاتمی» و «محمود احمدی نژاد» دو دوره متوالی رئیس جمهوری ایران شدند. دوم اینکه روحانی رئیس جمهوری کنونی ایران توانست به بسیاری از عهدهای خود با مردم وفا کند. او توانست بحران برنامه هسته ای ایران را با توافق تاریخی با کشورهای گروه 1+5 پشت سرگذارد و با این پیروزی، او نخستین رئیس جمهوری ایران است که توانست از راه مذاکره با غرب دستاوردهایی را برای ایران به ارمغان بیاورد. سوم اینکه روحانی توانست با برقراری توافق هسته ای تحریم ها را از ایران بردارد.

ایران با رفع تحریم ها توانست به بسیاری از اموال بلوکه شده خود دست یابد و با شرکت های خارجی قرار دادهایی را امضا کند و با کشورهای اروپایی و جهان وارد تعامل شود. در نتیحه این توافق، تولید نفت در ایران افزایش یافت و نفت ایران به بازارهای بین المللی وارد شد. تورم به طور قابل ملاحظه ای کاهش و سطح سرمایه گذاری خارجی در ایران افزایش یافت. چهارم اینکه حمله هایی که به روحانی می شود به زودی بر محبوبیت او در داخل می افزاید. زیرا متهم کردن او در هنگام انتخابات از سوی رقبای او تنها برای به دست آوردن جایگاه سیاسی است. پنجم اینکه قدرت جریان اصلاح طلب پس از پیروزی این جریان در انتخابات مجلس و مجلس خبرگان رهبری که سال گذشته برگزار شد، افزایش یافت.

از این رو، حمایت شهروندان ایرانی از جریان اصلاح طلب ادامه خواهد یافت. ششم اینکه در داخل ایران روحانی از هواداران اصلاح تدریجی است. او از جریان عملگرا و خواستار بهبودی حقوق بشر در ایران و تحقق حقوق عامه است. او در داخل ایران برخلاف رقبای خود دارای پیشینه سیاسی مثبت است. هفتم اینکه روحانی توانست با سیاست های سنجیده خود اعتماد غرب را به دست آورد.

به نوشته الجزیره، مخالفان روحانی تلاش می کنند پیروزی هسته ای را شکستی برای ایران جلوه دهند. این در حالی است که مردم ایران معتقدند که این توافق ایران از انزوا خارج کرد و ده ها هیات اروپایی در نتیجه این توافق به ایران سفر کردند. همچنین در نتیجه این توافق بار دیگر ایران به بازارهای جهانی نفت وارد شد و صادرات این کشور افزایش یافت.

به نوشته روزنامه عربی 21، روحانی سیاست اعتمادسازی با غرب را در دستور کار قرار داد. این شیخ دیپلمات موفق شد پرونده هسته ای ایران را از دالان های شورای امنیت دور کند و با کشورهای گروه 1+5 به مذاکره پردازد. او سیاست تنش زدایی را در دستور کار قرار داد و از سیاست تهدید به جنگ و تنش زدایی دوران احمدی نژاد فاصله گرفت.

** تکیه انتخابات بر روی ستون مردمسالاری

تارنمای «العهد» لبنان هم در گزارش خود از انتخابات ریاست جمهوری ایران وجود مردمسالاری در این کشور را در کانون توجه قرار داد. و آورده است : مردمسالاری یکی از مهمترین ستون هایی است که انتخابات ایران بر روی آن استوار است. این مساله یکی از ویژگی هایی است که جمهوری اسلامی به آن آراسته شده است. قانون اساسی ایران بر این موضوع تاکید می کند که اداره امور کشور بر آرای عمومی متکی است. همچنین انتخابات اساسی برای تشکیل دولت است که رئیس جمهوری در راس آن قرار می گیرد.

طبق قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، رئیس جمهوری این کشور با اکثریت ارای مردم انتخاب می شود اگر هیچ یک از کاندیدها نتوانند در مرحله اول اکثریت آرا را از آن خود کنند دور دوم انتخابات هفته بعد برگزار می شود و در این دوره دو تن از کاندیدهایی که بیشترین ارا را به دست آورده اند رقابت می کنند. برای نظارت بر شفافیت انتخابات، کمیته هایی مانند کمیته نظارت بر تبلیغات انتخابات انتخابات تشکیل می شود. این کمیته نظارت می کند که همه کاندیدها به طور برابر از امکانات دولتی برای تبلیعات برخوردار شوند.