رئیس ستاد هنرمندان دکتر حسن روحانی نامزد انتخابات ریاست جمهوری، مهمترین هنر دولت تدبیر و امید را اعتماد به اهالی فرهنگ وهنر و مردم دانست و با بیان اینکه هنرمندان امروز بر صندلی تکریم نشسته اند، گفت: دولت یازدهم طی چهار سال گذشته اقتصاد خلاق را در اولویت قرار داد.

به گزارش سحر-پایگاه اطلاع رسانی ستاد انتخاباتی دکتر حسن روحانی - حجت الله ایوبی روز دوشنبه در نشست خبری افزود: خوشحالم در کشوری که به نام جمهوری اسلامی ایران است، با زبان رای با یکدیگر سخن می گوییم. در جهانی که زبان غالب آن خشونت، جنگ و اسلحه و تماشای صحنه های دلخراش است، مهمترین آیین مدنی کشورهای توسعه یافته را داریم.

وی با بیان اینکه ثبات و آرامش کشور را مدیون شهدای جنگ تحمیلی هستیم، ادامه داد: طی این سال ها شور و نشاط بسیار معناداری را در آیین انتخابات شاهد بوده ایم و آن را نتیجه رزمندگان مقاومت می دانیم و به خانواده های آنان ادای احترام می کنیم.

ایوبی درباره اهداف برگزاری این نشست خبری گفت: با توجه به اهمیت مباحث فرهنگی که معمولا در حاشیه گفت وگوهای سیاسی قرار می گیرند و آنطور که شایسته هست نوبت به فرهنگ و هنر نمی رسد، آقای روحانی از ستاد هنرمندان خود خواسته اند که این توجه دنبال شود. این فضا فرصت خوبی است تا مطالبات اهالی فرهنگ و هنر با نامزدهای ریاست جمهوری مطرح شود و قرار بر این شد تشکل های فرهنگی و هنری تا پیش از مناظره بعدی خیلی شفاف خواسته ها و سووالات خود را مطرح و نامزدها نیز پاسخ خود را بیان کنند.

** مردم نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری را رصد می کنند

رئیس سابق سازمان سینمایی افزود: برایم جالب و مهم است که رفتار رای دهی طی سال های اخیر از انگیزش های عاطفی و احساسی عبور کرده و به رفتار عقلانی گرایش یافته است. مردم نامزدهای ریاست جمهوری را با دقت رصد و برنامه های آنها را بررسی می کنند و این برنامه های نامزدهاست که امروز حرف اول را می زند.

** فرهنگ وهنر در جهان امروز شغل آفرین است

وی با اشاره به مهمترین اتفاقات و دستاوردهای دولت یازدهم در حوزه فرهنگ و هنر ادامه داد: مهمترین برنامه های نامزدها تاکنون در مناظره ها تاکید بر ایجاد شغل بوده است. باید یادآوری کنیم که در جهان امروز فرهنگ وهنر شغل آفرین است و صرفا امری تشریفاتی و سرگردمی آفرین نیست. آمار سال 2004 شهر لندن حکایت می کند 23.8 درصد شاغلان این شهر در عرصه فرهنگ و هنر مشغول به کار هستند. این آمار در پاریس 54.4 درصد است. فرهنگ و هنر، اقتصاد خلاق و همراه با اندیشه ای را رونق می دهد و متاسفانه در اصفهان 4.8 درصد در این بخش فعال هستند. آن هم در شهری که گردشگران زیاد و آثار باستانی و بسترهای فرهنگی و هنری زیادی دادرد. این یک تلنگر به نامزدهای ریاست جمهوری است که می توان با اقتصاد هنر خلاق شغل ایجاد کرد.

** دولت یازدهم به اقتصاد خلاق اولویت داد

ایوبی همچنین گفت: توجه ویژه به اقتصاد هنر در دوره های قبلی مورد غفلت واقع شده است. دکتر جنتی و دکتر صالحی امیری دو وزیر فرهنگ دولت یازدهم مساله اقتصاد خلاق را مورد اهمیت قرار دادند.

رئیس ستاد هنرمندان دکتر حسن روحانی با اشاره به چاپ نشریه اقتصاد خلاق مبنی شغل آفرینی در عرصه فرهنگ و هنر بیان کرد: نشریه ای به این نام در فضای هنری در حال چاپ است. رونق گیشه های تئاتر و تیراژهای بالای آلبوم های موسیقی در این دولت همواره دغدغه بوده و به آن اهمیت داده شده است. اما اگر به دو دولت گذشته نگاه کنیم، باید توجه کنیم که دولت تدبیر و امید در چه شرایطی کار را به دست گرفت.

** جامعه فرهنگی و هنری در سال 92 با بحران های فراوانی روبرو بود

وی افزود: در سال 92 جامعه فرهنگی و هنری با بحران های فراوانی روبرو بود و بخش عمده ای از وقت ما صرف حل این بحران ها شد. متاسفانه این اندیشه در دولت های نهم و دهم داشت رواج می یافت که هنر برانداز است و نسبتی با نظام جمهوری اسلامی ایران ندارد و این یک ظلم بزرگ به جامعه هنری کشور بود که چهره فرهنگی ایران را در داخل و خارج از کشور مخدوش می کرد. در حالیکه ما رنسانس هنر بعد از انقلاب اسلامی ایران را شاهد بوده ایم. سینما در گذشته بر سر موضع اتهام بود. تفرقه در انجمن خوشنویسان ایجاد و خانه سینما فعالیتش متوقف شده بود. سینما به بحران مخاطب دچار بود. سالن های آمفی تئاتر و موسیقی در حال تعطیلی بودند.

** هنرمندان امروز بر صندلی تکریم نشسته اند

رئیس ستاد هنرمندان دکتر حسن روحانی با بیان اینکه بازگرداندن امید به فرهنگ و هنر مهمترین دستاورد چهار سال ریاست جمهوری بود، ادامه داد: خوشبختانه امروز بحران مشروعیت تمام شده و هنرمندان بر صندلی تکریم قرار دارند. امروز رونق اقتصادی در عرصه فرهنگ و هنر آغاز شده است. سینما در این سه سال و نیم به اندازه هشت سال دو دولت گذشته رشد داشته است. ۵۰۰ درصد فروش را در حوزه موسیقی شاهد بوده ایم.

** جوانه های امید در هنر روییدن گرفته است

وی با اشاره به وضعیت تئاتر در دولت یازدهم عنوان کرد: تئاتر که هیچ وقت نمی توانست هزینه های خود را تامین کند، فروش های خوبی در حال حاضر دارد. بخش خصوصی در تئاتر فعال شده و همه اینها حکایت از جریان یافتن امید دارد. همچنین هنرمندان دارای مشکل حقوقی یا آنانی که نمی خواستند کار کنند امروز در هنر فعال هستند.

ایوبی با اشاره به جوانه زدن امید در حوزه هنر گفت: گرچه مشکلاتی هنوز هست اما جوانه های امید در هنر روییدن گرفته است. در دو دولت قبل وقتی هنرمندان با مقامات در یک قاب قرار می گرفتند، مجبور به عذرخواهی برای حفظ جایگاه خود می شدند. اما اکنون اهالی هنر گرچه نقدهایی فرهنگی دارند، اما فضای امن تری در عرصه فرهنگ را حس می کنند.

** شرایط بازگشت سرمایه در هنر را احیا کردیم

رئیس ستاد هنرمندان دکتر حسن روحانی همچنین خاطر نشان کرد: خوشبختانه شرایط بازگشت سرمایه در هنر را داشته ایم. موج مهاجرت هنرمندان از کشور کنترل شده است. سرمایه های اقتصادی نیز بازگشته است و بخش خصوصی از نادرترین دوره هایی است که در هنر فعال شده است. پیش از این در تولید فیلم در سینما ۷۰ درصد در اختیار بنیاد فارابی به عنوان بخش دولتی بود و امروزه فقط ۱۰ درصد است و بقیه به بخش خصوصی مربوط می شود.

وی با اشاره به اعتماد سازی دولت یازدهم برای اهالی فرهنگ و هنر و عموم مردم توضیح داد: یکی از برنامه های ما از ابتدا مردمی کردن فرهنگ و هنر و خارج کردن آن از فضای دولتی و گلخانه ای بود تا رابطه بین مردم و هنرمندان عمیق تر شود. نمی خواستیم هنرمندان تئاتر و موسیقی برای ما فیلم بسازند. بلکه می خواستیم برای مردم اثر تولید کنند.

ایوبی با اشاره به مردمی شدن تئاتر در ایران طی دولت یازدهم افزود: مردمی کردن تئاتر در کشورها معمولا فرآیندی زمان بر است زیرا این محصول فرهنگی عمدتا اشرافی تلقی می شده است اما آقای روحانی تاکید داشتند امور به اصناف واگذار شود. برخی از این اصناف قبل از این دولت در بحران های مالی قرار داشتند و از شرایط مناسبی برخوردار نبودند.

** بحران ها را مدیریت کردیم

رئیس سابق سازمان سینمایی با اشاره به یک ضرورت در بیان دیدگاه های نامزدهای انتخابات افزود: معتقدم پیش از هر چیز باید از نامزدها درباره نگاهشان به فرهنگ و هنر پرسید. زیرا اگر آنها سوء ظنی درباره این امر داشته باشند، کاری پیش نخواهد رفت. دکتر روحانی باور دارند که باید امور به اصناف واگذار شود. ما چهار سال گذشته در فضای هنر سعی کردیم بحران ها را مدیریت کرده و عدالت را بخش های مختلف در نظر داشته باشیم. جلوی تولیدات فاخر و پر هزینه گرفته شد و توجه ویژه ای به زیرساخت ها صورت گرفت.

ایوبی با اشاره به فضای باز ایجاد شده برای فعالیت هنرمندان جوان در دولت یازدهم توضیح داد: در این دولت راه برای ورود جوانها باز شد. در سینما و موسیقی افرادی ورود کردند که نتیجه آن رونق گرفتن هر عرصه بود. همچنین در عرصه بین الملل حضور خوب و مقتدرانه هنرمندان در دنیا را شاهد بودیم. موفقیت های بزرگی در بازارهای داخلی و خارجی در هنرهای تجسمی ایجاد و امید در این حوزه جریان یافت. تعداد گردشگران افزایش یافت. رکوردهای تاریخ سینمای ایران زده شد و تقریبا هر روز بطور متوسط یک جایزه دستاورد سینما به طور مشخص در سال ۹۴ بود. اعطای مجوزهای ساخت و نمایش فیلم در دولت های قبلی گاهی بیش از دو سال طول می کشید. اما این بازه زمانی در دولت یازدهم کوتاه شد.

وی درباره وضعیت حوزه کتاب نیز بیان کرد: از ۶۸ هزار عنوان کتاب در سال ۹۱ به ۱۸۷ هزار عنوان کتاب در این سال رسیدیم. مهمترین رویکرد در این دوران که سه سال و نیم از آن گذشته است، این بود که با وجود مشکلات موجود، امروزه موتور لوکوموتیو فرهنگ و هنر که روشن شده، روشن و در حال حرکت بماند.

معاون سابق سینمایی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین درباره ضرورت های فرهنگ و هنر در دولت جدید عنوان کرد: احساس وظیفه کردم موج ایجاد شده در فرهنگ و هنر را تلاش کنم که ادامه یابد، اگر این قطار به هر دلیلی متوقف شود، موج یاس دوباره ای در فرهنگ وهنر ایجاد می شود. می دانم اگر برنامه های دولت یازدهم ادامه یابد و تثبیت شود، دوران شکوفایی فرهنگ و هنر در ایران رونق خواهد گرفت. اعتماد به اصناف نباید متوقف شود. از طرفی بخش خصوصی که سرمایه خود را با اعتماد به هنر صرف کرده اند، نباید ناامید شود.

** نامزدها فرهنگ و هنر را جدی بگیرند

وی خطاب به نامزدهای انتخاباتی ریاست جمهوری ادامه داد: از نامزدها می خواهم فرهنگ و هنر را جدی ببینند. به وضوح دیدم در دولت یازدهم توجه به صنوف، اصلی اساسی برای دولت بود. گاهی دولت تلاش خود را کرد اما کنسرتی تعطیل شد و فیلمی بر پرده اکران قرار نگرفت و دولت از این بابت بطور جدی ناراحت بود و گاهی برخی مسائل تحت اختیار قوه مجریه قرار نداشت. دولت آقای روحانی هرجا احساس کرده حقی از هنرمندی تضییع شده است، خود را موظف می داند حقوقش را به او بازگرداند. ما همیشه در کنار اهالی فرهنگ و هنر بوده ایم نه در مقابل آنها. هم خود به هنرمندان اعتماد کرده و هم سعی کرده فضای اعتماد را بین دستگاه های دیگر و هنرمندان ایجاد کنیم.