از جمله افراد حلقه نخست اطراف «حسن روحانی» است؛ خیلی‌ها ترکیب کابینه دوازدهم را حاصل لابی‌های او می‌دانند؛ «محمود واعظی». رئیس‌جمهوری معتقد است که برای انتخاب وزرایش تحت هیچ‌گونه فشاری نبوده است؛ درست هم می‌گوید، چراکه افراد مشاور روحانی همه همسوی خودش بودند، مانند واعظی؛ یعنی رئیس دفترش در دولت دوازدهم و وزیر ارتباطاتش در دولت یازدهم، سودای وزارت خارجه برای دولت یازدهم داشت؛ البته با توجه به سوابقش هم با ارفاق می‌شد او را جزء گزینه‌ها در نظر گرفت، اما وقتی نام دیپلماتی مانند «محمدجواد ظریف» در میان باشد، قطعا بقیه نام‌ها با هر سابقه‌ای در وزارت خارجه کمرنگ می‌شوند.

به گزارش سحر به نقل از شرق، محمود واعظی از سال ٩٢ و با پیروزی حسن روحانی، نقش بیشتری در سیاست پیدا کرد؛ هرچند برای وزارت خارجه انتخاب نشد ولی به وزارت ارتباطات رفت. او عضو حزب اعتدال و توسعه هم هست؛ همان حزبی که بسیاری از نزدیکان روحانی هم عضو آن هستند؛ حزبی که خاستگاه خود روحانی هم هست. مدتی هم خبرهایی مبنی بر انتصاب همسر واعظی در برخی دستگاه‌های دولتی شنیده می‌شد که البته فرصت تحقق پیدا نشد.

حالا عده‌ای از نمایندگان از برخی رفتارهای واعظی پس از انتصابش به ریاست دفتر رئیس‌جمهوری گلایه دارند؛ همچنان که از برخی دخالت‌ها در جریان انتخابات هیئت‌رئیسه سال دوم مجلس دهم گلایه داشتند. در‌عین‌حال برخی اصلاح‌طلبان مجلس هم حاضر به صحبت در این زمینه نیستند!

میرزایی‌نکو، نماینده دماوند، از دستور واعظی بر نامه‌ای که مخاطبش رئیس‌جمهوری بوده گلایه دارد. او همچنین از کاهش ارتباطات رئیس‌جمهوری گلایه دارد، آن هم پس از اینکه وزیر ارتباطات دولت یازدهم در دولت دوازدهم رئیس دفتر رئیس‌جمهوری شده است. رحیمی، نماینده تهران، هم از لزوم جلوگیری از موازی‌کاری‌ها با وزارت خارجه سخن می‌گوید.

مأموریت رئیس دفتر نباید با وزارت خارجه تداخل کند

چندی پیش واعظی در قامت رئیس دفتر رئیس‌جمهوری سفری به جمهوری آذربایجان داشته و در جلسه‌ای سخنرانی کرده بود، او همچنین دیدارهایی دیپلماتیک با مقامات این کشور داشت؛ هرچند خیلی‌ها از این دیدارها متعجب شدند و آن را در وظایف رئیس دفتر ندانستند، اما علیرضا رحیمی، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس، نظر دیگری دارد؛ او در این باره گفته: «آقای واعظی در دولت یازدهم به اعتبار اینکه وزارت ارتباطات، به عنوان رئیس گروه کمیسیون مشترک ایران و جمهوری آذربایجان بودند ولی حالا اگر جایگزینی برایشان انتخاب نشده، احتمالا به اعتبار همان بودند». او ادامه داد: «اما به‌هر‌حال رئیس دفتر رئیس‌جمهوری ممکن است مأموریت‌های ویژه داشته باشند ولی به‌هر‌حال کمیسیون مشترک دو کشور بر اساس تصمیم هیئت وزیران مسئولش مشخص می‌شود».

او درباره مأموریت‌های رئیس دفتر رئیس‌جمهوری افزود: «مأموریت‌هایی که برای رئیس دفتر رئیس‌جمهوری تعریف می‌شود، در قالب دفتر رئیس‌جمهوری برایشان تعریف می‌شود. اما درباره جمهوری آذربایجان چون در این مورد خاص سمت قبلی‌اش رئیس کمیسیون مشترک ایران و جمهوری آذربایجان بوده، احتمالا به همین خاطر بوده». با این حال،‌او به «ایلنا» گفته که «ممکن استرئیس‌دفتر رئیس‌جمهوری نیز مأموریت‌هایی خاص در حوزه دفتر ریاست‌جمهوری داشته باشد و طبیعتا این مأموریت‌ها نباید تداخلی با حوزه کاری وزارت خارجه داشته باشد».

نماینده مردم تهران ادامه داد: «رئیس‌دفتر رئیس‌جمهوری می‌تواند به‌عنوان نماینده ریاست‌جمهوری بعضا در مراسم‌های رسمی و غالبا تشریفاتی شرکت کند اما اینکه حامل پیام دیپلماتیک باشد، ممکن نبوده و معمولا چنین سفرهایی ازجانب وزارت امور خارجه انجام می‌شود و عرف و پروتکل بین‌المللی این‌طور ایجاب می‌کند».

ارتباطات قطع‌شده

قاسم میرزایی‌نکو، عضو فراکسیون امید، به زمان خدمتش در دفتر ریاست جمهوری سیدمحمد خاتمی اشاره می‌کند و می‌گوید: «زمانی‌که ما در دوران اصلاحات در دفتر رئیس‌جمهوری به‌عنوان بازرس ویژه بودیم، مجموعه دفاتر موظف بودند که دستور کاری را که رئیس‌جمهوری نیاز دارد، آماده کنند و ارتباطاتش را فراهم کنند». او اما درباره ارتباطات روحانی در دولت دوازدهم گفت: «متأسفانه ارتباطات قطع شده؛ یعنی حداقل هیچ‌کدام از مجامع استانی پس از دور دوم آقای روحانی دیداری نداشتند؛ با هیچ فراکسیونی جلسه‌ای برگزار نکرده است».

پاسخ رئیس دفتر به رئیس‌جمهوری!

او همچنین از نامه‌نگاری برای دیدار کمیته حصر فراکسیون امید برای دیدار با رئیس‌جمهوری خبر داد؛ درخواست‌هایی بدون پاسخ از سوی دفتر روحانی: «کمیته رفع حصر از رئیس‌جمهوری درخواست ملاقات کرده بودیم؛ یعنی ما به عنوان کمیته حصر به آقای امیری معاون پارلمانی شاید بیش از پنج بار نامه دادیم و مکاتبه کرده‌ایم. چون ما با همه سران قوا، یعنی آقای آملی لاریجانی و علی لاریجانی، همچنین علی شمخانی دبیر شورای‌عالی امنیت ملی، وزیر اطلاعات و دوستان مختلف ملاقات کردیم ولی آقای رئیس‌جمهوری وقت ندادند». او به مورد دیگری هم اشاره می‌کند: «در مورد بودجه هم با آقای صادقی در فراکسیون شفاف‌سازی، متنی را با هفت بند برای آقای روحانی تهیه کردیم که آقای رئیس‌جمهوری، این موارد را دستور بدهید که در بودجه انجام شود؛ باز آقای واعظی روی این نامه دستور دادند». دستور رئیس دفتر روی نامه‌ای که مخاطب آن رئیس‌جمهوری است، می‌تواند سرآغاز یک بدعت باشد؛ بدعتی که می‌تواند به قدرت‌گرفتن بیش از اندازه رئیس دفتر منجر شود و این افزایش قدرت تبعات سیاسی و حواشی زیادی خواهد داشت.

تذکر به واعظی: مطالب به روحانی برسد

میرزایی‌نکو گفته که «باید تذکر جدی داد که مطالب باید به رئیس‌جمهوری برسد؛ باید ایشان (واعظی) می‌گفت مطالبی که شما به عنوان فراکسیون شفاف‌سازی بیان کردید، به عرض رئیس‌جمهوری رسید و ایشان گفتند فلان. آقای واعظی خودشان ارجاع دادند که آقای نوبخت رسیدگی کنید». او خود روحانی را هم در این قضیه مقصر می‌داند: «به نظرم مقصر هم خود رئیس‌جمهوری است؛ شاید هم خود ایشان گفته و این اختیارات را داده باشد. اما در مجموع ارتباطات رئیس‌جمهوری را نمی‌توان گفت محدود شده، شاید بهتر باشد بگوییم سازماندهی بهتری صورت گرفته که سر رئیس‌جمهوری خلوت شود؛ ولی ارتباط رئیس‌جمهوری با نمایندگان، با مسئولان تصمیم‌گیر و قانون‌گذار و همچنین مجریان قانون باید برقرار باشد؛ الان به نظرم کاهش یافته است».

حذف معاونت اجرائی؟

او همچنین در مورد عدم انتصاب معاونت اجرائی و گفته‌های واعظی در این مورد، گفت: «با خبری که آقای واعظی گفتند مبنی بر اینکه فعلا معاونت اجرائی نخواهیم داشت، احتمالا وظایف این معاونت را خودش انجام خواهد داد». او در توضیح تبعات این اقدام گفت: «برای همین هیچ سفر استانی هم انجام نشده است؛ معاون اجرائی به استان‌ها می‌رفت و اوضاع را بررسی می‌کرد؛ هر دو ماه یک بار برای رئیس‌جمهوری سفر استانی تدارک می‌دید؛ ولی الان می‌بینیم که این سفرها تعطیل شده‌اند؛ غیر از سفر سیستان‌وبلوچستان که چندی‌پیش انجام شد، برنامه‌ریزی دیگری انجام نشده است».

چند روز پیش بود که واعظی انتخاب معاونت اجرائی را در هاله‌ای از ابهام فرو برد؛ او در پاسخ به این سؤال که معاون اجرائی رئیس‌جمهور چه زمانی معرفی می‌شود، گفت: «هر وقت انتخاب شد می‌گوییم! در حال حاضر بنایی برای این کار نداریم». محمد شریعتمداری از اسفند ماه سال گذشته برای فعالیت در ستاد انتخاباتی روحانی از معاونت اجرائی استعفا داد و تاکنون جایگزینی برای او در نظر گرفته نشده است. این در حالی است که در بودجه سال ٩٧ برای این معاونت بودجه پیش‌بینی شده است.

واعظی در این ارتباط گفته «در حال حاضر معاونت اجرائی فعالیت‌هایی که در گذشته انجام می‌داده کمافی‌السابق انجام می‌دهد و همه آنها سر جایشان هستند. این ردیف بودجه برای آن دسته از فعالیت‌هایی که بخشی از آن در دولت و بخشی دیگر در وزارتخانه انجام می‌شود، در نظر گرفته شده است». شریعتمداری پس از پیروزی حسن روحانی در انتخابات دور دوازدهم، دوباره حکم گرفت و به سمت معاونت اجرائی بازگشت اما او در کابینه دوم روحانی، به وزارت صنعت، معدن و تجارت رفت و تاکنون جایگزینی برای معاونت اجرائی رئیس‌جمهوری انتخاب نشده است.

تجمع مسئولیت‌ها

میرزایی‌نکو در ادامه به تجمیع مسئولیت‌ها توسط واعظی اشاره کرد و گفت: «نکته بعدی کارهای متنوعی است که در نهاد به عنوان سرپرست نهاد دارد؛ خود رئیس دفتر هم چند معاونت در زیرمجموعه خود دارد و همه اینها را می‌خواهد خودش بر عهده بگیرد که بعید می‌دانم آقای واعظی به‌تنهایی از پس همه آنها بر بیاید. فکر می‌کنم یک‌جایی مجبور شود چارچوب‌ها و اصولی را که رایج بوده و هست را به خود آن مجموعه‌ها بسپرد».

او در ادامه در مورد مأموریت‌های اصلی رئیس دفتر هم گفت: «مأموریت اصلی رئیس دفتر اجرای اوامر رئیس‌جمهوری است. دومین کار رئیس دفتر هماهنگی بین کسانی است که می‌خواهند با رئیس‌جمهوری ارتباط داشته باشند». او سومین وظیفه رئیس دفتر رئیس‌جمهوری را هم رسیدگی و هماهنگی معاونت‌ها و سازمان‌های زیرمجموعه می‌داند: «سازمان‌های زیرمجموعه دفتر مثل دفتر سیاسی، دبیرخانه، بخش اطلاع‌رسانی و روابط عمومی باید با هم هماهنگ باشند که الان اینها هیچ‌کدام با هم هماهنگ نیستند». عضو فراکسیون امید مجلس به هشدارهای قبلی خودش اشاره کرد و افزود: «من از اول داد می‌زدم که اگر ستاد آقای روحانی ستاد مناسبی نباشد، هر چقدر هم نیروی کیفی مناسب وجود داشته باشد، ستاد خوبی نخواهد شد؛ الان هم ستاد قابل‌ملاحظه‌ای نیست چراکه نمی‌تواند چالاک و پاسخ‌گو باشد».

به‌هرحال روحانی می‌تواند نیم‌نگاهی هم به فعالیت‌های رئیس‌دفترهای رؤسای جمهوری سابق داشته باشد؛ چه آنها که کم‌حاشیه بودند و چه آنها که حواشی زیادی درست کردند. اما انگار واعظی برای روحانی مهره مار دارد؛ مهره‌ای که باعث افزایش قدرتش شده است. از دیدارهای دیپلماتیک گرفته تا جواب‌دادن نامه به جای رئیس‌جمهوری و کاهش ارتباطات روحانی!