یک رسانه آمریکا مدعی شد که ایران در سال آینده میلادی یکی از اولویت‌های اصلی سیاست خارجی آمریکا خواهد بود.

به گزارش سحر ، وبگاه آمریکایی واشینگتن اگزمینر در یادداشتی به قلم جوئل گرکه ضمن "یاغی" خواندن ایران و کره شمالی، مدعی شد که این دو کشور در رأس اولویت‌های سیاست خارجی آمریکا در سال آینده خواهند بود.

این رسانه نوشت: در پی بیزاری دونالد ترامپ از فرآیند تصمیم‌گیری باراک اوباما، رکس تیلرسون، در سال ۲۰۱۷ دوره "صبر استراتژیک" آمریکا در قبال ایران و کره شمالی را پایان داد. رئیس دستگاه دیپلماسی آمریکا باید برای موضع تهاجمی ترامپ، حمایت بین المللی جلب کند.

نیل گاردینر، پژوهشگر بنیاد هریتیج گفت: در جبهه اولویت‌های سیاست خارجی دولت (آمریکا)، ایران در رأس خواهد بود. من معتقدم که سال ۲۰۱۸ برای آینده توافق هسته‌ای و رویکرد کلان در قبال ایران به عنوان یک قدرت هسته‌ای احتمالی، قاطعانه خواهد بود.

"مخالفان ایران معتقدند که توافق دوران اوباما موسوم به برنامه جامع اقدام مشترک، تجاوز ایران در منطقه را میسر کرد. بنابراین، تمایل ترامپ برای باقی ماندن در این توافق نه تنها تحت تاثیر تلاش مستقیم برای اصلاح نقص‌های ادعایی برجام بلکه از پیشرفت تلاش کلان برای مهار ایران نیز متأثر خواهد بود."

تیلرسون در ایجاد یک واکنش عربی به رهبری عربستان علیه ایران نقش مهمی بازی کرد. سعودی‌ها در حال رهبری یک ائتلاف علیه حوثی‌های مورد حمایت ایران در یمن هستند.

با این حال، دیپلماسی توسط کشمکش میان عربستان و قطر پیچیده شد. درست همانطور که مصالحه بین عراق و عربستان را تسهیل کرد، تیلرسون تلاش می‌کند این اختلاف را حل‌وفصل کند.

این وبگاه محافظه کار با بیان اینکه ایران خواهان برقراری یک "پل زمینی" از عراق و سوریه به لبنان است، افزود: آمریکا خواهان تعامل با عراق و نیز حفظ نفوذش در هرگونه توافق برای پایان دادن به جنگ داخلی سوریه است.

انتظار می‌رود که تیلرسون با کنگره و اروپایی‌ها برای تشدید موضع آمریکا در قبال ایران بدون پایان دادن به برجام به شکل یکجانبه کار کند.

سناتور بن کاردین، به روزنامه‌نگاران گفت: من معتقدم که اروپایی‌ها در حال بررسی این مسئله هستند که آیا راهی برای آسوده کردن خاطر رئیس جمهور (آمریکا) وجود دارد یا خیر.

 

 ۴ کارگروه ویژه برای اقدام علیه ایران

کانال ۱۰ تلویزیون اسرائیل در گزارشی اختصاصی از توافق بر سر طرحی محرمانه میان آمریکا و رژیم صهیونیستی برای مقابله با ایران خبر داده است.

تیم‌های عالی‌رتبه آمریکایی و اسرائیلی اخیرا در نشستی مشترک «طرحی راهبردی» علیه ایران تدوین کرده‌اند که بر اساس آن قرار است کارگروه‌هایی برای اقدام علیه برنامه هسته‌ای ایران و فعالیت‌های منطقه‌ای ایران تشکیل شود.

این رسانه‌ صهیونیستی به نقل از چند مقام دولت آمریکا گزارش داده است که روز ۱۲ دسامبر (۲۱ آذر) هیئتی به سرپرستی «مئیر بن شبات» مشاور امنیت ملی نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی و با حضور نمایندگان ارشد تمام شاخه‌های نظامی، اطلاعاتی و دیپلماتیک کابینه اسرائیل، به صورت محرمانه وارد واشنگتن شده‌اند. این هیئت در کاخ سفید با تیمی به سرپرستی «هربرت مک‌مستر» مشاور امنیت ملی دولت آمریکا و با حضور نمایندگان ارشد کاخ سفید، آژانس‌های اطلاعاتی آمریکا، وزارت دفاع و وزارت خارجه آمریکا، دیدار کرده است.

یک مقام ارشد دولت آمریکا گفته است که پس از دو روز گفت‌وگو، طرفین تفاهمنامه‌ای مشترک درباره مسئله ایران تدوین کرده‌اند. هدف این سند تبدیل سخنرانی «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا علیه ایران، به مجموعه‌ای از اهداف راهبردی و عملیاتی است.

به گفته وی، این سند تشکیل کارگروه‌هایی برای عملی کردن اهداف را پیش‌بینی کرده است. یکی از این کارگروه‌ها وظیفه فعالیت‌های مخفیانه و دیپلماتیک برای مقابله با برنامه هسته‌ای ایران را بر عهده خواهد داشت. این کارگروه راه‌های سختگیرانه‌تر کردن اجرا و نظارت‌ها در چارچوب توافق هسته‌ای کنونی و در عین حال گام‌های دیپلماتیک دیگر خارج از چارچوب توافق، را بررسی خواهد کرد. مقام آمریکایی مورد استناد این رسانه اسرائیلی همچنین گفته است که این کارگروه فعالیت‌های مخفیانه‌ای را هم که می‌توان علیه برنامه هسته‌ای ایران انجام داد، بررسی می‌کند.

کارگروه دوم وظیفه محدود کردن فعالیت‌های ایران در منطقه، به خصوص در سوریه و لبنان را بر عهده خواهد داشت. این کارگروه راه‌های ممانعت از حضور ایران در سوریه را بررسی کرده و خط مشی مشترکی را برای دوره پس از جنگ سوریه، تدوین می‌کند. مقابله با حمایت ایران از گروه‌هایی مانند حزب‌الله، حماس و جهاد اسلامی از دیگر وظایف این کارگروه است.

 کارگروه سوم، برنامه موشکی ایران و مسئله انتقال موشک‌های دقیق به حزب‌الله و سوریه را در دستور کار خواهد داشت. و کارگروه چهارم سناریوهایی احتمالی درگیری در مناطقی که احتمال مشارکت ایران در آنجا می‌رود را بررسی می‌کند. تأکید اصلی این کارگروه، بر سناریوهای رویارویی با حزب‌الله خواهد بود.

مقام‌های ارشد اسرائیلی در گفت‌وگو با تلویزیون این رژیم دستیابی به تفاهم با آمریکا درباره ایران را تائید کرده‌اند. یکی از این مقامات گفته است: «اسرائیل و ایالات متحده درباره روند و رخدادهای منطقه، به خصوص ایران، کاملا هم‌نظر هستند و درباره راهبرد و سیاست لازم در این رابطه، به توافقاتی دست یافته‌اند. هم ما و هم آمریکایی‌ها از این نتایج و تعهدات داده شده درباره چالش‌ها و موقعیت‌های داده شده، خرسندیم.»