نماینده مجلس دهم در توصیف عملکرد چهارساله دولت یازدهم گفت: دولت در شرایط سخت و با خزانه خالی کشور را اداره کرد.

«محسن علوی» عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس دهم درباره عملکرد چهارساله دولت یازدهم به خبرنگار سیاسی خبرگزاری برنا گفت: حافظه تاریخی ما باید فعال باشد تا بتوانیم تحلیل خوبی از موضوعات داشته باشیم. بر این اساس باید ببنیم روحانی چه دولتی را تحویل گرفت.

او با تشریح وضعیت کشور در سال 92 گفت: دولت روحانی زمانی روی کار آمد که کشور در شرایط تحریم به سر می برد و فشار اقتصادی ناشی از تورم بیش از 40 درصد همراه رکود حاکم بود و دولت باید با خزانه خالی به جنگ این مشکلات می رفت.

نماینده مردم لامرد و مهر در ادامه گفت: درحالی که تحریم های فلج کننده امکان هر نوع اقدامی برای تعدیل وضعیت را دشوار کرده بود، دولت توانست با مذاکرات تحریم ها را کنار بزند و پرونده را از شورای امنیت خارج کند که دستاورد بسیار بزرگی است. اما برخی تلاش می کنند این موضوع را نادیده بگیرند و عنوان کنند که اتفاق خاصی رخ نداده است.

علوی با اشاره به اینکه منتقدان و مخالفان دولت دائما می گویند هواپیماها مرجوعی است و برجام هم دستاوردی نداشته است، گفت: نکته ای که باید به آن توجه کرد این است که نگاه مردم به کلیت نظام است نه به اصلاح طلبی و اصولگرایی. امروز دولت آقای روحانی اصولگرا و اصلاح طلب نیست و اعتدالی است و مردم به قضاوت نشسته اند. لذا اگر دستاوردی هست باید آن را پررنگ تر نشان دهیم نه آنکه آن را خنثی کنیم. وقتی تلاش می شود با دروغ و تهمت دستاوردها نادیده گرفته شود، مردم چه قضاوتی درمورد نظام خواهند داشت.

او ادامه داد: برخی عزیزان که از جناحی خاص هستند تلاش می کنند تمام دستاوردها را کوچک بشمارند، این خیانت به نظام است. تا امروز هر رئیس جمهوری بر سر کار آمده است برچسب خیانت به او خورده این یعنی هیچ کاری در این مملکت صورت نگرفته است؟! هیچ خدمتی صورت نگرفته؟! باید واقعیت ها را دید. برجام آنچنان بزرگ است که افرادی از اینکه این دستاورد به نمایش گذاشته شود مرعوب هستند چرا که تصور می کنند این موضوع به سود یک دولت و یک جناح تمام می شود، لذا باید آن را سرکوب کنند درحالی که خود به خلاف این موضوع واقف هستند.

این عضو کمیسیون امنیت ملی بیان کرد: نباید فراموش کرد که دعوای هسته ای ما از کجا شروع شد. حادثه  11 سپتامبر به منظور تشکیل خاورمیانه جدید کلید خورد و پس از آن افغانستان  و عراق مورد حملات آمریکا قرار گرفت. امریکا آماده بود تا ایران را هم درگیر جنگ کند اما به دلیل نظام منسجم حاکم بر ایران و پشتیبانی مردم این کار را نکردند.

او ادامه داد: آنها نیاز به مقدمات داشتند اول باید برای حمله خود یک مشروعیت به وجود می آوردند و از سوی دیگر باید میان مردم و نظام شکاف ایجاد می کردند تا ایران تضعیف شود و سپس با کمترین اقدام، نظام را ساقط کنند. برای این کار باید نظام را از درون فرو می ریختند لذا پرونده هسته ای یک بهانه بود و به همین دلیل در آن مقطع روحانی گفت، باید این پرونده را در شورای حکام حفظ کرد چرا که اگر پرونده به شورای امنیت برود به سادگی خارج نمی شود و دست طرف مقابل برای درگیر کردن ایران باز خواهد بود.

علوی تشریح می کند: دولت آقای احمدی نژاد روی کار می آید و آقای لاریجانی دبیر شورای عالی امنیت ملی می شود. انها وارد مذاکرات می شوند و به نتیجه می رسند و مانده بود یک امضا تا کار را تمام کند که آقای احمدی نژاد در نماز جمعه سخنرانی می کند. بنابراین همه فرصت ها از دست رفت و آقای لاریجانی استعفا داد. این موضوع ادامه پیدا می کند تا پرونده به شورای امنیت می رود و دیگر چاره ای نداریم باید بنشینیم و تلاش کنیم تا سایه جنگ را از سر خود برداریم. در این سالها مشکلات زیادی برای ایران به وجود امد و شرایط زندگی طاقت فرسا شد و این چیزی بود که آمریکا برای آن برنامه ریزی کرده بود.

محسن علوی در پایان گفت: ما برای انرژی هسته ای هزینه دادیم چراکه این موضوع پرچم عزت و اقتدار ما بود که نباید زمین می خورد و در این مسیر حرکت شد و با حفظ عزت و اقتدار با مذاکرات بر حق مان پافشاری کردیم و پرونده هسته ای ایران را از شورای امنیت و فصل هفتم برای اولین بار در جهان خارج کردیم. پرچم هسته ای ایران همچنان در حال اهتزاز است و امروز می بینیم زمین بازی عوض شده و اتهاماتی که زمانی متوجه ایران  بود در حال حاضر متوجه آمریکا است.