عبدالجبار کاکایی، شاعر- اصل ممیزی چیزی نیست که با روی کار آمدن دولت‌های مختلف تغییر کند چراکه ممیزی در همه نظام‌ها بر اساس قوانین و قراردادهای نوشته شده اعمال می‌شود.

با این حال نکته‌ای که اغلب مانع فعالیت اهالی کتاب می‌شود اعمال سلیقه‌های فراتر از قانون در بررسی آثار است. در چنین شرایطی اگر قدری به گذشته بازگردیم و نگاهی به دوران احمدی‌نژاد داشته باشیم، خواهیم دید که چقدر این اعمال سلیقه‌های فراتر از قانون به عرصه نشر و کتاب آسیب وارد کرده است. در آن هشت سال خبری از همراهی متولیان ارشاد با اهالی کتاب نبود و کتاب‌ها با مشکلات و موانع بسیاری در مسیر انتشار روبه‌رو می‌شدند.

با این وجود خوشحالم که بگویم نگاه‌های سلیقه‌ای در دولت یازدهم به حداقل رسیده است. در این چهار سالی که دولت تدبیر و امید بر سرکار بود برخلاف گذشته خبری از نگاه‌های امنیتی به اهالی فرهنگ و هنر نبود که همین مسئله قابل تقدیر است. از همین رو معتقدم که کمرنگ شدن فضای امنیتی در حوزه فرهنگ را می‌توان یکی از مهمترین دستاوردهای دولت روحانی دانست. با از بین رفتن نگاه‌های امنیتی این مسئله کم‌کم به یکی از مطالبات اهل فرهنگ تبدیل شده که این اتفاق مثبتی به شمار می‌آید. علاقه چندانی ندارم از دوران دولت احمدی‌نژاد یاد کنم؛ دورانی که متولیان دولت‌های نهم و دهم در حرف‌ها و سخنرانی‌های خود سعی می‌کردند به تلاش برای فضای دموکراتیک در عرصه فرهنگ تظاهر کنند.

اما وقتی در عمل به اتفاقاتی که رخ می‌داد نگاه می‌کردیم می‌دیدیم که این حرف‌ها با خاستگاه تفکر آنان در تضاد است و تنها برای جلب‌نظر اهالی کتاب این سخنان را بر زبان می‌آورند. اما خوشبختانه در دولت یازدهم تلاش برای باز کردن فضا تنها به فضاسازی و حرف و سخن محدود نشده است. بهترین مصداق این گفته را هم می‌توان در فشارهایی که در این چهار سال از افراد و سازمان‌های خارج از دولت به وزارت ارشاد وارد می‌شد دید. مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای بهبود شرایط و باز کردن فضا در تلاش بودند اما برخی گروه‌ها اجازه آن را نمی‌دادند و با بولتن‌سازی و همراهی برخی رسانه‌های حاشیه‌ساز مانع این اتفاق می‌شدند.

متاسفانه بخشی از مشکلات فعلی هم در نتیجه فعالیت همین رسانه‌های بولتن‌ساز و افرادی بود که به هر طریقی می‌خواستند دولت را تخریب کنند. گرچه نمی‌توان این نکته را نادیده گرفت که تعامل بهتر میان اهالی فرهنگ با متولیان ارشاد در این چهار سال منجر به آن شد که رسانه‌های بولتن‌ساز هم قدرت مانور چندانی پیدا نکنند. بی‌شک من در انتخابات ریاست‌جمهوری پیش‌رو باز هم همین دولت را انتخاب خواهم کرد.

 

منبع: روزنامه آرمان ملی