رئیس جمهوری در پیامی به مناسبت 4 آوریل روز جهانی آگاهی از خطر مین، گفت: جمهوری اسلامی ایران با الهام از تعالیم الهی دین مبین اسلام، ‌حرمت جان و کرامت انسانها را به عنوان اصلی مهم قلمداد کرده و همواره پرچمدار صلح،‌ ثبات و آرامش در منطقه و جهان بوده است.

به گزارش سحر- پایگاه اطلاع رسانی ستاد انتخاباتی دکتر حسن روحانی- حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی روز سه شنبه در پیامی که در مراسمی به مناسبت 4 آوریل روز جهانی آگاهی از خطر مین در وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح قرائت شد، افزود: در طول 8 سال جنگ تحمیلی با رژیم بعث عراق مساحتی در حدود 42 هزار کیلومتر مربع از سرزمین ما به 20 میلیون انواع مین و مواد منفجره ساخته کشورهای مدعی حقوق بشر آلوده شده و به بزرگترین قربانی این معضل شوم تبدیل گردیده است.

دراین پیام آمده است: چه بسیار مردان و زنان و کودکان ایرانی که در طول سالها جنگ تحمیلی و پس ازآن قربانی مین شده اند و چه بسیار زیان های اجتماعی، اقتصادی و زیست محیطی دیگری که برجمهوری اسلامی ایران وارد شد و متاسفانه همان کشورهایی که در طول 8 سال جنگ علیه ایران به دولت عراق در همه زمینه ها از جمله مین های متنوع کمک کرده اند در سالهای پس از جنگ نیز به هر بهانه ای از کمک به کشور ما در برطرف کردن این معضل امتناع کرده و یاری تکنولوژیک خود را از مردم صلح دوست ایران دریغ نمودند.

در پیام رئیس جمهوری آمده است:‌روز جهانی آگاهی از خطر مین، یادآور اقدامی ارزشمند برای توجه مضاعف به حیات ،سلامت و کرامت انسانی و نیز ضرورت ایجاد محیطی امن برای زندگی بی دغدغه زندگی بشری به شمار می آید.جامعه و محیطی که بارها از سوی انسانها و دولتهای متجاهر مورد تهدید قرار گرفته است.

در پیام رئیس جمهوری آمده است:‌ جمهوری اسلامی ایران بر این مبنا و علی رغم این نفاق موجود روز جهانی آگاهی از خطر مین و عملیات مین زدایی بشردوستانه که حاصل آن نجات جان کودکان، زنان و مردان بی گناه است را گرامی داشته و تمامی کشورها را به تلاش و همت و توجه بیشتر به این امر مهم دعوت می نماید.

روحانی در پایان پیام خود آورده است: به امید روزی که خشونت، تهدید و جنگ از روابط انسانی رخت بربسته و انس و الفت توام با محبت و همدلی جایگزین آن شود.