فعالیت‌های انتخاباتی جریان‌های مختلف سیاسی با نزدیک‌شدن به روزهای انتخابات به اوج خود رسیده‌است. این روند در حالی با جذابیتی ‌خاص پیش می‌رود که در چند هفته گذشته، به دلیل بی‌تحرکی در عرصه انتخابات، بسیاری از فعالان سیاسی تصور می‌کردند که احتمال دارد انتخاباتی سرد را در ادامه داشته باشیم.گفتنی‌است حضور شخصیت‌های مختلف سیاسی در میدان رقابت و همچنین مناظره‌ها و سخنرانی‌های انتخاباتی، فضا را انتخاباتی کرده است. برای اطلاع‌ از شیوه‌فعالیت‌ جریان‌های مختلف به سراغ علی‌صوفی، استاندار گیلان و وزیر تعاون در دولت اصلاحات و از شخصیت‌های تصمیم‌گیر در جناح‌ اصلاح‌طلب رفتیم. مشروح گفت‌وگوی ما با این فعال سیاسی درباره فضای سیاسی این روزهای ایران را در ادامه پی‌می‌گیریم.

با توجه به آغاز تبلیغات نامزدهای ریاست‌جمهوری از رسانه ملی و برگزاری یک مرحله مناظره میان کاندیداها، آخرین تغییر و تحولات در زمین سیاست داخلی را چگونه ارزیابی می کنید؟

جامعه در حال حرکت به سمت یک انتخابات پرشور است. این رقابت سیاسی برای مردم جذاب شده و مورد توجه آن ها قرار گرفته است به گونه‌ای که مردم منتظر دیدن قسمت‌های بعدی مناظره‌ها هستند. این دوره از مناظره‌ها حکم یک بازی فوتبال را دارد که مردم در نیمه اول آن شاهد یک بازی دلچسب و زیبا بودند و در انتظار آغاز نیمه دوم آن هستند. در ابتدا که مباحث انتخاباتی مطرح شد، سردی خاصی در سطح جامعه کشور حاکم بود اما در حال حاضر و با شروع تبلیغات انتخاباتی، شور و نشاط خاصی در میان مردم به وجود آمده که این موضوع حکایت از یک مشارکت بالا در انتخابات ریاست جمهوری 29 اردیبهشت دارد. پیش از شروع تبلیغات، مسئولان نظام نگران مشارکت مردم بودند و احتمال می دادند ملت با صندوق‌های رای قهر کنند اما با آغاز تبلیغات و استقبال مردم این فرضیه از بین رفت.

دلایل جذابیت این دوره از مناظره‌ها برای مردم چیست؟

حضور آقای جهانگیری و درخشش او در قسمت اول مناظره‌ها موجب شد، از او به عنوان پدیده مناظرات یاد شود. استقبال از جهانگیری در میان مردم به حدی بود که در برخی از رسانه ها مطرح شد که این امکان وجود دارد، او جایگزین روحانی شده و روحانی به نفع او کنار رود.

چقدر فرضیه انصراف روحانی به نفع جهانگیری را عملی می بینید؟

من فکر نمی کنم این اتفاق بیفتد. باید در نظر گرفت برای یک تصمیم کلان اینچنینی نباید یک مناظره را معیار قرار داد. جهانگیری به هیچ عنوان قصد رقابت با روحانی را نداشته و ندارد. نکته ای که باید در میان حامیان دولت و جریان اصلاح طلب مورد توجه قرار گیرد این است که اقبال مردم به سوی جهانگیری و انتقال آن اقبال به آقای روحانی به دقت بررسی شود که آیا این موضوع امکان‌پذیر است یا خیر! موضوع درخشش جهانگیری در مناظره های بعدی نیز به طور حتم مشخص نیست؛ چه بسا در مناظره بعدی آقای روحانی عملکرد درخشانی از خود به جای بگذارد.

آیا امکان دارد هر دوی این کاندیداها، یعنی آقایان روحانی وجهانگیری در 29 اردیبهشت، خود را در معرض رای مردم قراردهند؟

این موضوع به هیچ عنوان امکان ندارد و بدون شک یکی به نفع دیگری کنار خواهد رفت. جهانگیری برای اینکه به نفع روحانی کنار برود وارد عرصه رقابت سیاسی شد و به طورحتم نیز این اتفاق در زمان خود خواهد افتاد.

اصولگرایان با یک جبهه به‌نام جمنا کار انتخاباتی خود را آغاز کردند اما در ادامه، این سازوکار نتوانست وحدت رویه مورد نظر آن‌ها را به وجود آورد و کاندیداهای مورد حمایت آن ها به صورت مستقل ثبت نام کردند. فعالیت های جبهه مردمی نیروهای انقلاب و به صورت کلی جریان اصولگرا را چگونه ارزیابی می کنید؟

اصولگرایان تمام توان و ظرفیت خود را صرف کردند تا بتوانند مثل اصلاح طلبان به یک اجماع و وحدت نسبی برسند ولی نشد. یکی از دلایل شکست اصولگرایان در سال 92 تعدد کاندیدا بود. از این رو سعی کردند با استفاده از ساز و کار جمنا جلوی موازی کاری ها و تک‌روی هایی که در گذشته شاهد آن بودند را بگیرند اما به هیچ وجه موفق نشدند و ظهور پدیده ای به‌‌نام جمنا و تبلیغاتی که انجام دادند هیچ جذابیتی برای اصولگرایان نداشت.

در همین راستا برخی از شخصیت‌های اصولگرا مثل آقایان ناطق نوری، باهنر و لاریجانی نه تنها استقبال نکردند بلکه با تمسخر نسبت به این جبهه موضع گرفتند. در ادامه روند جمنا و بعد از عدم حمایت شخصیت‌‌های شاخص، افراد برگزیده این جریان نیز زمانی که برای حضور در انتخابات وارد عرصه سیاست شدند، اعلام استقلال کردند و این یعنی اوضاع را به گونه ای ندیدند که با انتساب به جمنا بتوانند آرای اصولگرایان را به سمت خود جمع کنند.

چه تحلیلی از وضعیت کاندیداهای اصولگرا دارید؟

در ابتدای جریان اصولگرایی مطرح شد که آقایان قالیباف و رئیسی برای تصمیم گیری‌های آینده هماهنگ شده‌اند که بعد مشخص شد این دو، هرکدام به صورت جداگانه در حال انجام کارهای انتخاباتی خود هستند. در حال حاضر قالیباف در مقابل روحانی سعی می کند با حملات و نقدهایی که به او می‌کند، نقش احمدی نژاد را بازی کرده و به صورت تهاجمی میدان‌دار شود که تا این لحظه موفق نبوده است. قالیباف با اتخاذ این موضع سعی دارد در مقابل آقای رئیسی بایستد و آرای اصولگرایان را به سمت خود جلب کند. او در حقیقت دو هدف را دنبال می‌کند ولی تا کنون موفق نبوده است.

ابراهیم رئیسی در دوره اول مناظرات در حدانتظار ظاهر نشد و مورد استقبال قرار نگرفت، دلیل این اتفاق چه بود؟

رئیسی در حد شاکله خودش بروز کرد! شاکله آقای رئیسی همین است که در مناظره از او دیدیم. او هیچ تجربه کار اجرایی ندارد و حضور او از ابتدا در قوه قضاییه بوده و با دستگاه های اجرایی از نگاه سازمان بازرسی کل کشور آشنا شده است. به همین دلیل سعی می کند در بیشتر انتقاداتش، تمام مشکلات را به گردن دولت فعلی بیندازد. در این موضوع نباید نقش هاشمی طبا را فراموش کرد، او در مناظره سعی کرد با یک ادبیات منطقی حجم فشار و نقدها به دولت را کم کند و بحث هایی که بین این دو نفر در می‌گرفت حاکی از این بود که آقای رئیسی، واقع بینانه به مسائل کشور نگاه نمی کند.

در میان رئیسی و قالیباف کدامیک می توانند رقیب جدی تری برای روحانی باشند؟

به طور حتم آقای قالیباف رقیب اصلی روحانی است. در رسانه ها و برخی تحلیل های مختلف مطرح شد که اصولگرایان با تعدد کاندیدا در مقابل روحانی حاضر می‌شوند تا آرا شکسته شده و انتخابات به مرحله دوم برسد و اجماع نهایی را در آنجا انجام می دهند. اما در این تحلیل دو نکته وجود دارد: یکی اینکه اصولگرایان نمی توانند روی یک نفر به اجماع برسند و دیگر اینکه ،تعدد کاندیدا موجب افزایش آرای آن ها نمی شود بلکه موجب می شود سبد رای‌شان تقسیم شود.

پیش بینی می کنید سبد رای حامیان احمدی‌نژاد به سمت کدام نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری حرکت کند؟

در ظاهر وقتی آقای نیکزاد، نماینده آقای رئیسی می‌شود باید این‌گونه برداشت کرد که احمدی نژاد نیز با آن مجموعه همراه است. اما به نظر من به هیچ وجه سبد رای احمدی نژاد به سمت اصولگرایان نخواهد رفت. آن‌هایی که که طرفدار احمدی نژاد هستند اصولگرایان را عامل حذف احمدی نژاد می دانند. بنابراین بخشی از سبد رای احمدی‌نژاد ممتنع وبخش دیگر به نفع روحانی و در راستای شکست اصولگرایان خواهد بود.

جریان پایداری در انتخابات پیش رو فعالیت مشخصی را دنبال نمی کند دلیل این عدم فعالیت چیست؟

یکی از دلایل این است که کاندیدایی ندارند و دلیل دیگر اینکه شرایط و اقبال جامعه به هیچ عنوان برای فعالیت آن‌ها فراهم نیست.

انتخابات شورا راچگونه می بینید، آیا فکر می‌کنید لیست نزدیک به اصلاح طلبان رای می‌آورد یا شرایط به گونه ای دیگر است؟

در مورد انتخابات شوراها، نظر آقای خاتمی تعیین‌کننده است. برای مردم این قضیه مهم است که ببینندرئیس دولت اصلاحات چه تصمیمی می گیرند و وقتیرئیس دولت اصلاحات نگاه‌شان به یک لیست باشد آن لیست به طور حتم برنده می شود.

امکان استفاده از راهبرد تکرار کردن نیز در این دوره وجود دارد؟

بله، به طور حتم این‌گونه خواهد شد!

شما از جزییات دیدار آقایان رهامی و منتجب‌نیا با رهبر معظم‌ انقلاب اطلاعی دارید؟

به‌جز آنچه که در فضای مجازی بود چیزی نشنیدم.

 

منبع: قانون


 

آقای قالیباف رقیب اصلی روحانی است

ظهور پدیده ای به‌نام جمنا و تبلیغاتی که انجام دادند هیچ جذابیتی برای اصولگرایان نداشت

قالیباف سعی دارد در مقابل آقای رئیسی بایستد

اصولگرایان نمی توانند روی یک نفر به اجماع برسند

به هیچ وجه سبد رای احمدی نژاد به سمت اصولگرایان نخواهد رفت

شاکله آقای رئیسی همین است که در مناظره از او دیدیم

هاشمی طبا در مناظره سعی کرد با یک ادبیات منطقی، حجم فشار و نقدها به دولت را کم کند

آن‌هایی که که طرفدار احمدی نژاد هستند اصولگرایان را عامل حذف احمدی نژاد می دانند

بخشی از سبد رای احمدی نژاد ممتنع وبخش دیگر به نفع روحانی و در راستای شکست اصولگرایان است

در مورد انتخابات شوراها، نظر رئیس دولت اصلاحات تعیین کننده است