آیت الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید گفت: با اجرای طرح تحول سلامت بسیاری از مشکلات در حوزه بهداشت، درمان و سلامت کاسته شده و مردم باور دارند که در مسائل درمانی کار قابل ملاحظه ای در دولت یازدهم صورت گرفته است.

 

به گزارش ایرنا، وی عصر شنبه در دیدار رئیس و اعضای هیات رئیسه دانشگاه علوم پزشکی قم، حفظ و استمرار اجرای طرح تحول نظام سلامت را ضروری دانست و افزود: کارهای صورت گرفته درحوزه بهداشت و درمان در دولت تدبیر و امید بسیار چشمگیرتر از اقدام های دیگر این دولت است.

 

وی ادامه داد: اقدام های صورت گرفته دولت در حوزه بهداشت و درمان برای مردم به طور کامل قابل لمس بوده است.

 

طرح تحول سلامت از اردیبهشت ماه سال 93 در کشور اجرایی شد و تاکنون این طرح در چهار مرحله اجرا شده است که شامل درمان، بهداشت، اصلاح تعرفه های پزشکی و اصلاح نظام آموزش پزشکی است.

 

آیت الله مکارم شیرازی با بیان این که سلامت، حرف اول را درزندگی انسان می زند و تا سلامت نباشد، تولید، زراعت، اشتغال، نشاط و زندگی ایجاد نمی شود، گفت: از نظر شرعی و عقلی سلامت، حرف اول را در زندگی انسان زده و به همین دلیل کمک به سلامت، کمک به تولید، پیشرفت و جهاد است.

 

وی تاکید کرد: تامین سلامت تنها به وسیله دولت امکان پذیرنیست بلکه باید دولت، ملت و خیرین با کمک همدیگر و همدلی در جهت تامین سلامت در جامعه گام بردارند.

 

وی در ادامه، پیشگیری از بیماری را ارزان تر، موثرتر و مفید تر از درمان دانست و افزود: باید بر روی آموزش های عمومی و اقدام های پیشگیرانه در کشور توجه بیشتری صورت گیرد.

 

این مرجع تقلید با بیان این که برخی عوامل بیماری زا در دنیای امروز وجود دارد که در گذشته وجود نداشته است ادامه داد: پارازیت و امواج تلفن همراه، دادن هورمون های مختلف به پرندگان و حیواناتی که قرار است ذبح شود و در سفره مردم قرار گیرند، تحرک نداشتن و آلودگی هوا از عوامل بیماری زایی است که علت بسیاری از بیماری ها شده است.

 

وی با استناد به اظهارات برخی کارشناسان،درخصوص اثرات منفی پارازیت و امواج تلفن همراه گفت: باید مطالعه دقیقی بر روی امواج و تاثیر آنها بر سلامت مردم توسط مراکز تحقیقاتی صورت بگیرد و در این راه از دستاوردهای علمی دنیا بهره برد تا اقدام های پیشگیرانه برای جلوگیری از آسیب رسانی به سلامت مردم صورت گیرد.

 

وی با تاکید بر این که باید سرچشمه های ایجاد بیماری را شناسایی کرد و برای کاهش این آسیب ها برنامه ریزی و مطالعه جدی صورت گیرد گفت: سطح فعلی آموزش های عمومی نسبت به بیماری ها، عوامل و راه های پیشگیری از این عوامل نامناسب است.

 

وی کم تحرکی را از دیگر عوامل ایجاد انواع بیماری عنوان کرد و افزود: شرایطی برای انجام ورزش و تحرک در جامعه به ویژه کودکان فراهم شود، چراکه امروز با بیماری چاقی در کودکان مواجه هستیم که چاقی خود عامل بسیاری از بیماری هاست.

 

آیت الله مکارم شیرازی، از دیگر عوامل مهم بروز بیماری را آلودگی هوا دانست و تاکید کرد: باید همه دستگاه های متولی جلوی آلودگی هوا را گرفته و از تردد وسایل نقلیه دودزا و آلوده کننده محیط زیست ممانعت شود.