در مناظره جمعه  گذشته  محمد باقرقالیباف ،حسن روحانی را متهم به ارتباط با بابک زنجانی (متهم اقتصادی) کرد. با وجود تکذیب جدی آقای روحانی، او جایزه گرفتن از دست روحانی را مصداق این ارتباط دانست و او را متهم به پول گرفتن از او در ستاد انتخاباتی اش هم کرد. این دو اتهام در حالی مطرح شد که حسن روحانی ریاست جمهور در یازدهمین دوره بارها و بارها این ادعاها را رد کرده بود و با وجود اینکه به اوفرصت دفاع داده نشد اعلام کرد که این دروغ است و وقت می خواهد که درباره اش توضیح دهد .

به گزارش سحر-پایگاه اطلاع رسانی ستاد انتخاباتی دکتر حسن روحانی - در مجموع این اقدام اقای قالیباف که تلاش کرد بدون ارائه سندی، فردی متهم به فساد اقتصادی را به رییس جمهور منتصب کند، در حالی رخ داد که او یکی از بزرگترین امتیازهای شهری را در دوران مدیریتی اقای قالیباف دریافت کرده بود. در ادامه این موضوع ها و حقایق مرتبط به آنها  بررسی می شود.

ماجرای کمک به ستاد روحانی

با وجود اینکه ریاست قوه قضاییه ماجرای پول دادن بابک زنجانی به ستاد حسن روحانی را یک ادعا از سوی این متخلف اعلام  کرده بود و ماجرای لوح تقدیر گرفتن او از دست حسن روحانی یک رویداد بی ارتباط  به  او بوده است  اقای قالیباف در مناظره خود سعی کرد تا این گفته رییس قوه قضائیه را تاییدی بر چیزی بداند که قبلا رد شده بود.

اکبرترکان  مشاور رییس جمهور و عضو ستاد انتخاباتی روحانی در انتهابات 92 در این خصوص توضیح داده بود که،  ما اعلام کردیم که آمادگی داریم مخارج را اعلام کنیم به شرطی که همه کاندیداها این کار را بکنند. من آن موقع هم پیشنهاد کردم همه بیایند ترازنامه منابع و مصارفشان را اعلام کنند و بگویند از چه کسانی پول گرفتند و کجاها دادند. همه منابع در این حساب رفت و همه مصارف هم با چک از آن حساب بیرون آمد. من پیشنهاد می کنم مبالغی که بابک زنجانی ادعا کرده پیگیری شود که در صورت اثبات، هر پولی به هر کسی داده، پس گرفته شود.

مشاور رییس جمهور با اشاره به این سخن رئیس قوه قضائیه که «ما سخنان زنجانی را عین واقعی نمی دانیم و ایشان حرف زیاد میزنند و  ادعا زیاد میکند و الا اگر می خواستیم رسیدگی کنیم باید همه کسانی که مرتبط بودند را احضار میکردیم»،. تاکید کرد: من پیشنهاد می کنم آقای لاریجانی چنین اغماضی نفرمایند و دستور بفرمایند که بابک زنجانی بگوید به چه کسانی کمک کرده و بروند پول ها را پس بگیرند. این پول ها برای نفت و دولت و ملت است؛ برای بابک زنجانی نیست و به ستاد انتخاباتی هر کسی رفته باید از آن پس بگیرد .

توضیح خانه صنعت جوانان درباره جایزه زنجانی

موضوع جایزه گرفتن زنجانی از حسن روحانی هم اتهام بی اساس دیگری بود که از سوی شهردار قالیباف به رییس جمهور زده شد. در این خصوص،  خانه صنعت معدن تجارت جوانان ایران، با اشاره به ادعای قالیباف درباره جایزه دادن اقای روحانی به بابک زنجانی بیانیه صادر کرد و نوشت: سال ۱۳۸۶ دریکی از این جشنواره ها که در مرکز همایش های بین المللی صدا و سیما برگزار شد ، در پایان مراسم از چند واحد تولیدی ومدیر در رشته های مختلف بر مبنای ارزیابی انجام یافته، با اهدای لوح و تندیس تقدیر شد و در این مراسم جوایز را مقامهای رسمی مدعو دولت نهم ومجلس  اهدا کردند در این مراسم دکتر حسن روحانی رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام تنها یکی از مقاماتی بودند که لوح و تندیس منتخبین را اعطاء کرد.

بر اساس اعلام این مجموعه، بابک زنجانی در آن زمان نماینده شرکت سورینت کیش تولیدکننده اسپری و خوشبو کننده بود و  در ارزیابی واحدهای تولیدی و صادراتی به تشخیص تیم کارشناسی حائز شرایط معرفی به عنوان یکی از منتخبین جشنواره شناخته شده و به عنوان یک شرکت تولیدی  منتخب در مراسم لوح تقدیر خود را از جناب آقای روحانی دریافت کرد.

حال انکه  مقامهای رسمی مدعوی که در این مراسم  از دولت نهم ومجلس شورای اسلامی بین المللی و بخش خصوصی شامل معاون وقت وزیر صنایع و معادن و مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی ایران، مشاور وریس حوزه مشاوران جوان ، ریس سازمان ملی جوانان ،وزیر تعاون، استاندار تهران،  وزیر صنایع و معادن ،رئیس سازمان صنایع و معادن استان تهران، ریاست محترم کمسیون صنایع ومعادن مجلس شورای اسلامی ، رییس خانه صنعت ، معدن و تجارت ایران، رییس کنفدراسیون صنعت ایران،  نماینده سازمان ملل آژانس یونیدو در ایران.

باید توجه داشت که در آن زمان آقای زنجانی صرفا مدیرعامل شرکت کوچک سورینت کیش را عهده دار بود و هنوز با برخی مقامات ارشد دولت وقت مرتبط و از رانت ویژه این ارتباطات بهره مند نشده و صرفا به عنوان مدیرعامل یک واحدتولید کننده  فعال اقتصادی بخش تولید قابل شناسایی بود. بر اساس این اطلاعیه خانه صنعت جوانان آورده شده است: در اینجا روی سخن ما با کاندیدای محترم انتخابات ریاست جمهوری جناب آقای دکتر قالیباف است و انتظار داریم این برادر بزرگوار در این خصوص به انصاف پاسخ دهند که اگر در مراسمی از شخصی تقدیر به عمل آمد و آن شخص در آینده مرتکب تخلفی شد، قضاوت ما درباره سهم میزبان برگزارکننده و مهمانان و مقامات حاضر در مراسم که فقط به عنوان سخنران در برنامه حضور داشته اند، در خطاهای آتی و حتی گذشته یک فرد در میان یک جمع کثیر چیست؟

چه کسی مجوز 38 طبقه به زنجانی داد؟

 حال با وجود ادعاهای مطرح شده اقای قالیباف باید به یک نکته مبهم در پرونده بابک زنجانی و ارتباط او با شهرداری هم اشاره داشت.

 شهرداری تحت مدیریت  محمد باقر قالیباف درباره مجوز برج٣٨طبقه شهرک غرب تهران که توسط مجموعه او داده شده است، تا کنون توضیحی قانع کننده  نداده است . حال انکه تذکر محسن سرخو درشورای شهر از او، مدتهاست  بدون پاسخ منطقی باقی مانده و معلوم نیست چگونه در منطقه ای که ٤طبقه بیشتر مجوز نمی دهند، چنین مجوزی به این متخلف اقتصادی اعطا شده است.

در همین حوزه  سال 92  رئیس کمیسیون عمران شورای شهر تهران، گزارشی از رسیدگی به پروژه جنجالی خیابان ایران زمین، متعلق به مجموعه بابک زنجانی ارائه داد که نشان می داد  ارائه مجوزهای خلاف معمول به مجموعه آقای زنجانی، در ازای اقدام او در کمک  برای ساخت پروژه بزرگراه صدر انجام شده است.  نشست زمین در خیابان ایران زمین،یکی از تبعات این اقدام غیر موجه بود که  زندگی شماری از اهالی این منطقه را مختل کرد و به منازلشان آسیب رساند.گفتنی است مساحت این ملک 16 هزار و 243 مترمربع است و مالک اولیه آن بنیاد مستضعفان و جانبازان بوده و در سال 89 ملک مذکور را به شرکت سرمایه گذاری ایرانیان اطلس واگذار نموده و این شرکت ملک مورد نظر را در سال 90 به شرکت اس سی تی بانک رزکیش(متعلق به بابک زنجانی) منتقل می کند. آن گونه که دنیامالی گزارش داده، ابتدا پروانه برای 5 طبقه زیرزمین و 3 طبقه تجاری صادر می شود اما در نهایت در تاریخ 12 مرداد 92 پروانه احداث 10 طبقه زیرزمین، همکف و 27 طبقه روی آن صادر شده است. اما چنین مجوز کم سابقه ای چگونه به این پروژه داده شده است؟