دولت یازدهم، فصل جدیدی را در صنعت گردشگری ایران گشوده و زمینه توسعه واقعی این صنعت را در تمام عرصه ها فراهم کرد، همچنین بازار گردشگری ایران پویاتر از گذشته به مسیر خود ادامه داد.

به گزارش سحر - پایگاه اطلاع رسانی ستاد انتخاباتی دکتر حسن روحانی-با توجه به اینکه، ایران ایران از فرهنگ و تمدن غنی و جاذبه های فرهنگی، تاریخی و طبیعی برخوردار است، مقصد گردشگران بسیاری است، اما فراهم نبودن بسترهای مناسب، سبب شده بود تا با وجود مزیت ها و ظرفیت های موجود، کشور نتواند جایگاه واقعی خود را به عنوان یکی از قطب های گردشگری جهانی کسب کند.

علاوه بر این، صنعت گردشگری در جهان، یکی از بزرگ ترین و مهم ترین منابع کسب درآمد و ایجاد فرصت های شغلی است و از آن به عنوان موتور توسعه کشورها نام برده می شود. این صنعت با ایجاد بالاترین میزان ارزش افزوده به صورت مستقیم و غیرمستقیم، بر تمام فعالیت های اقتصادی و فرهنگی تاثیر می گذارد.

همچنین شاهد این بودیم که، ترویج پروژه ایران‌هراسی و ارایه تصویری بی‌ثبات از جمله بزرگترین موانع و چالش های پیش روی ایران برای جذب توریسم پیش از دولت یازدهم بود که عزم و جدیت این دولت در پایان دادن به تنش ها و پرونده ساختگی هسته ای و برقراری تعامل سازنده با جهان، سبب شکل گیری تقاضا و انگیزه بیشتر برای سفر به ایران شد.

از طرف دیگر، توافق هسته ای 1+5، دستاوردهای بسیاری در بخش گردشگری داشت که از آن جمله می توان به افزایش گردشگران خارجی، ورود سرمایه‌گذاران خارجی به کشور برای مشارکت در پروژه‌های گردشگری، توسعه اشتغال پایدار در این بخش و کاهش وابستگی به نفت اشاره کرد.

ثبت جهانی 21 اثر تاریخی ایران

بعد از گذشت چهار سال از فعالیت های دولت و پیگیری هایی که توسط سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی انجام گرفت، ایران به رتبه پنجم در این زمینه دست پیدا کرد. علاوه بر این پس از دولت یازدهم شاهد رشد 12 درصدی حضور گردشگران خارجی در ایران بوده ایم. همچنین با توجه به جاذبه های گسترده ایران و ثبت بیش از 32 هزار اثر طبیعی و تاریخی که 21 اثر آن ثبت جهانی شده است امکان توسعه گردشگری و رشد بیشتر نیز وجود دارد. همچنین در رابطه با جاذبه های طبیعی گردشگری، استان البرز به لحاظ وجود جاذبه های طبیعی بسیار بکر و آرامش بخش حرف اول را در کشور می زند. در استان البرز 500 اثر تاریخی طبیعی و فرهنگی شناخته شده که 15 اثر آن به ثبت رسیده است.

همچنین می توان به تغییر رویکرد و نگاه جهانی به صنعت گردشگری ایران را از جمله آثار سیاست های گردشگری دولت دانست. در واقع، معرفی ایران به عنوان مقصد گردشگری، رشد میانگین 10 درصد ورود توریست های خارجی در دولت یازدهم، حضور هیات های های متعدد برای تعامل در زمینه توریسم و تغییر ذهنیت مثبت نسبت به وجود امنیت گردشگران در ایران را می توان از دیگر پیامدهای سیاست های دولت در این زمینه قلمداد کرد.

تسریع صدور ویزا گام مهم دولت در زمینه تسهیل گردشگری

علاوه بر این، از جمله اقدامات مهم دیگر دولت یازدهم در مسیر جذب گردشگر و توسعه صنعت گردشگری، تشکیل کارگروه مشترک سازمان میراث فرهنگی، وزارت امور خارجه، وزارت کشور و وزارت اطلاعات برای تسریع در صدور ویزا است. افزایش زمان ویزای فرودگاهی، افزایش تعداد کشورهای بی نیاز از روادید، حضور فعال تر در نمایشگاه های معتبر بین المللی گردشگری و توجه به تبلیغات از جمله راه اندازی دفاتر اطلاع رسانی و جذب گردشگر خارجی در کشورهای هدف، از جمله دیگر رویدادهای ارزشمند برای توسعه گردشگری در ایران در ۲ سال نخست دولت یازدهم است.

این رویدادها نشان از پایبندی دولت یازدهم به گفتمان اعتدال و دیپلماسی دارد که همواره آن را سرمشق راه خود قرار داده است. بدون شک رونق صنعت گردشگری نیازمند برنامه ریزی دقیق و منسجم، فرهنگسازی، به روز کردن تجهیزات و امکانات و توسعه روابط بین المللی است که به دنبال سیاست های اعتدال محور دولت یازدهم هم اکنون شاهد تسریع شکل گیری این روندها هستیم.

۱۰میلیارد تومان کمک زیر ساختی به منظور طرح های گردشگری

از جمله اقدام های دیگر دولت یازدهم در زمینه ی بهبود صنعت گردشگری می توان به تخفیف مراکر اقامتی کمتر شناخته شده به مسافران نوروزی در ۱۳۹۴ اشاره کرد.

ایجاد شورای راهبردی گردشگری سلامت نیز بخش دیگری از سیاست های دولت یازدهم در زمینه گردشگری به شمار می رود. این شورا در فروردین ۱۳۹۳، با حضور چهار نهاد، شامل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سازمان نظام پزشکی، سازمان میراث و گردشگری و وزارت خارجه تشکیل شد که سیاست گذاری، برنامه ریزی، نظارت بر فعالان حوزه گردشگری سلامت و تدوین آیین نامه اجرایی دبیرخانه گردشگری سلامت را بر عهده دارد.

ساخت کانون های گردشگری در دولت یازدهم در مسیر بهبود صنعت گردشگری که نشان از توجه ویژه به لزوم بهره گیری از ظرفیت های استانی کشور

دارد هم از دیگر گام های مثبت دولت یازدهم در این زمینه است. به عنوان مثال دولت در کردستان اقدام به ساخت کمپ های گردشگری برای قشرهای کم درآمد کرده که در مرحله نخست در سنندج، بانه و مریوان این کمپ ها ایجاد شده است.

روحانی در جریان سفر استانی خود به کردستان نیز ۹۵ میلیارد تومان تسهیلات برای طرح های شاخص و ۱۰میلیارد تومان کمک زیر ساختی به منظور طرح های گردشگری در استان در نظر گرفت.

800 میلیون دلار سرمایه خارجی برای زیرساخت های گردشگری

همچنین، اقدامات دولت یازدهم برای توسعه حوزه گردشگری در نزدیک به چهار سالی که از عمر این دولت می گذرد، منجر به رشد گردشگری در ایران شده است. بر پایه تازه ترین آمارهای اعلام شده از سوی دولت، حضور گردشگران در ایران در شش ماهه اول سال 96در مقایسه با 6 ماه سال گذشته رشد چشمگیری داشته است. در این مدت شمار گردشگران فرانسه 104درصد، چک 53.4 درصد، هلند 43.3 درصد، سوییس 38.3، دانمارک 37.5 ایتالیا 33.8، انگلستان 33 درصد، لهستان 33، بلژیک32.3، اتریش 28، اسپانیا 27.9، یونان 24.4، فنلاند 19.2، آلمان16.6، روسیه 13.6 رشد داشته است. در مجموع می توان گفت که ورود گردشگران اروپایی به ایران طی چهار سال اخیر 40 درصدرشد نسبت به دولت دهم داشته است. این پیشرفت را می توان نشانه دیپلماسی فعال ایران در دولت یازدهم به ویژه پس از برجام دانست.

علاوه بر این، برگزاری جشنواره های سفره ایرانی، اجرای طرح همیار گردشگر با آموزش و پرورش، جشنواره ملی مشارکت گردشگری و انتخاب شهرهای برتر مدیریت خدمات گردشگری نمونه ای از کارهای دولت یازدهم در زمینه رونق بخشی به گردشگری است که به قرار گرفتن سفر در سبد هزینه خانوار، افزایش اقامت گردشگران در مرکزهای اقامتی، خدمات بهینه به گردشگران و رضایتمندی گردشگران خارجی و ارتقای شادمانی عمومی و افزایش شور و نشاط مردم انجامیده است.

احداث 55 دستگاه هتل 4 و 5 ستاره

از طرف دیگر، افزایش سرمایه گذاری، تولید و اشتغال از دیگر پیامدهای توجه به توسعه گردشگری و جذب توریسم معرفی شده است. بنابراین، دولت یازدهم در چهار سال فعالیت خویش با ایجاد520 واحد اقامتگاه های بوم گردی، احداث 55 دستگاه هتل 4 و 5 ستاره، جذب 800 میلیون دلار سرمایه خارجی و تقویت زیر ساخت های گردشگری پرداخت که این سیاست ها دستاوردهایی چون ایجاد اشتغال، افزایش ظرفیت پذیرش گردشگر و رشد جایگاه صنعت گردشگری را در اقتصاد ملی به دنبال داشت که به نتایج مطلوبی در این زمینه رسیده است.