وزیر بهداشت با اشاره به خدمات دولت یازدهم در حوزه های مختلف، گفت: این روزها در مقابل خدمات دولت، بی انصافی می شود و ما دولتی ها دلمان پر است و متاسفم که بخشی از سلامت که مربوط به روح و روان و اخلاق جامعه است و زیربنای اجتماع است و همه جوامع از آن متاثر هستند و با افول یا بلندمرتبگی آن، راه صلاح و سعادت را طی می کنند، آسیب می بیند.

به گزارش سحر به نقل از ایسنا، دکتر سید حسن هاشمی در اولین مجمع سلامت استانی در فارس، اظهار داشت: 75 درصد از عوامل موثر بر حوزه سلامت در اختیار وزارت بهداشت و مردم نیست بلکه در اختیار سایر سازمانها و ارگانها است و مهم است که به این امور توجه داشته باشیم زیرا بسیاری از علل بیماریها مربوط به سایر دستگاه ها است.

وزیر بهداشت با بیان اینکه بیش از 70 درصد از مرگ مردم ایران به علت بیماری های غیرواگیر است، افزود: سکته های مغزی و قلبی، دیابت، سرطان و بیماری های تنفسی به همراه حوادث جاده ای، بیشترین علت مرگ مردم ایران را تشکیل می دهد و اگر همه دستگاه ها در این زمینه همکاری و همت نکنند، در آینده تعداد افراد بیمار و معلول، بیشتر از گذشته خواهد بود.

دکتر هاشمی با اشاره به خدمات دولت یازدهم در حوزه های مختلف، گفت: این روزها در مقابل خدمات دولت، بی انصافی می شود و ما دولتی ها دلمان پر است و متاسفم که بخشی از سلامت که مربوط به روح و روان و اخلاق جامعه است و زیربنای اجتماع است و همه جوامع از آن متاثر هستند و با افول یا بلندمرتبگی آن، راه صلاح و سعادت را طی می کنند، آسیب می بیند.

وزیر بهداشت تاکید کرد: متاسفانه دروغ، غیبت، تهمت، رفتارهای ناپسند و تخریب کردن همدیگر به هر قیمتی در کشور رواج پیدا کرده و در این روزها اوج می گیرد و شاهد بودیم به دلیل همین بی اخلاقی ها در انتخابات های گذشته، بخشی از سرمایه های اجتماعی را از دست داده ایم.

دکتر هاشمی یادآور شد: شورای نگهبان، افرادی را به عنوان صالح، تایید می کند و بعد این افراد، در مقابل 80 میلیون ایرانی، همدیگر را متهم می کنند که این اتفاقات از غصه های ما است و گاهی اوقات می گویند که دولت خسته است یا مدیریت آن، سنتی است اما خدمات ارزشمند دولت در سراسر کشور را نمی بینند به عنوان نمونه در سال گذشته، فقط در استان فارس، 1800 هکتار از اراضی با همکاری دانشگاه علوم پزشکی زیر کاشت گیاهان دارویی رفته است.

وزیر بهداشت با اشاره به کیفیت نامناسب سموم کشاورزی در سالهای گذشته، گفت: به دلیل اعمال تحریم ها علیه ایران و ورود سموم از مبدا نادرست یا به صورت قاچاق، سموم مرغوب و با کیفیت به کشور وارد نمی شد و در برخی از موارد، تا 40 برابر میزان مجاز، از سموم استفاده می شد که باعث آسیب رسیدن به سلامتی مردم و افزایش شیوع سرطان در آنها می شد و اگر اقداماتی انجام شده باید قدر آنها را بدانیم.

دکتر هاشمی اظهار داشت: نباید همدیگر را متهم کنیم چرا که هم ریشه هستیم و باید اقدامات خوب را با صدای بلند و اقدامات نادرست و نقایص را با صدای کوتاه اعلام کنیم و سلامت روح و روان مردم، به نوعی مهم تر از سلامت جسم آنها است و وقتی حرف ها یا مطالبی را در دستگاه های اطلاع رسانی یا فضای مجازی می بینند، روح و روان آنها آسیب می بیند. از فضای مجازی می توانیم استفاده بهتری کنیم اما امروز به تهدیدی برای اخلاق و فرهنگ جامعه تبدیل شده است.

وزیر بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود گفت: برای ما ساده است که بگوییم سالانه حدود 18 هزار نفر در تصادفات جاده ای جان خود را از دست می دهند و این تعداد مرگ، عادی شده و هر هفته به اندازه مسافران یک هواپیما، تلفات داریم که مشخص است در حوزه قانون، پلیس، صنعت، جاده و یا فرهنگ رانندگی مشکل داریم.

دکتر هاشمی تصریح کرد: در سیاسی کردن مشکلات مردم، استاد هستیم قطار تصادف می کند، هیاهو ایجاد می شود عده ای جان خود را از دست می دهند و بعد هم اتفاق خاصی رخ نمی دهد و یا ساختمان پلاسکو در آتش می سوزد و یکی دو هفته، احساسات مردم را تحریک می کنیم و دوباره هیچ اتفاقی رخ نمی دهد و هیچ اقدامی در جهت پیشگیری نمی شود و این موارد به سلامت مردم مربوط می شود و مسائل را سیاسی و همدیگر ار متهم می کنیم.

وزیر بهداشت با بیان اینکه هنوز اقدامات زیادی در حوزه سلامت باید انجام شود، افزود: بخشی از اقدامات حوزه سلامت به سلامت روح و روان مردم مربوط می شود که باید به آموزه های دینی، سالهای انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، ارزش های اخلاقی و اسلامی برگردیم و عصاره آن در راستی، اخلاص و درستی تعبیر می شود.

دکتر هاشمی ضمن تقدیر از اقدامات دانشگاه علوم پزشکی شیراز و هماهنگی دستگاه های اجرایی با این دانشگاه، گفت: کاهش قابل توجه ابتلا به سالک در استان فارس، بسیار افتخار آمیز است و این اقدام ارزشمند با همکاری دستگاه های اجرایی دیگر انجام شده است.

وزیر بهداشت اضافه کرد: فراموش نمی کنم اولین باری که به استان فارس سفر کردم، در هر کجا که می رفتم، از بیماری سالک نارضایتی داشتند و در آن زمان، 17 استان کشور، گرفتار سالک بود و اگرچه در حال حاضر ریشه کن نشده ولی جلوی ابتلا و شیوع آن گرفته شده است.

دکتر هاشمی ضمن تاکید بر اهمیت نقش آموزش و پرورش در فرهنگسازی سلامت، گفت: کار اصلی ما روی سنین دانش آموزی است و امروز هر اقدامی را انجام دهید، نتیجه آن را 30 سال دیگر خواهید دید و اگر 50 درصد از مرگ مردم به خاطر سکته های قلبی است به دلیل گرفتگی جداره و رگ های قلب به دلیل مصرف روغن زیاد و عدم مرغوبیت روغن است بنابراین آموزش و پرورش، از دستگاه های مهم در جهت پیشگیری از بیماری های غیرواگیر است.

براساس گزارش وبدا، وزیر بهداشت در پایان خاطرنشان کرد: استان فارس از گذشته های دور، خیرین بزرگی داشته و از همراهی آنها با حوزه سلامت تشکر می کنم و همراهی آنها از نظر بعد انسانی و عرفانی در مقایسه با ابعاد مادی، ارزشمند است و همین که آنها در جهت سلامت مردم و تبلیغ نوعدوستی و وظیفه شناسی، با حوزه سلامت همراهی می کنند، بالاترین ارزش است.