در کل اگر بخواهیم مناظره را ارزیابی کنیم به راحتی می بینیم که درخشش روحانی مشهود بود. میرسلیم هم بیشتر موضع حمله گرفته بود و به دولت کم و بیش حمله کرد.

به گزارش سحر- پایگاه اطلاع رسانی ستاد انتخاباتی دکتر حسن روحانی- احمد شیرزاد در گفت و گو با اعتدال، با اشاره به اینکه تخریب دولت توسط رقیب تنها چیزی است که در اختیار دارند، گفت: به هرحال، مهم ترین ابزاری که در دست نامزدهای جناح مخالف در حال حاضر وجود دارد، همین حمله به دولت است. اگر بخواهیم عملکرد نامزدها در این مناظره  را بررسی کنیم می بینیم آقای میرسلیم که در مناظره قبلی به جای ژست یک نامزد تبلیغاتی بیشتر ژست دانشجویی را داشتند که در جلسه پرسش و پاسخ شرکت کرده است، در این جلسه مناظره بیشتر موضع حمله گرفته بود و به دولت کم و بیش حمله کرد. اما قالیباف از همان اول موضع حمله به دولت را داشت و با طرح مساله وزیر آموزش و پرورش صحبت هایش را شروع کرد.

او در ادامه با تحلیل رفتار قالیباف در این مناظره اضافه کرد: به نظر من عطش قالیباف برای رسیدن به قدرت کار دستش می دهد. ورود ایشان به پرونده وزیر آموزش و پرورش به عنوان پرونده ای که به تازگی مطرح شده و حرف های زیادی درباره آن زده شده است کاملا ناشیانه و نسنجیده بود. در واقع این رفتار دور از شان کسی است که می خواهد رییس جمهور شود. بعد از این مناظره، به نظر می رسد اصول گرایان با این رفتار از طرف قالیباف درباره او شک می کنند. چون عطش قدرتش مردم را یاد احمدی نژاد می اندازد. بنابراین می توان گفت موضع قالیباف در بین اصول گرایانی که پایبند به اخلاق هستند تضعیف شده و شانس قالیباف پایین آمده است. علاوه بر این برای عموم مردم هم محسوس است که این رفتارها کشور را به چه سمتی خواهد برد.

شیرزاد همچنین موضع دفاعی دولت را به جا دانسته و ادامه داد: ویژگی بارز این مناظره ضد حمله هایی بود که از طرف دولت صورت می گرفت و در حقیقت بهترین موضعی بود که دولت می توانست داشته باشد. در کل اگر بخواهیم مناظره را ارزیابی کنیم به راحتی می بینیم که درخشش روحانی مشهود بود.

او درباره موضع روحانی و پاسخ به تخریب هایی که از سوی رقیبان طرح شد افزود: آقای روحانی به خوبی توانست از ماهیت سیاسی طرف مقابل پرده برداری کند. قالیباف و رییسی سعی دارند با شعارهایشان خودشان را از حاشیه هایی که داشتند دور کنند. اما مهم این است که برای مردم مشخص شود خواستگاه جناح های سیاسی پشت این ها چیست. برای مثال وقتی بحث شعار نوشتن روی موشک ها از طرف روحانی مطرح می شود، به مردم علامت های قوی می دهد تا بتوانند خواستگاه جناح های سیاسی حامی این ها را بشناسند.