روزنامه اعتماد در یادداشتی به قلم آذر منصوری عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت ایران، نوشت:

دومین مناظره انتخاباتی به خوبی بیانگر تفاوت دو دیدگاه و نگاه در اداره کشور بود. یک نگاه که الزامات توسعه را باور دارد و واقعیت‌های موجود را به خوبی می‌شناسد و سعی می‌کند با نگاهی واقع‌بینانه و مبتنی بر عقلانیت و ظرفیت‌های کشور کار را جلو ببرد.

نگاه دیگر پیشینه‌ای کاملا روشن در عرصه‌های مدیریتی دارد و در بسیاری از حوزه‌های این کارنامه غیر قابل دفاع بوده است. امروز این دو رویکرد قرار گرفته‌اند.

نگاهی با تکیه بر شعارهای عوام‌فریبانه و با ارایه آمار دروغ به میدان رقابت انتخاباتی آمده است و با این روش‌ها سعی می‌کند رای مردم را جلب کند. در دومین مناظره انتخاباتی این تفاوت‌ها روشن‌تر شد. در این مناظره آقای روحانی با دست پر از عملکردش دفاع کرد و آقایان جهانگیری و هاشمی‌طبا نیز در تشریح واقعیت‌های موجود و شفاف‌سازی پروژه توسعه کشور به خوبی عمل کردند.

آقای هاشمی‌طبا نسبت به دیگر کاندیداها اظهارنظر و مواجهه منصفانه‌تری نسبت به دولت یازدهم داشت. آنچه می‌توان گفت این است که این مناظره توانست زمینه روشنگری مردم و دفاع دولت از عملکردش را فراهم کند. این مناظره انتخاباتی را می‌توان نقطه عطفی در شور بخشیدن به انتخابات و رقابتی‌تر شدنش دانست. این فضا می‌تواند موجب رقابتی‌تر شدن انتخابات و افزایش مشارکت مردمی شود. آمار‌ها و صحبت‌هایی خلاف واقع از سوی نامزدهای اصولگرا مطرح شد و قطعا خلاف واقع بودنش در آینده منتشر خواهد شد. این مساله می‌تواند به انتخاب واقع‌بینانه مردم کمک کند.

امروز فرصت اطلاع‌رسانی و گردش آزاد اطلاعات باعث می‌شود تا شعار‌های عوام‌فریبانه رقیب کمترین تاثیر را در جامعه بگذارد. گردش آزاد اطلاعات مانع باورپذیری برخی آمار و ارقام دروغ و شعارهای غیر واقعی شود. رشد ٢٦ درصدی که برخی کاندیداها مدعی‌اش شده‌اند، نیازمند الزاماتی است و حتی بسیاری از کشورهای دنیا نتوانسته‌اند به چنین رشدی دست پیدا کنند.

اگر دولتی بتواند ادعای چنین رشد اقتصادی‌ای کند، طبیعتا دولت آقای روحانی است که در چهار سال روی کار بودن تراز تجاری کشور را مثبت کرد و چرخ تولید را به حرکت درآورد. اینها مقدمه‌ای برای خارج کردن کشور از رکود و تورم خواهد بود. این مناظره‌ها می‌تواند زمینه روشنگری را در افکار عمومی ایجاد کند.