روزنامه اعتماد در یادداشتی به قلم محمدرضا خاتمی فعال سیاسی اصلاح‌طلب، نوشته است: دومین مناظره انتخاباتی نسبت به مناظره پیشین شفاف‌تر بود و مهم‌ترین ویژگی‌اش این بود که تفاوت دو دیدگاه در اداره کشور مشخص‌تر شد که امر بسیار مهمی در رقابت است.

همچنین شاهد تکرار شعارهایی بودیم که با وجود اینکه در فضای مجازی و جامعه، مردم درخواست می‌کنند که نامزدهای اصولگرا برنامه‌های عملیاتی شدن شعارهایشان را ارایه کنند، باز خبری از چگونگی عملیاتی کردن این وعده‌ها نبود. دولتی که مستقر است و کار کرده برنامه‌هایی مشخص دارد و انتقاداتی به دولت نیز وارد است.

تمام تکیه رقبای آقای روحانی بر نقطه ضعف‌هایی بود که الزاما آن ضعف‌ها معرف عملکرد دولت نیستند، بلکه معرف عملکرد کل نظام و ساختار کشور است. استراتژی مناظراتی آقایان رییسی و قالیباف زیرسوال بردن ٤٠ سال مدیریت جمهوری اسلامی است نه دولت چهار ساله‌ای که میراث‌دار خرابی‌‌های هشت سال دولت نهم و دهم بوده است. شاید آقایان روحانی و جهانگیری بیش از حد نجابت کردند و واقعیت‌هایی را که به ارث برده بودند را هنوز نگفته‌اند. کار شکنی‌هایی که سر راه دولت در طول این چهار سال شده است، ناگفته مانده است.

برای مثال آقای رییسی اعتراض می‌کند که یک وزیر با خبرنگاری برخورد کرده است. این برخورد خیلی بد بود. جا داشت که از ایشان پرسیده شود که در طول چندین سال گذشته چند خبرنگار را بازداشت کردند و چند روزنامه را تعطیل کردند؟چند سایت را بسته‌اند؟ چند آدم سیاسی امروز در زندان‌ها هستند؟با منتقدین چطور برخورد شد؟ زمانی که ایشان در مسند قوه قضاییه بود، چه رفتاری از خود نشان داده اند؟ بی‌تردید آقای روحانی و جهانگیری هم می‌توانستند اشاراتی به این موضوعات بکنند اما با این حرف‌ها نمی‌خواهند یاس و سرخوردگی را برای ایرانیان مشدد کنند که اگر این حرف‌ها زده می‌شد چه بسا نامزدهای اصولگرا در مطرح کردن شعارهای بی‌پشتوانه کمی ملاحظه می‌کردند.